Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jaguar predstavil elektrické SUV I-Pace

Nový koncept britskej značky má pohon oboch náprav s výkonom 400 koní a dojazd 500 kilometrov na jedno nabitie.
46 15.11.2016 / Marek Pokrývka

Do športovo-úžitkového segmentu vstúpilo v ostatnom čase viacero výrobcov, okrem iných aj Jaguar. Ten do trendovej kategórie priniesol atraktívny typ F-Pace. Už pred jeho premiérou sa však povrávalo, že nadlho nezostane jediným takýmto autom v portfóliu anglickej firmy. Hovorilo sa o jeho menšom súrodencovi. Neskôr sa začal skloňovať elektrický pohon a dnes vieme, že nešlo len o nepodložené fámy.

Jaguar predstaví sériový typ I-Pace na budúci rok 46 fotografií v galérii Jaguar predstaví sériový typ I-Pace na budúci rok Zdroj: Jaguar

Krátko pred otvorením autosalón v Los Angeles predstavil britský výrobca nový koncept, ktorý nesie označenie I-Pace. Nevolá sa teda E-Pace ako sa šuškalo. No inak spĺňa predpoklady: nejaký spaľovací motor by ste pod jeho plechmi hľadali márne a v porovnaní so spomínaným sériovým súrodencom je menší. Presné miery jeho karosérie sme sa však zatiaľ nedozvedeli.

Z dizajnového hľadiska táto štúdia jasne nadväzuje na brata, v porovnaní s ním má však dynamickejšie tvary. Výrazným prvkom je najmä skosené zadné okno. To nadväzuje na klesajúcu strechu zakončenú veľkým krídlom, ktoré nie je jediným aerodynamickým prvkom. Bodykit obsahuje aj výrazne tvarovaný predný nárazník, prahy a vzadu difúzor. LED osvetlenie je samozrejmosťou.

Interiér pôsobí exkluzívne a má futuristický nádych 46 fotografií v galérii Interiér pôsobí exkluzívne a má futuristický nádych Zdroj: Jaguar

Vo vzhľade štúdie britskej značky tvoria dôležitú súčasť blatníky, ktoré sú pomerne svalnaté. Vypĺňajú ich veľké disky kolies. Z proporčného hľadiska je zaujímavá odvetrávaná predná kapota, ktorá je netradične krátka. Kabína je tak posunutá vpred. Napriek pomerne kompaktným rozmerom má byť vďaka tomu interiér prekvapujúco vzdušný, štedrý má byť k pasažierom i batožine.

Päťmiestny interiér automobilu zaujme na prvý pohľad elegantne tvarovanými sedadlami, plávajúcou centrálnou konzolou i futuristickým nádychom. Za ten môžu v značnej miere početné zobrazovacie panely. Okrem displejov pred vodičom a na palubnej doske tu možno nájsť aj menšie obrazovky slúžiace na ovládanie teploty sedadiel či jednotlivých častí kabíny. Interiér je nádherne remeselne spracovaný. Použité sú v ňom výhradne špičkové materiály, vďaka ktorým pôsobí už na prvý pohľad pomerne exkluzívne.

Pohon SUV pozostáva z elektromotora na každej náprave 46 fotografií v galérii Pohon SUV pozostáva z elektromotora na každej náprave Zdroj: Jaguar

Asi nikoho neprekvapí, že toto SUV má pohon oboch náprav. Pozostáva z elektromotora na každej náprave. Spoločne majú produkovať výkon 294 kW, teda rovných 400 koní. Krútiaci moment systému by mal dosiahnuť 700 Nm. Dynamické parametre konceptu sme sa nedozvedeli, no nepochybne budú úctyhodné. Pekným číslom je akčný rádius na jedno nabitie. Jaguar hovorí o dojazde 500 kilometrov, čím drží krok s konkurentmi chystajúcimi sa v najbližšom čase na trh.

Anglická automobilka prezradila, že sériovú verziu typu I-Pace predstaví na budúci rok pod svetlami bližšie nešpecifikovanej výstavy. Na začiatok predaja si však ešte počkáme. Výrobca už síce prijíma nezáväzné rezervácie na toto vozidlo, ale reálne má prísť až v druhej polovici roka 2018.


Video
Najnovšie články
Test Suzuki Ignis: Lacné, šikovné a jedinečné?

Nový mikrohybridný motor z rodiny Ingenium má šesť valcov v rade, dvojkomorové turbodúchadlo, elektrický kompresor a výkon 400 koní.

Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×