Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Extrémna záťaž bŕzd: Čo sa stane s kotúčom?

VIDEO
Prehriatie bŕzd je jav, ktorému sa treba oblúkom vyhnúť. Sústava totiž potom stráca účinnosť a auto sa môže stať nekontrolovateľné. Ako sa však tomu dá predísť?
1 24 príspevkov 23.12.2016 / Filip Kadlečík

Tiež vás vždy zaujímalo, čo sa stane po extrémnom prehriatí disku kotúčových bŕzd? Dvojica Fínov sa rozhodla na túto otázku nájsť odpoveď. V centre výskumu stál Ford Fiesta z roku 1990, detailné zábery mohli vzniknúť vďaka kamere so schopnosťou snímať až 1800 snímkov za sekundu.

Kotúč rozžeravený do červena je zlým znamením, treba zvoľniť tempo

Dvojica, ktorej videá na sociálnej sieti sledujú milióny ľudí, zdvihla malú Fiestu pomocou zdviháka, pričom koleso dotýkajúce sa zeme zablokovali oceľovou tyčou. Tým si poistili fakt, že krútiť sa bude len to, ktoré je vo vzduchu. Jeden z tandemu “vedcov” sedel vo vnútri automobilu a simultánne pridával plyn i brzdil.

Po krátkej chvíli sa disk kotúčovej brzdy rozžeravil a následoval totálny kolaps. Na vlastné oči si ho môžete pozrieť na priloženom videu. Samotný experiment začína v čase 04:20. Brdzový kotúč, ale aj strmene úbohej Fiesty sa zohriali na takú teplotu, že sa začali rozpadať. Našťastie, takáto extrémna situácia sa na bežnej ceste stane málokedy, no prehrievanie bŕzd je najmä pri jazde z kopca pomerne rozšíreným fenoménom.

Ako zabrániť prehriatiu bŕzd?

 • Jednou z možností je voľba veľmi pomalého tempa, na brzdy totiž potom pôsobí podstatne nižšia kinetická energia, než v prípade kombínacie rýchlej jazdy a častejšieho brzdenia.

  Ako odhaliť problémy, ktoré trápia vaše brzdy?

  Sezónne prezúvanie pneumatík je ideálny čas na kontrolu bŕzd. Pozrite sa ako odhalíte ich prípadné chyby.
 • Ak si trúfate na rýchlu jazdu a nárazové brzdenie pred zákrutami, nespravíte chybu. Je to lepšia stratégia ako neustále jemné hladenie brzdy. Kotúče totiž medzi zákrutami stihnú aspoň čiastočne vychladnúť.

 • Pomôžte si motorom - podraďte na nižší prevodový stupeň a odpor kladený pohonnou jednotkou vás pribrzdí. Táto taktika sa však dá aplikovať len do istej miery, prehriať sa môže aj agregát.

 • V kritických okamihoch sa na brzdenie dajú využiť aj zvodidlá. Postupným opieraním auta o ne je možné efektívne znížiť rýchlosť.

 • Zvykne sa hovoriť aj o tom, že v núdzovej situácii pomôže zvýšenie odporu vzduchu, napríklad otvorením všetkých okien, toto riešenie však automobil určite nezastaví a pri bežných rýchlostiach má skôr minimálny až žiadny efekt.

  Žena zatiahla ručnú brzdu na diaľnici

  Pre akceleráciu Volkswagenu popri motorkároch spôsobila vodičova priateľka nerozvážnou reakciou škaredú haváriu.

Ani v prípade, že vám napriek správnemu postupu brzdy jednoducho zvädnú, resp. sa prehrejú a nebudú dosahovať želaný brzdný účinok, nie je všetko stratené. Stále existuje niekoľko spôsobov, ktorými automobil dokážete zastaviť.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda: Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×