Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Opel predstavil svoju novú vlajkovú loď

Insignia Grand Sport bude mať premiéru v Ženeve. Liftback má dynamickejšie línie než predchodca, využíva novú architektúru a schudol až 175 kilogramov.
11 8 príspevkov 07.12.2016 / Marek Pokrývka

Počas tohto roka zozbieral Opel Astra množstvo ocenení, palec hore dostal aj v našom teste. Nešlo pritom o nejaký výstrel do tmy. Úspešné vozidlo vnieslo do plachiet nemeckého výrobcu svieži vietor, vďaka ktorému dnes predstavil svoju novú vlajkovú loď idúcu v stopách kompaktu.

Opel Insignia dostal v druhej generácii prívlastok Grand Sport 11 fotografií v galérii Opel Insignia dostal v druhej generácii prívlastok Grand Sport Zdroj: Opel

Na vrchol portfólia značky sa onedlho postaví Insignia druhej generácie, ktorej tvorcovia dali prívlastok Grand Sport. Chcú tak vyjadriť výraznú zmenu nátury reprezentanta strednej triedy. Tú docielili nielen výraznou zmenou vzhľadu, ale tiež využitím modernej platformy a techniky.

Ostrejšie tvary a výrazná diéta

Rüsselsheim montoval dosluhujúcu verziu auta s tromi karosériami a situácia sa pravdepodobne zopakuje. Prvým pánom na holenie sa stal liftback. Ako sme sa už v minulosti dozvedeli, v porovnaní so svojím predchodcom je citeľne dlhší, širší a nižší. Najväčšou zmenou prešiel rázvor. Ten sa natiahol o celých 92 milimetrov, čo je prísľubom štedrejšieho vnútorného priestoru.

Bude takto vyzerať nový Opel Insignia?

Počítačový špecialista vytvoril dve vizualizácie sedanu strednej triedy, pri ktorých vychádzal z čerstvých diel značky.

Už dlhší čas bolo jasné, že dizajnovou predlohou novinky bude odvážny koncept Monza. Insignia Grand Sport nakoniec vyzerá takmer rovnako ako na grafike RM Design. V porovnaní s predchodcom má dynamickejšie línie s viacerými hranami, zásadným štylistickým prvkom je plynulo klesajúca strecha. Opel sa pri jej opise nevyhol klišé vo forme porovnávania s tvarom veľkého kupé.

Plynulo klesajúca strecha novinky je zásadným dizajnovým prvkom 11 fotografií v galérii Plynulo klesajúca strecha novinky je zásadným dizajnovým prvkom Zdroj: Opel

Druhá generácia liftbacku dostala mladistvú interpretáciu masky chladiča, s ktorou susedia ostré svetlomety s dvojitým LED pásom denného svietenia. Rovnaký diódový motív sa opakuje v zadných partiách. Dôležitou súčasťou dizajnu je zlom v bočnej časti, v blatníkoch nechýbajú veľké disky kolies. Nemecká firma sa pýši dosiahnutím koeficientu aerodynamického odporu na úrovni 0,26.

Insignia skrýva vo svojich útrobách celkom novú architektúru, ktorá prispela k výraznej diéte. Medzigeneračný úbytok dosahuje až 175 kilogramov. Ide o dôležité číslo, práve vysoká hmotnosť bola totiž jedným z aspektov často vyčítaných pôvodnej vlajkovej lodi nemeckej značky.

K palete motorov sa Opel nevyjadril

Vďaka úprave proporcií by Grand Sport mal ponúknuť štedrejší vnútorný priestor, najmä na zadných pozíciách. Na jeho zhodnotenie si ešte musíme počkať. Objem dostupný pre batožinu však poznáme už dnes: v základe má ísť o 490 litrov. Sklopením sedadiel ho možno rozšíriť na 1 450 l.

