Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Extrémna záťaž bŕzd: Čo sa stane s kotúčom?

VIDEO
Prehriatie bŕzd je jav, ktorému sa treba oblúkom vyhnúť. Sústava totiž potom stráca účinnosť a auto sa môže stať nekontrolovateľné. Ako sa však tomu dá predísť?
1 24 príspevkov 23.12.2016 / Filip Kadlečík

Tiež vás vždy zaujímalo, čo sa stane po extrémnom prehriatí disku kotúčových bŕzd? Dvojica Fínov sa rozhodla na túto otázku nájsť odpoveď. V centre výskumu stál Ford Fiesta z roku 1990, detailné zábery mohli vzniknúť vďaka kamere so schopnosťou snímať až 1800 snímkov za sekundu.

Kotúč rozžeravený do červena je zlým znamením, treba zvoľniť tempo

Dvojica, ktorej videá na sociálnej sieti sledujú milióny ľudí, zdvihla malú Fiestu pomocou zdviháka, pričom koleso dotýkajúce sa zeme zablokovali oceľovou tyčou. Tým si poistili fakt, že krútiť sa bude len to, ktoré je vo vzduchu. Jeden z tandemu “vedcov” sedel vo vnútri automobilu a simultánne pridával plyn i brzdil.

Po krátkej chvíli sa disk kotúčovej brzdy rozžeravil a následoval totálny kolaps. Na vlastné oči si ho môžete pozrieť na priloženom videu. Samotný experiment začína v čase 04:20. Brdzový kotúč, ale aj strmene úbohej Fiesty sa zohriali na takú teplotu, že sa začali rozpadať. Našťastie, takáto extrémna situácia sa na bežnej ceste stane málokedy, no prehrievanie bŕzd je najmä pri jazde z kopca pomerne rozšíreným fenoménom.

Ako zabrániť prehriatiu bŕzd?

 • Jednou z možností je voľba veľmi pomalého tempa, na brzdy totiž potom pôsobí podstatne nižšia kinetická energia, než v prípade kombínacie rýchlej jazdy a častejšieho brzdenia.

  Ako odhaliť problémy, ktoré trápia vaše brzdy?

  Sezónne prezúvanie pneumatík je ideálny čas na kontrolu bŕzd. Pozrite sa ako odhalíte ich prípadné chyby.
 • Ak si trúfate na rýchlu jazdu a nárazové brzdenie pred zákrutami, nespravíte chybu. Je to lepšia stratégia ako neustále jemné hladenie brzdy. Kotúče totiž medzi zákrutami stihnú aspoň čiastočne vychladnúť.

 • Pomôžte si motorom - podraďte na nižší prevodový stupeň a odpor kladený pohonnou jednotkou vás pribrzdí. Táto taktika sa však dá aplikovať len do istej miery, prehriať sa môže aj agregát.

 • V kritických okamihoch sa na brzdenie dajú využiť aj zvodidlá. Postupným opieraním auta o ne je možné efektívne znížiť rýchlosť.

 • Zvykne sa hovoriť aj o tom, že v núdzovej situácii pomôže zvýšenie odporu vzduchu, napríklad otvorením všetkých okien, toto riešenie však automobil určite nezastaví a pri bežných rýchlostiach má skôr minimálny až žiadny efekt.

  Žena zatiahla ručnú brzdu na diaľnici

  Pre akceleráciu Volkswagenu popri motorkároch spôsobila vodičova priateľka nerozvážnou reakciou škaredú haváriu.

Ani v prípade, že vám napriek správnemu postupu brzdy jednoducho zvädnú, resp. sa prehrejú a nebudú dosahovať želaný brzdný účinok, nie je všetko stratené. Stále existuje niekoľko spôsobov, ktorými automobil dokážete zastaviť.


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×