Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Unimog oslavuje 70 rokov od prvej jazdy

Výhodou úžitkového automobilu je vysoká modularita, vychádzajúca spolu s označením z praktickej architektúry podvozka.
9 13.10.2016 / Marek Pokrývka

Mercedes-Benz do drsných podmienok? Položenie tejto otázky väčšinou sprevádza spoločná odpoveď: trieda G. No trojcípa hviezda vyrába aj čosi, čo dokáže Géčko strčiť do vrecka. Toto niečo sa volá Unimog a aktuálne oslavuje už 70 rokov od prvej testovacej jazdy. Počas tohto dlhého obdobia sa vozidlo neustále posúvalo, pričom Stuttgart práve pripravuje jeho ďalšiu generáciu.

Prvý prototyp vozidla Mercedes-Benz Unimog 9 fotografií v galérii Prvý prototyp vozidla Mercedes-Benz Unimog Zdroj: Mercedes-Benz

Korene tohto automobilu siahajú do roku 1944, kedy konštruktér Albert Friedrich začal pracovať na prvom prototype. O rok neskôr bol schválený vývoj desiatich skúšobných kusov. Heinrich Robler dotiahol projekt do konca, pričom výsledok sa vyznačoval praktickou architektúrou podvozka. Z nej vychádza aj označenie. To je skratkou slov Universal Motor Gerät, teda univerzálny motorový stroj.

Unimog spadá do úžitkovej kategórie a vďaka svojim vlastnostiam našiel uplatnenie na mnohých frontoch ako všestranný pracovný nástroj. Jeho výhodou je vysoká modularita konštrukcie podporená ohromnými schopnosťami v teréne. Vďaka tomu predal Mercedes už vyše 400-tisíc exemplárov tohto typu, čo je na vozidlo danej kategórie pekné číslo.


Video
Najnovšie články
Bude VW v Bratislave vyrábať elektromobil?

Debut formálne dôležitej novinky sa odohrá 23. mája, elektrický hatchback sa predvedie po boku omladenej vlajkovej lode Superb.

Prvý elektromobil Škoda: Premiéra v Bratislave

Nemci zverejnili fotografie maskovaného kompaktu i jeden záber bez kamufláže, ktorý zachytáva špičkovú verziu M135i.

BMW radu 1 sa začína oficiálne odhaľovať

Mitsubishi doprialo svojmu SUV malý facelift, no ten v prípade plug-in hybridu priniesol aj takmer kompletne novú techniku.

Test Outlander PHEV: Vylepšený bestseller

Rodinne orientovaný model by mal disponovať 608-litrovým batožinovým priestorom a ponúkne benzínový alebo naftový motor.

Ford Focus ST: Do ponuky sa vracia kombi

Pod kapotu dvojice Angličanov sa nasťahoval rovnaký motor, aký poháňa aj BMW X2 M35i. Jeho maximálny výkon 306 koní sa nezmenil.

MINI uvádza svoje najsilnejšie modely

Volkswagen sa snaží vylepšiť svoj imidž poškodený emisným škandálom. Jednou z ciest je podpora elektrickej mobility, v rámci ktorej chce investovať do novej...

VW investuje miliardu do nového závodu na batérie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×