Pretlak tlačidiel je minulosťou, rolu mnohých z nich prevzal displej 11 fotografií v galérii Pretlak tlačidiel je minulosťou, rolu mnohých z nich prevzal displej Zdroj: Opel

Interiér novinky zatiaľ Opel ukázal na jedinom zábere, z ktorého je evidentná inšpirácia typom Astra. Reprezentant strednej triedy má podobné línie. Pretlak tlačidiel je teda minulosťou, rolu mnohých z nich prevzal dotykový displej šikovne umiestnený do elegantnej palubnej dosky. Prístrojový panel bude evidentne obsahovať ďalšiu obrazovku so slušnou uhlopriečkou.

Vybavenie auta by malo byť bohaté, okrem LED svetlometov IntelliLux má obsahovať head-up displej, kamerový systém, adaptívny tempomat či sedadlá s certifikátom AGR. Napríklad bezkľúčový systém bude už v štandarde. Samozrejmosťou majú byť on-line služby a množstvo asistenčných i bezpečnostných prvkov, vrátane aktívnej hliníkovej kapoty pre ochranu chodcov.

Test Opel Astra 1.4T: Zaslúžený titul

Auto roka 2016 sme preverili s prepĺňaným benzínovým motorom, vybavením Dynamic a manuálnou prevodovkou. Podarilo sa mu splniť jeho cieľ?

Automobilka sa zatiaľ nijako nevyjadrila k plánovanej palete motorov. Už dnes však možno s istotou povedať, že jej gro budú tvoriť prepĺňané štvorvalce. Insignia môže mať pod kapotou viacero známych jednotiek. Prakticky istú budúcnosť má 1,6-litrový turbodiesel i rovnako objemný zážihový exemplár, v ponuke pravdepodobne nebude chýbať ani silnejší dvojliter.

Liftback dostane adaptívny podvozok a osemstupňový automat 11 fotografií v galérii Liftback dostane adaptívny podvozok a osemstupňový automat Zdroj: Opel

Rüsselsheim v súčasnosti potvrdil prítomnosť osemstupňového automatu i vylepšeného pohonu všetkých kolies s aktívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu. Ten využije dve viaclamelové spojky. Nová vlajková loď Opel okrem toho dostane adaptívny podvozok FlexRide, ktorý ponúkne tri úrovne nastavenia. Na viac detailov si ešte musíme počkať. Nemecký výrobca ich pravdepodobne prezradí pri debute, ktorý je prichystaný jarný ženevský autosalón.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Nemecké automobilky žiadajú vládu o väčšiu podporu

Návrat Land Roveru Defender patrí medzi najočakávanejšie automobilové udalosti nadchádzajúcej automobilovej jesene. Auto, ktoré pribudne do portfólia modelov...

Nové auto zo Slovenska: Únik ukázal ikonu z Nitry

Nepochopiteľný skrat na českej D1 mohol viesť ku tragickej dopravnej nehode. Dezorientovaný vodič červeného Citroënu si to namieril rovno do protismeru, kamión...

Skrat na D1: Drámu v ČR takto vyriešila polícia

Bratislavský primátor Matúš Vallo má pripravený upravený návrh parkovacej politiky, ktorý ešte tento týždeň predloží poslancom mestského zastupiteľstva...

Parkovacia politika Valla: Poznáme finálne detaily

Dovolenkové obdobie je na spadnutie a mnohí vodiči pri balení používajú strešné boxy. Tie sa však výrazne líšia. Poradíme vám, ako vybrať správny a na čo dať...

Strešné boxy: Na čo si pri nich dávať pozor?

Audi má v ponuke jeden z najzaujímavejších naftiakov súčasnosti a teraz sa dostáva pod plechy imidžového SUV-kupé. Lokomotíva s krútiacim momentom 900 Nm...

Audi SQ8: Lokomotíva v imidžovom balení

Projekt cesty pod Dunajom v dunajskostredskom okrese by mal byť dokončený v roku 2022. Nový prejazd budú môcť využívať nielen autá, ale aj chodci a cyklisti.

Cesta pod Dunajom vo Vojke bude otvorená v roku 2022
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×