Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Extrémna záťaž bŕzd: Čo sa stane s kotúčom?

VIDEO
Prehriatie bŕzd je jav, ktorému sa treba oblúkom vyhnúť. Sústava totiž potom stráca účinnosť a auto sa môže stať nekontrolovateľné. Ako sa však tomu dá predísť?
1 24 príspevkov 23.12.2016 / Filip Kadlečík

Tiež vás vždy zaujímalo, čo sa stane po extrémnom prehriatí disku kotúčových bŕzd? Dvojica Fínov sa rozhodla na túto otázku nájsť odpoveď. V centre výskumu stál Ford Fiesta z roku 1990, detailné zábery mohli vzniknúť vďaka kamere so schopnosťou snímať až 1800 snímkov za sekundu.

Kotúč rozžeravený do červena je zlým znamením, treba zvoľniť tempo

Dvojica, ktorej videá na sociálnej sieti sledujú milióny ľudí, zdvihla malú Fiestu pomocou zdviháka, pričom koleso dotýkajúce sa zeme zablokovali oceľovou tyčou. Tým si poistili fakt, že krútiť sa bude len to, ktoré je vo vzduchu. Jeden z tandemu “vedcov” sedel vo vnútri automobilu a simultánne pridával plyn i brzdil.

Po krátkej chvíli sa disk kotúčovej brzdy rozžeravil a následoval totálny kolaps. Na vlastné oči si ho môžete pozrieť na priloženom videu. Samotný experiment začína v čase 04:20. Brdzový kotúč, ale aj strmene úbohej Fiesty sa zohriali na takú teplotu, že sa začali rozpadať. Našťastie, takáto extrémna situácia sa na bežnej ceste stane málokedy, no prehrievanie bŕzd je najmä pri jazde z kopca pomerne rozšíreným fenoménom.

Ako zabrániť prehriatiu bŕzd?

 • Jednou z možností je voľba veľmi pomalého tempa, na brzdy totiž potom pôsobí podstatne nižšia kinetická energia, než v prípade kombínacie rýchlej jazdy a častejšieho brzdenia.

  Ako odhaliť problémy, ktoré trápia vaše brzdy?

  Sezónne prezúvanie pneumatík je ideálny čas na kontrolu bŕzd. Pozrite sa ako odhalíte ich prípadné chyby.
 • Ak si trúfate na rýchlu jazdu a nárazové brzdenie pred zákrutami, nespravíte chybu. Je to lepšia stratégia ako neustále jemné hladenie brzdy. Kotúče totiž medzi zákrutami stihnú aspoň čiastočne vychladnúť.

 • Pomôžte si motorom - podraďte na nižší prevodový stupeň a odpor kladený pohonnou jednotkou vás pribrzdí. Táto taktika sa však dá aplikovať len do istej miery, prehriať sa môže aj agregát.

 • V kritických okamihoch sa na brzdenie dajú využiť aj zvodidlá. Postupným opieraním auta o ne je možné efektívne znížiť rýchlosť.

 • Zvykne sa hovoriť aj o tom, že v núdzovej situácii pomôže zvýšenie odporu vzduchu, napríklad otvorením všetkých okien, toto riešenie však automobil určite nezastaví a pri bežných rýchlostiach má skôr minimálny až žiadny efekt.

  Žena zatiahla ručnú brzdu na diaľnici

  Pre akceleráciu Volkswagenu popri motorkároch spôsobila vodičova priateľka nerozvážnou reakciou škaredú haváriu.

Ani v prípade, že vám napriek správnemu postupu brzdy jednoducho zvädnú, resp. sa prehrejú a nebudú dosahovať želaný brzdný účinok, nie je všetko stratené. Stále existuje niekoľko spôsobov, ktorými automobil dokážete zastaviť.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×