Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jeremy Clarkson: Toto je desať najlepších áut

Jeremy Clarkson je rešpektovaným odborníkom na autá a jeho názor zaváži. Nedávno zverejnil zoznam desiatich najlepších áut posledných dvoch rokov.
10 13 príspevkov 16.08.2016 / Filip Kadlečík

Meno Jeremy Clarkson je v automobilovom priemysle pojem. Slávu a uznanie získal najmä na základe pôsobenia v legendárnej televíznej relácii Top Gear. V poslednom čase usilovne pracoval na novom projekte, ktorý dostal meno The Grand Tour. Okrem toho však Jeremy vôbec nezaháľa. Dôkazom je aj jeho stĺpček v britskom The Sunday Times. V ňom nedávno prezradil, ktorých desať automobilov s rokom výroby 2015 až 2016 považuje za tie najvydarenejšie.

Mazda MX-5 2.0 Sport Recaro

Mazda MX-5 2.0 Sport Recaro 10 fotografií v galérii Mazda MX-5 2.0 Sport Recaro Zdroj: AUTO BILD

Jeremy nezabudol podotknúť, že je fanúšikom modelu MX-5 ako takého. To znamená, že vyzdvihol aj staršie verzie malého športovca. Dodal však, že nová generácia je oveľa lepšia ako všetky predchádzajúce. Oceňuje najmä fakt, že dvojmiestna Mazda sa správa skutočne ako športové auto a v šoférovi vyvoláva čistú radosť z jazdy. MX-5 patrí k trojici automobilom v tomto zozname, ktoré od Clarksona dostali hodnotenie päť hviezdičiek z piatich. Okrem nej takéto vyznamenanie dostala aj Alfa Romeo 4C Coupé a Vauxhall Zafira Tourer 1.6 CDTI Tech Line.

Alfa Romeo 4C Coupé

Alfa Romeo 4C Coupé 10 fotografií v galérii Alfa Romeo 4C Coupé Zdroj: AUTO BILD

Clarkson nazval 4C Coupé “Baby Ferrari”. Hovorí, že tento automobil sa do zoznamu nedostal kvôli technickej dokonalosti, resp. perfektnému vypracovaniu. Ide o voľbu srdcom, pretože len málo automobilov dokáže v majiteľovi vzbudiť toľko emócií ako táto športová Alfa.

Mercedes-AMG GT S

Mercedes-AMG GT S 10 fotografií v galérii Mercedes-AMG GT S Zdroj: AUTO BILD

GT S AMG sa do Jeremyho zoznamu prepracovalo najmä vďaka tomu, že ide o “surové športové náčinie”. Kupé má gigantickú kapotu, Clarkson vtipne poznamenal, že ak kapota niekam dorazí načas, vy budete dvadsať minút meškať. Relatívne nízka váha a adekvátna cena robia z tohto automobilu jedinečný muscle car dnešných čias.

Ford Focus RS

Ford Focus RS 10 fotografií v galérii Ford Focus RS Zdroj: AUTO BILD

V prestížnom rebríčku si svoje miesto našiel aj Focus RS. Jeho jazdné vlastnosti prirovnáva Jeremy k Nissanu GT-R. Najväčšou devízou nabrúseného Focusa je pokročilý systém 4x4 a bohatá porcia výkonu. Výhodou je aj fakt, že s autom sa aj v nízkych rýchlostiach jazdí pohodlne a už vtedy je cítiť, že má veľký potenciál.

Ford Mustang Fastback 5.0 V8 GT

Ford Mustang Fastback 5.0 V8 GT 10 fotografií v galérii Ford Mustang Fastback 5.0 V8 GT Zdroj: AUTO BILD

Tento automobil podľa Jeremyho nie je vyslovený športovec. Je to totiž muscle car až do špiku kosti. V každej zákrute je cítiť, že auto ju ochotne prejdem driftom a na každej rovinke dokáže poriadne zrýchliť. Taktiež treba podotknúť, že v Británii sa takýto Mustang dá kúpiť za cenu nižšiu, ako si Volkswagen pýta za Golf GTI.

