Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia Rio: Priamy konkurent Fabie v novej generácii

FOTO
Malé Rio absolvuje svoju výstavnú premiéru už čoskoro na autosalóne v Paríži. Prvé náčrty však odhaľujú jeho vzhľad už dnes.
3 28 príspevkov 24.08.2016 / Filip Kadlečík

V budúcom roku by sa mala začať predávať štvrtá generácia modelu Kia Rio. Výstavnú premiéru absolvuje približne o mesiac na parížskom autosalóne, kórejský výrobca však už dnes ukázal náčrty budúcej podoby malého auta. Zdá sa, že sa máme na čo tešiť. Na prvých ilustráciach totiž Rio pôsobí veľmi dynamickým dojmom. Netreba ale zabúdať na fakt, že dizajnové skice sú zvyčajne podstatne odvážnejšie než reálna podoba automobilov.

Predná časť sa odlišuje zúženou maskou a prednými svetlometmi 3 fotografie v galérii Predná časť sa odlišuje zúženou maskou a prednými svetlometmi Zdroj: Hyundai

Už teraz sa však dá povedať, že nové Rio bude športovo pôsobiť aj v realite. Tigria maska, poznávací znak kórejskej automobilky, bude pri nástupcovi podstatne zúžená. Podobná zmena sa dotkne aj hranatých predných svetlometov. Ich dynamický vzľad podčiarkuje výrazný LED pásik. Na základe náčrtov sa dá usúdiť, že vozidlo bude mať o niečo dlhšiu kapotu. Vďaka týmto úpravám vyvoláva malý hatchback dojem, že je nižší a širší ako predchodca.

Nárast rozmerov by mal byť citeľný aj v kabíne kórejského auta, dostať by totiž malo väčší rázvor. Okrem toho by sa podľa skice mohli o niečo zmenšiť okná. Aj táto zmena prispeje k dynamickejšiemu vzhľadu tohto typu. Pri pohľade z profilu zaujmú veľké zliatinové disky kolies, ktoré však budú v sériovej podobe takmer určite podstatne menšie.

Generačná zmena prinesie nové zadné svetlá či zmenený C-stĺpik 3 fotografie v galérii Generačná zmena prinesie nové zadné svetlá či zmenený C-stĺpik Zdroj: Hyundai

Zmeny sa udiali aj na zadnej partii automobilu. Rio dostane úplne nové svetlá s charakteristickým LED “podpisom”. Iný je aj C-stĺpik, ktorý s líniou dverí zviera kolmejší uhol. Zadnú partie skrášľuje drobný strešný spojler, ktorý sa dopĺňa práve so spomínaným C-stĺpikom.

Na základe skíc interiéru sa dá usúdiť, že ovládanie bude zjednodušené a funkciu mnohých tlačidiel preberie multifunkčný displej na stredovej konzole. Ten bude lemovaný vertikálnymi výduchmi klimatizácie. Apropo, konektivita auta by mala byť na vysokej úrovni. Súčasťou vybavenia malej Kie by mali byť systémy Apple CarPlay i Android Auto. Zdá sa, že ovládanie klimatizácie si zachová svoje tradičné miesto.

V interiéri by sa malo nachádzať minimum hadrvérových tlačidiel 3 fotografie v galérii V interiéri by sa malo nachádzať minimum hadrvérových tlačidiel Zdroj: Hyundai

Samozrejmosťou by mali byť multifunkčné tlačidlá na volante. Vnútorný komfort malého Ria by mala zvyšovať pomerne veľká lakťová opierka. Na náčrte je vidieť volič samočinnej prevodovky. O motorizáciach a prevodovkách chystaného hatchbacku však zatiaľ automobilka Kia neinformovala.

V kuloároch sa šepká, že novinka by mala dostať aj verziu GT poháňanú trojvalcovým prepĺňaným agregátom. Hovorí sa tiež, že okrem bežnej verzie by sme sa už v roku 2017 mohli dočkať kompaktného SUV založeného na štvrtej generácii modelu Rio.

Na našom trhu sa automobilom segmentu B dlhodobo darí. Rio by malo mať všetky potrebné zbrane na to, aby sa dokázalo popasovať so svojou priamou konkurenciou. Škoda Fabia či Peugeot 208 teda dostanú už čoskoro vynoveného súpera s kórejským pasom. Čo myslíte, ako sa bude novému zástupcovi značky Kia dariť?

 


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×