Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ísť do plnej križovatky: Zlozvyk našich vodičov

Upchané križovatky sú bežným javom, neraz sú príčinou samotní vodiči. Najmä tí, ktorí sa snažia prejsť na zelenú za každú cenu. Zostanú však trčať v strede križovatky, zablokujú ostatné smery a potom už len nechápavo krčia plecami v štýle „no čo iné som mal robiť“.
1 56 príspevkov 27.01.2017 / Soňa Zverková

Ranné a popoludňajšie kolóny sa týkajú každého väčšieho slovenského mesta. A rovnako bežný je aj obraz upchaných svetelných križovatiek, keď vozidlá v jednom smere zablokujú ostatné smery.

V tejto súvislosti zákon o cestnej premávke hovorí jasnou rečou: „Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku alebo pri odbočovaní doľava.“ Za porušenie hrozí pokuta 50 eur.

Ilustračná snímka

Riziko pokuty je v tomto prípade minimálne. Pokiaľ je premávka hustá, je pochopiteľné, že policajti nemajú kde a ako vodiča odstaviť. Navyše obvykle sú počty áut tak vysoké, že by to ani nezvládli a situáciu by mohli výrazne zhoršiť. Bez ohľadu na pokuty, toto ustanovenie má svoju logiku aj praktický význam, ktorý azda nemusíme vysvetľovať žiadnemu vodičovi.

Napriek tomu sa upchávanie križovatiek deje denno-denne. Pre vznik týchto situácií vidíme dva hlavné dôvody. Po prvé, vodiči sa skrátka snažia silou-mocou využiť zelenú a vojdú do križovatky aj napriek tomu, že zablokujú iný smer, i keď zastavením by nič nestratili. Druhým možným dôvodom je obava, že pokiaľ by zostali stáť pred semaforom, motoristi za nimi by ich „vytrúbili“.

Oranžová: Prejdite cez križovatku bez pokuty

Viacerí vodiči si nie je úplne istí, ako sa majú zachovať, keď na semafore svieti oranžová. Zastaviť, alebo ísť ďalej? Zákon v tomto prípade do istej miery ponecháva rozhodnutie na šoféra a nie je...

Hoci vieme pochopiť obidva dôvody, nemôžeme s nimi súhlasiť. Prakticky každý vodič pozná pohľad z oboch strán. Ocitol sa v situácii toho, kto sa do križovatky vopchal a následne v nej uviazol, aj v koži toho druhého, ktorý ju pre „vozovú hradbu“ nemohol prejsť. To jediné, čo zostáva, je naučiť sa neponáhľať.

Akonáhle vozidlá stoja v križovatke, zostaňte stáť pred semaforom. Ak sa priestor uvoľní a stále svieti zelená, prejdite. Pokiaľ medzičasom zasvieti červená, musíte počkať. Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou aj voči tým, ktorí si frustráciu riešia klaksónom. Stačí pokrčiť plecami podľa hesla „nech si trúbi, aspoň vie, že mu klaksón funguje“.

Šialený risk: Predbiehanie v križovatke

Český šofér malého hatchbacku vo vysokej rýchlosti dokončil svoj manéver, no medzi dve Škody sa zmestil neuveriteľne tesne.

Spomínané pravidlá musia začať dodržiavať vodiči vo všetkých smeroch, a to bez rozdielu. V konečnom dôsledku totiž nikto nič nezíska: ten, čo sa do križovatky natlačí nasilu, stojí tak či tak. Akurát nestojí na červenej, ale prekáža v strede križovatky. Pokiaľ sa nenaučia všetci trpezlivosti, už onedlho sa nikto nikam nedostane. Dajte nám v diskusii vedieť, aké sú vaše skúsenosti.


Video
Najnovšie články
Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×