Volvo XC90 D5 AWD

Volvo XC90 D5 AWD 10 fotografií v galérii Volvo XC90 D5 AWD Zdroj: AUTO BILD

Nové SUV švédskej automobilky Jeremyho zaujalo najmä vďaka svojej veľkosti. Dokáže totiž poskytnúť dostatok priestoru siedmim dospelým pasažierom. Okrem toho je fascinujúca jeho technická vyspelosť či pohodlie, ktoré posádke zaručuje. Clarkson podotkol, že za jeho volantom by sa dalo pohodlne spať a stále by ste boli v bezpečí.

Vauxhall Zafira Tourer 1.6 CDTI Tech Line

Vauxhall Zafira Tourer 1.6 CDTI Tech Line 10 fotografií v galérii Vauxhall Zafira Tourer 1.6 CDTI Tech Line Zdroj: AUTO BILD

K tomuto autu sa Jeremy dostal pomerne náhodne. Napriek tomu ho však veľmi oslovilo. Sám sa vyjadril, že nikdy nezažil automobil, ktorý by tak výborne žehlil nerovnosti vozovky. Čo sa týka jazdného komfortu, Clarkson Zafiru povýšil dokonca nad úroveň Rolls-Royce Phantom a vyhlásil, že ide o najpohodlnejšie auto sveta. U nás je Vauxhall Zafira známa pod menom Opel Zafira.

BMW M2

BMW M2 10 fotografií v galérii BMW M2 Zdroj: AUTO BILD

Clarkson označil nové M2 za jeho obľúbeného zástupca M-línie bavorskej značky. Dôvodom je, že toto auto je pekelne rýchle. Nie však len na rovinkách. Naopak, BMW M2 si doslova užíva prejazd zákrutami a o radosť sa ochotne podelí aj so šoférom. Jeremy podotkol, že M2 je rýchlejšia ako mnohé automobily s podstatne vyššou cenovkou.

Ferrari 488 GTB

Ferrari 488 GTB 10 fotografií v galérii Ferrari 488 GTB Zdroj: AUTO BILD

Niektorí ľudia tvrdia, že 488 GTB nie je poriadnym Ferrari v pravom zmysle slova. Pod kapotou má totiž prepĺňaný motor koncepcie V8. Jeremy však hovorí, že napriek tomu je auto dokonalé. Keď v ňom jazdec zdoláva zákruty na okruhu, cíti sa, akoby toto Ferrari bolo jeho súčasťou. Taký intenzívny zážitok dokáže sprostredkovať len veľmi málo športových vozidiel.

Lamborghini Aventador

Lamborghini Aventador 10 fotografií v galérii Lamborghini Aventador Zdroj: AUTO BILD

Emócie hrali prím aj v prípade Lamborghini Aventador. Clarkson zdôraznil, že taliansky superšport určite nie je najlepším autom svojej kategórie. Je však štýlový, brutálny a hlavne poctivý. Poctivý v tom zmysle, že pod jeho kapotou buble dvanásťvalcový agregát a neostalo tam miesto pre žiadnu hybridnú techniku. Napriek tomu, že auto je relatívne ťažké a veľké, toto je superšport, ktorý by si Jeremy kúpil, ak by sa mal pre nejaký rozhodnúť.


Video
Najnovšie články
7 veľkých zmien zákona: Dovoz áut, STK, servisy

Projekt bratislavského obchvatu D4/R7 nedá poslancom parlamentu spať a opäť prišli na poslanecký prieskum. Podľa zúčastnených sa plán napojenia na D1 určite...

Poslanci: D4 sa na D1 určite nenapojí v roku 2020

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným...

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Švédsko sa chce do roka 2045 uhlíkovo neutrálnym a výrazne podporuje predaj elektromobilov. Naráža na výrazný problém, a tým je kapacita rozvodných sietí...

Achillovou pätou e-mobility môžu byť rozvodné siete

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom...

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×