Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu. Výsledky vodičov, ktorí sa na tieto zariadenia spoliehajú, príliš nepotešia.
3 13 príspevkov 16.01.2017 / Soňa Zverková

Švajčiarsky autoklub TCS v spolupráci s Univerzitným centrom súdneho lekárstva (CUMRL - Centre Universitaire Romand de Médecine Légale) otestoval desať testerov alkoholu v dychu. Cieľom bolo zistiť spoľahlivosť nameraných hodnôt v porovnaní s údajmi z analýzy krvných vzoriek.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Odborníci otestovali dva najbežnejšie typy. Tým prvým boli jednorazové chemické trubičky, ktoré hladinu alkoholu v dychu označujú odlišným sfarbením kryštálikov. Druhým otestovaným typom boli opakovane použiteľné elektronické testery, ktoré hladinu alkoholu označujú numericky na displeji.

Dychová skúška: Slabiny a ich právne dôsledky

Pre potrestanie vodiča za jazdu pod vplyvom alkoholu u nás stačí výsledok dychovej skúšky. Tento postup má však svoje nevýhody, ktoré dokážu právnici využiť.

Ako sa testovalo

Testovaciu skupinu tvorilo deväť osôb, štyri ženy a päť mužov. Súdni lekári pre každú osobu na základe jej pohlavia a hmotnosti vypočítali množstvo alkoholu. Test sa vykonával v dvoch etapách. V prvej etape skonzumovali určenú dávku alkoholu na lačný žalúdok tak, aby dosiahli švajčiarskym zákonom povolenú hodnotu 0,5 promile (0,25 mg/l). Po určitom čase potrebnom na to, aby sa celý skonzumovaný alkohol dostal do krvi, testovacie osoby fúkali do každého testeru a zároveň im bola odobraná vzorka krvi. Tú preskúmali v laboratóriách CUMRL.

Po ktorých potravinách nafúkate najviac?

VAŠA TÉMA    Medzi rozšírené motoristické mýty patrí to, že po kompóte človek určite nafúka. Omyl. Najnovší test Asociácie spotrebiteľov Slovenska dokázal, že rizikové sú úplne iné potraviny...

V druhej etape museli „pokusní králici“ skonzumovať toľko alkoholu, aby prekročili legálny limit 0,5 promile. Postup testovania bol rovnaký ako v prvej etape, vyhodnotených však bolo len päť elektronických modelov. Dôvod TCS neuviedol. Následne boli všetky výsledky porovnané.

Výsledky testu

Test sa skončil s veľmi zaujímavým výsledkom. Uspokojivé výsledky dosiahli štyri testery, dva získali neutrálne hodnotenie a až štyri zlyhali. TCS však upozorňuje, že výsledky nemožno vzťahovať na testery iných značiek.

Čo hrozí za alkohol pod jedným promile?

VAŠA TÉMA     Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile je trestný čin. Ale to vie asi každý. Aj nižšia hladina však so sebou prináša tvrdé sankcie.

Úspešnosť jednotlivých značiek ohodnotil TCS „smajlíkmi“. Zelený znamená, že namerané hodnoty alkoholu sa priblížili výsledkom rozboru krvi. Testery s oranžovým „smajlíkom“ namerali vyššie hodnoty než rozbor krvi, preto boli označené ako neutrálne. Červený „smajlík“ označuje zariadenia, u ktorých boli rozdiely k hodnotám v krvi príliš veľké, preto boli označené ako neuspokojivé.

Chemické modely nedokázali úplne presvedčiť. Ich používanie nie je príliš pohodlné ani intuitívne a zároveň môže byť ťažké odčítať a interpretovať výsledok testu. Hoci sa elektronické prístroje používajú jednoduchšie, výsledky boli veľmi rozdielne. Test dokázal, že cena nie je dobrým indikátorom kvality a spoľahlivosti. Niektoré sa priblížili ku krvnému rozboru, iné mu boli na míle vzdialené.

Chcete si vypočítať hladinu alkoholu? Poradíme vám

VAŠA TÉMA   Niekde je povolených aj 0,8 promile alkoholu v krvi vodiča, u nás čistá nula. Ako si môžete hladinu alkoholu vypočítať?

Odporúčania

Test ukázal, že používanie alkotesterov síce môže vodičovi pomôcť, no rozhodne nejde o záruku, že pri policajnej kontrole nebudete mať problém. Ich odchýlky boli až príliš veľké. Najúčinnejšia je preto zásada: ak šoféruješ, nepi. Ak chcete ísť na oslavu, dohodnite sa s niekým, kto nebude alkohol konzumovať. Ďalšou možnosťou je verejná doprava a treťou alternatívou sú tzv. drink taxi. Ide o službu, keď taxikár privezie druhého vodiča a ten odšoféruje auto aj s jeho majiteľom na určenú adresu. A rozhodne sa vyhýbajte alkoholu, ak ste unavení, príliš vystresovaní,  chorí alebo beriete lieky.

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

zdroj: TCS 3 fotografie v galérii zdroj: TCS Zdroj: TCS

 

 


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×