Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peugeot 5008: Rodinné gény zostali

Z PARÍŽA
Sedemmiestne francúzske SUV nemá plnohodnotný tretí rad sedadiel, na kratšie trasy však možno vytvoriť kompromisné usporiadanie.
18 6 príspevkov 30.09.2016 / Marek Pokrývka

Športovo-úžitkové autá sú momentálne v móde tak, ako nikdy predtým. Neuniklo to ani francúzskej značke Peugeot. Tá počas niekoľkých mesiacov otočila kormidlom pri dvoch MPV, z ktorých sa švihnutím čarovného prútika stali SUV. Reč je o typoch 3008 a 5008. Druhého menovaného sme oficiálne spoznali len nedávno a na parížskom autosalóne sme si s ním potykali.

Peugeot predstavil na parížskom autosalóne SUV 5008 18 fotografií v galérii Peugeot predstavil na parížskom autosalóne SUV 5008 Zdroj: Peugeot

Táto francúzska novinka nám na prvý pohľad výrazne pripomínala menšieho súrodenca. Základný dizajn mohutnej prednej časti je veľmi podobný, aj keď vozidlo s päťkou na začiatku má väčšiu plochu svetlometov a odlišný predný nárazník. Výraznejším rozdielom sú však zadné partie. Kým Peugeot 3008 tu má viacero rezov a dynamicky skosené okno, väčšie vozidlo vyznáva podstatne jednoduchšie hranaté tvary. Prednosť tu jednoznačne dostal vnútorný priestor.

Napriek  zmene kurzu tohto vozidla zostali rodinné gény na svojom mieste. Francúz sa stále snaží ponúknuť dostatok miesta pre sedemčlennú posádku, aj keď pre úpravu proporcií je to istým kompromisom. Tretí rad nemožno označiť za plnohodnotný. Ako sme sa presvedčili, bežne vysoký dospelý človek sa tam zmestí  Tretí rad sedadiel nemožno označiť za plnohodnotný 18 fotografií v galérii Tretí rad sedadiel nemožno označiť za plnohodnotný Zdroj: Peugeot

Problémy sa však dajú aspoň čiastočne vyriešiť posúvaním trojice samostatných sedadiel v prostrednej pozícii. Pomocou nich možno vytvoriť kompromisné usporiadanie, pri ktorom dokážu mať na kratšie trasy akurátnu porciu vzduchu všetci ľudia vo vozidle. Môže za to štedrý priestor pred kolenami ľudí v druhom rade. Na výstave sa nám zdalo, že nový Peugeot je v tomto smere minimálne porovnateľný s jedným zo svojich hlavných súperov: práve uvedenou Škodou Kodiaq.

Okrem štedrejšieho miesta vo vnútri sa typ 5008 nápadne ponáša na svojho menšieho súrodenca, dostal totiž rovnaké usporiadanie i-Cockpit s digitálnym prístrojovým panelom a displejom multimediálneho systému vystupujúcim z palubnej dosky. Spoločné rysy má aj „klavír“ kovovo vyzerajúcich tlačidiel na centrálnej konzole prechádzajúci plynule do stredového tunela. Okrem toho sme si všimli viacero odkladacích priestorov, ktoré hovoria o dôraze na rodinnú stránku francúzskeho auta.

Typ 5008 dostal rovnaké usporiadanie i-Cockpit ako 3008 18 fotografií v galérii Typ 5008 dostal rovnaké usporiadanie i-Cockpit ako 3008 Zdroj: Peugeot

Ako sme sa už dozvedeli pri premiére, tento Peugeot je ďalším produktom postaveným na modulárnej platforme EMP2. Ponuka motorov preto neprekvapí. Na výber má byť 1,2-litrový benzínový trojvalec PureTech s výkonom 96 kW (130 k) i jeho objemnejší štvorvalcový súrodenec ponúkajúci výkon 121 kW (165 k) k z objemu 1,6 litra. Naftovú alternatívu bude tvoriť rovnako veľký turbodiesel BlueHDi dostupný v naladeniach na 73 kW (99 k) a 88 kW (120 k). Vyberať si výkon má byť možné aj pri dvojlitri, ten ponúkne maximum 110 kW (150 k) alebo 132 kW (180 k).


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×