Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína postavila najrýchlejší elektromobil

NIO EP9 vyzerá takmer ako pretekársky špeciál, má štyri samostatné elektromotory a výkon jeden megawatt.
15 6 príspevkov 22.11.2016 / Marek Pokrývka

Medzi start-upmi založenými s víziou výroby batériou poháňaných áut sa nedávno objavila čínska firma NextEV. Pred niekoľkými dňami ohlásila premiéru svojho pilotného projektu. Je ním elektrický superšport, ktorý pokrstila menom NIO EP9. Na londýnskom debute predstavitelia spoločnosti mnohých prekvapili. Vozidlo prezentovali úžasnými číslami a zároveň sa pochválili rekordom.

NIO EP9 je pilotným projektom čínskej firmy NextEV 15 fotografií v galérii NIO EP9 je pilotným projektom čínskej firmy NextEV Zdroj: NextEV

Novinka z najľudnatejšej krajiny sveta vyzerá takmer ako pretekársky špeciál. Jeho karoséria je extrémne nízka a široká, pričom karoséria obsahuje množstvo aerodynamických prvkov. Podľa autorov má vďaka tomu ponúknuť dvakrát vyšší prítlak než monopost Formuly 1. Dizajn karbónového tela pôsobí futuristicky, v čom majú prsty aj diódové svetlá na oboch koncoch. Dvojmiestny interiér taktiež dýcha budúcnosťou. Okrem sedadiel obsahuje len základné ovládacie prvky a slušnú armádu displejov.

Ako sa už hovorilo vopred, maximálny výkon tohto zaujímavého stroja je rovný jeden megawatt. V prepočte ide o 1 360 konských síl. Ešte úžasnejšie vyznie krútiaci moment systému pracujúceho pri napätí 777 voltov, hovorí sa o hodnote 6 334 Nm na kolesách. Sústava štyroch samostatných elektromotorov s prevodovkami dokáže kupé rozbehnúť na stovku za 2,7 sekundy. Na trojnásobnú rýchlosť potrebuje 15,9 sekundy, tempo 313 km/h je jeho konečnou stanicou.

Elektrické kupé má ponúknuť dojazd 427 kilometrov 15 fotografií v galérii Elektrické kupé má ponúknuť dojazd 427 kilometrov Zdroj: NextEV

Napriek dynamickým parametrom porovnateľným s tými najlepšími benzínovými superšportmi nie je akčný rádius čínskej novinky problémom. NIO EP9 má podľa oficiálnych údajov ponúknuť dojazd 427 kilometrov bez dobíjania. Kompletné naplnenie palubného akumulátora by pritom malo zabrať 45 minút, čo nie je v rámci segmentu žiadna tragédia.

NextEV avizuje elektrický superšport

Čínska firma odhalí v Londýne vozidlo, ktoré by malo podľa neoficiálnych zdrojov produkovať výkon asi 1 000 kW (1 360 k).

Najvýznamnejším číslom je však čosi iné. Ide o čas 7:05,12 zo slávneho okruhu Nürburgring, ktorý prekonáva všetky obdobné stroje. Čína teda podľa všetkého postavila najrýchlejší elektromobil na svete. S týmto časom sa však nemusí hanbiť ani pred konvenčnými konkurentmi, kupé od NextEV porazilo aj také mená ako Nissan GT-R Nismo či Gumpert Apollo Speed. To je skutočne úctyhodné. Nad výrobou elektrického zázraku však visí otáznik, autori sa k nej zatiaľ konkrétne nevyjadrili.


Video
Najnovšie články
Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom

Limitovaná verzia nabrúseného kompaktu dosiahla rovnaký čas ako Bugatti Veyron, konkrétne detaily o nej zatiaľ automobilka neprezradila.

Mégane R.S. má späť žezlo z Nürburgringu

Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich...

Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Núdzový brzdový asistent pri jazde vzad môže zabrániť neraz ťažkým kolíziám vozidla s chodcom či cyklistom. Nemecký autoklub ADAC preveril tieto systémy...

Brzdový asistent: Dá sa na neho ozaj spoľahnúť?

Ešte pred príchodom ďalšej generácie sme si vyskúšali terénne kombi, ktoré je na slovenskom trhu najpredávanejším autom japonskej firmy.

Test Subaru Outback: Dovidenia, bestseller

Konzorcium, ktoré stavia obchvat Bratislavy, nesúhlasí s výsledkami nedávneho ekoauditu. Podľa spoločnosti ide o zaujatú správu, ktorá nezodpovedá skutočnosti.

Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×