Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dotáciu využilo 32 záujemcov o elektromobil

Štát od 11. novembra podporuje kúpu elektromobilov a hybridov sumou od 3 000 do 5 000 eur. Za necelý mesiac o dotáciu požiadalo 32 záujemcov o kúpu elektrického auta.
1 4 príspevky 08.12.2016 / TASR

Záujem o elektromobily na Slovensku stúpa. Môže za to aj nedávno spustená iniciatíva Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR, v rámci ktorej bola doteraz podporená kúpa 32 elektromobilov. Informoval o tom minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub, ktoré sa konalo tento týždeň v Bratislave.

Minister vyčíslil, že zatiaľ čo v roku 2013 si ľudia a firmy kúpili celkovo 19 elektromobilov, v roku 2014 ich bolo 65, vlani 69 a do konca októbra tohto roka sa predalo už 123 takýchto áut. Príspevok na ich kúpu podľa neho za necelý mesiac získalo 32 záujemcov.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková

Žiga začiatkom novembra oznámil, že na podporu rozvoja elektromobility pôjde suma 5,2 milióna eur. Päť miliónov bude z recyklačného fondu a 200 000 eur z prostriedkov ZAP. Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok 5 000 eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom dostane nový vlastník dotáciu 3 000 eur.

Vláda podľa ministra nepodporuje elektromobilitu len tým, že sa pripojila k projektu ZAP. Jej stratégia zahŕňa súbor opatrení vrátane daňových úľav či iného spôsobu registrácie ako pri klasickom automobile. Majitelia tohto typu áut by napríklad nemuseli platiť za parkovanie.

Štát vám dá tisíce eur na kúpu elektrického auta

Od zajtra, teda od piatka 11. novembra, budú môcť záujemcovia požiadať o finančnú podporu na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. Program bude aktívny len do konca budúceho roka alebo...

„Určite chceme istým spôsobom stimulovať, podporiť ľudí, ktorí by uvažovali o kúpe elektromobilu alebo automobilu s hybridným pohonom a musíme na to nájsť nejaký systém. Pretože aj keď dostanete podporu 5 000 eur, stále je to dvakrát viac, ako keď si kúpite klasické auto, čo asi nebude úplne motivačné. Ale ak už niekto uvažoval o tom, že by si kúpil auto s elektropohonom, možno to bude ten štartovací mechanizmus,“ povedal Žiga v diskusii.

Výkonný viceprezident ZAP Jaroslav Holeček uviedol, že momentálne verí elektromobilom, pretože žiadnu inú alternatívu výrobcovia áut ešte neobjavili. „Nemyslím si však, že budúcnosť automobilizmu je elektromobilita, musí sa vymyslieť určite niečo iné. To všetko ešte potrebuje svoj vývoj. Je to aspoň dočasné riešenie,“ domnieva sa.

Nabíjanie elektromobilov: Užitočné tipy a fakty

Tankovanie benzínu, alebo nafty nerobí väčšine motoristov žiaden problém. S nabíjaním elektromobilu to už ale také jednoduché nie je. Pozrite sa, čo všetko k tomu treba.

Z celkového množstva predaných vozidiel na Slovensku tvoria elektromobily a hybridy podľa Holečka iba 0,1 percenta. Dodal, že pri optimistickom odhade by ich o päť rokov mohlo byť 1,5 percenta až dve percentá.

Podpora kúpy elektromobilov sa začala 11. novembra a bude trvať do konca roka 2017 alebo do vyčerpania prostriedkov. O príspevok môže požiadať občan, podnikateľský subjekt, ale aj mestá a obce. Ide o kategóriu M1, teda osobné automobily a N1 – malé nákladné automobily do celkovej hmotnosti 3,5 tony.

(TASR)

Focus Media

Video
Najnovšie články
SUV od Ferrari a detaily o Porsche Taycan

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×