Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na semaforoch pribudli kamery: Čo natáčajú?

Na niektorých bratislavských križovatkách pribudli nové kamery. Zisťovali sme, komu a na čo tieto zariadenia namontované na semaforoch vlastne slúžia.
2 10 príspevkov 21.07.2016 / Soňa Zverková

Okrem klasických bezpečnostných kamier, ktoré využíva mestská polícia pri monitorovaní verejných priestranstiev, sa začínajú na bratislavských križovatkách objavovať aj nové kamery. Upozornil nás na ne jeden z čitateľov.

zdroj: Auto BILD 2 fotografie v galérii zdroj: Auto BILD Zdroj: Auto BILD

Tieto kamery prevádzkuje hlavné mesto. V súčasnosti existujú tri typy kamerových systémov. Jeden spravuje mestská polícia pri monitorovaní verejného priestranstva a pozostáva zo 114 bezpečnostných kamier. Najviac ich je v Starom meste (24), Petržalke (15) a Ružinove (14). Druhý systém spravuje Dopravný podnik Bratislava a tretí je automatizovaný systém riadenia premávky (ASR MCD), ktorý prevádzkuje magistrát.

Kamera na obrázku patrí do tretieho spomínaného systému, čiže do ASR MCD. Ten pozostáva  celkovo zo 46 kamier, z čoho najviac ich je v Ružinove (13), Starom meste (12) a Novom meste (9). Ide o automatizovaný systém, ktorého hlavným účelom je upraviť signalizáciu tak, aby sa zrýchlil prejazd vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Výstup z kamier má k dispozícii aj Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave a v prípade potreby upozorní políciu na potrebu zásahu, napríklad, výpadok svetelnej signalizácie alebo dopravnú nehodu.

Kamera na jednej bratislavskej križovatke. Foto: Soňa Zverková 2 fotografie v galérii Kamera na jednej bratislavskej križovatke. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Pochopiteľne nás zaujímalo, či polícia využíva kamery v inštitúte objektívnej zodpovednosti. Odpoveď bola záporná, nakoľko sa nevyhotovuje záznam, čiže neexistuje dôkaz pre správne konanie voči vodičovi. „Kamery sú umiestnené na najväčších strategických križovatkách z dôvodu včasného zásahu príslušníkov polície do ich riadenia a sú prioritne určené na sledovanie aktuálneho stavu premávky na križovatkách,“ povedal hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff. „Kamery zobrazujú aktuálny priebeh cestnej premávky, avšak nevytvárajú žiadny audiovizuálny záznam, preto sa nevyužívajú na riešenie správnych deliktov držiteľov vozidiel.“


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×