Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu. Výsledky vodičov, ktorí sa na tieto zariadenia spoliehajú, príliš nepotešia.
3 13 príspevkov 16.01.2017 / Soňa Zverková

Švajčiarsky autoklub TCS v spolupráci s Univerzitným centrom súdneho lekárstva (CUMRL - Centre Universitaire Romand de Médecine Légale) otestoval desať testerov alkoholu v dychu. Cieľom bolo zistiť spoľahlivosť nameraných hodnôt v porovnaní s údajmi z analýzy krvných vzoriek.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Odborníci otestovali dva najbežnejšie typy. Tým prvým boli jednorazové chemické trubičky, ktoré hladinu alkoholu v dychu označujú odlišným sfarbením kryštálikov. Druhým otestovaným typom boli opakovane použiteľné elektronické testery, ktoré hladinu alkoholu označujú numericky na displeji.

Dychová skúška: Slabiny a ich právne dôsledky

Pre potrestanie vodiča za jazdu pod vplyvom alkoholu u nás stačí výsledok dychovej skúšky. Tento postup má však svoje nevýhody, ktoré dokážu právnici využiť.

Ako sa testovalo

Testovaciu skupinu tvorilo deväť osôb, štyri ženy a päť mužov. Súdni lekári pre každú osobu na základe jej pohlavia a hmotnosti vypočítali množstvo alkoholu. Test sa vykonával v dvoch etapách. V prvej etape skonzumovali určenú dávku alkoholu na lačný žalúdok tak, aby dosiahli švajčiarskym zákonom povolenú hodnotu 0,5 promile (0,25 mg/l). Po určitom čase potrebnom na to, aby sa celý skonzumovaný alkohol dostal do krvi, testovacie osoby fúkali do každého testeru a zároveň im bola odobraná vzorka krvi. Tú preskúmali v laboratóriách CUMRL.

Po ktorých potravinách nafúkate najviac?

VAŠA TÉMA    Medzi rozšírené motoristické mýty patrí to, že po kompóte človek určite nafúka. Omyl. Najnovší test Asociácie spotrebiteľov Slovenska dokázal, že rizikové sú úplne iné potraviny...

V druhej etape museli „pokusní králici“ skonzumovať toľko alkoholu, aby prekročili legálny limit 0,5 promile. Postup testovania bol rovnaký ako v prvej etape, vyhodnotených však bolo len päť elektronických modelov. Dôvod TCS neuviedol. Následne boli všetky výsledky porovnané.

Výsledky testu

Test sa skončil s veľmi zaujímavým výsledkom. Uspokojivé výsledky dosiahli štyri testery, dva získali neutrálne hodnotenie a až štyri zlyhali. TCS však upozorňuje, že výsledky nemožno vzťahovať na testery iných značiek.

Čo hrozí za alkohol pod jedným promile?

VAŠA TÉMA     Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile je trestný čin. Ale to vie asi každý. Aj nižšia hladina však so sebou prináša tvrdé sankcie.

Úspešnosť jednotlivých značiek ohodnotil TCS „smajlíkmi“. Zelený znamená, že namerané hodnoty alkoholu sa priblížili výsledkom rozboru krvi. Testery s oranžovým „smajlíkom“ namerali vyššie hodnoty než rozbor krvi, preto boli označené ako neutrálne. Červený „smajlík“ označuje zariadenia, u ktorých boli rozdiely k hodnotám v krvi príliš veľké, preto boli označené ako neuspokojivé.

Chemické modely nedokázali úplne presvedčiť. Ich používanie nie je príliš pohodlné ani intuitívne a zároveň môže byť ťažké odčítať a interpretovať výsledok testu. Hoci sa elektronické prístroje používajú jednoduchšie, výsledky boli veľmi rozdielne. Test dokázal, že cena nie je dobrým indikátorom kvality a spoľahlivosti. Niektoré sa priblížili ku krvnému rozboru, iné mu boli na míle vzdialené.

Chcete si vypočítať hladinu alkoholu? Poradíme vám

VAŠA TÉMA   Niekde je povolených aj 0,8 promile alkoholu v krvi vodiča, u nás čistá nula. Ako si môžete hladinu alkoholu vypočítať?

Odporúčania

Test ukázal, že používanie alkotesterov síce môže vodičovi pomôcť, no rozhodne nejde o záruku, že pri policajnej kontrole nebudete mať problém. Ich odchýlky boli až príliš veľké. Najúčinnejšia je preto zásada: ak šoféruješ, nepi. Ak chcete ísť na oslavu, dohodnite sa s niekým, kto nebude alkohol konzumovať. Ďalšou možnosťou je verejná doprava a treťou alternatívou sú tzv. drink taxi. Ide o službu, keď taxikár privezie druhého vodiča a ten odšoféruje auto aj s jeho majiteľom na určenú adresu. A rozhodne sa vyhýbajte alkoholu, ak ste unavení, príliš vystresovaní,  chorí alebo beriete lieky.

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

 

 

Focus Media

Video
Najnovšie články
Nissan schválil reformy, ktoré sa dotknú aj Renaultu

Slovenskej polícii došla trpezlivosť. Za posledný týždeň na našich cestách tragicky zomrelo 14 ľudí, katastrofu treba zastaviť. Muži zákona na vodičov vytiahnu...

Anarchia na cestách SR? Polícia zatlačí na šoférov

Nemecké automobilky aj napriek rastúcemu politickému tlaku odmietajú vyrábať iba elektromobily, ale aj hybridy. Zároveň požadujú od vlády väčšiu podporu.

Nemecké automobilky žiadajú vládu o väčšiu podporu

Návrat Land Roveru Defender patrí medzi najočakávanejšie automobilové udalosti nadchádzajúcej automobilovej jesene. Auto, ktoré pribudne do portfólia modelov...

Nové auto zo Slovenska: Únik ukázal ikonu z Nitry

Nepochopiteľný skrat na českej D1 mohol viesť ku tragickej dopravnej nehode. Dezorientovaný vodič červeného Citroënu si to namieril rovno do protismeru, kamión...

Skrat na D1: Drámu v ČR takto vyriešila polícia

Bratislavský primátor Matúš Vallo má pripravený upravený návrh parkovacej politiky, ktorý ešte tento týždeň predloží poslancom mestského zastupiteľstva...

Parkovacia politika Valla: Poznáme finálne detaily

Dovolenkové obdobie je na spadnutie a mnohí vodiči pri balení používajú strešné boxy. Tie sa však výrazne líšia. Poradíme vám, ako vybrať správny a na čo dať...

Strešné boxy: Na čo si pri nich dávať pozor?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×