Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nové nebezpečenstvo: Falošné náhradné diely

Náhradný airbag bol síce neuveriteľne lacný, lenže sa pri nehode nikdy nenafúkne, takže fatálne ohrozí zdravie a život posádky. Nástrahou, ktorá zaplavila už aj slovenské a české inzertné servery, sú falošné náhradné diely z Ázie, prípadne poškodené dielce z havarovaných áut.
3 30 príspevkov 13.07.2016 / Soňa Zverková

Napodobeniny originálnych produktov spôsobujú nemalé škody nielen výrobcom, ale môžu byť aj potenciálne nebezpečné. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že len v roku 2013 dosiahla hodnota globálneho importu falzifikátov rôzneho druhu 461 miliárd dolárov (417,23 miliardy eur). Tieto produkty pochádzajú z ázijských krajín, najmä z Číny.

OECD a Európska komisia predpokladajú, že päť až desať percent dovozu tvoria napodobeniny, pričom obľúbeným cieľom falšovateľov sú automobilové náhradné diely. EK vyčíslila škody výrobcov náhradných dielov na päť až desať miliárd eur ročne. Vo svojej analýze označila brzdové obloženie za najčastejší falošný artikel a upozorňuje na prípady, keď boli vyrobené z dreva či dokonca z lisovanej trávy.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Rozsah problému dokazuje aj prípad z Británie zo začiatku tohto roka, keď tamojšia polícia odhalila predaj falošných airbagov Hondy pre modely CRV a Accord cez portál ebay. Polícia na základe platobných záznamov zistila, že tieto airbagy kúpilo najmenej 680 jednotlivcov a malých firiem. Polícia vzápätí informovala verejnosť, že tieto airbagy sa v prípade kolízie nenafúknu a predstavujú tak priame ohrozenie života vodiča a posádky.

Obľúbeným terčom falšovateľov sú produkty, ktoré sa ľahko kopírujú a prinášajú vysoký zisk. Nedávna štúdia Asociácie dodávateľov automobilových náhradných dielov identifikovala tri hlavné segmenty, konkrétne údržbu (olejové a vzduchové filtre, brzdy, tesnenia, káblové zväzky), opravy (tlmiče, kryty, predné a zadné svetlomety, plechy, tlmiče, predné sklá) a riadenie (ramená, spojovacie tyče).

Viac než dve tretiny napodobenín pochádza z Číny, ďalší významní „výrobcovia“ pracujú v Rusku, Indii, Pakistane a Uruguaji. Falošné diely sa dostávajú do distribučnými kanálmi, najvýznamnejším je internet, ktorý predstavuje až 12 percent globálneho predaja automobilových dielov. V priebehu nasledujúcich piatich rokov sa význam internetu z tohto hľadiska bude zvyšovať o 10 percent ročne.

zdroj: OECD 3 fotografie v galérii zdroj: OECD Zdroj: OECD

Fiktívne krádeže či zásobárne náhradných dielov

Na takéto „opravy“ sa neraz používajú ukradnuté autá, napríklad, spoločne s kusom podlahy sa odreže poškodená zadná časť a ku nej sa následne privarí zadná časť nepoškodeného ukradnutého vozidla. Odhalenie je pritom takmer nemožné, keďže identifikátory, medzi ktoré patrí aj VIN číslo, sa zväčša nachádzajú v prednej časti auta.

Staré autá sa kradnú každý rok. Napríklad, vlani bolo na Slovensku podľa predbežných údajov z operačných stredísk odcudzených 31 starých škodoviek, ako Škoda 105/120, Favorit, Forman a dokonca jedna MB 1000. K tomu môžeme pripočítať jedného Trabanta a jedného „žigulíka“. Zmizlo aj vyše sto Fabií rôznych ročníkov. Od januára do konca apríla tohto roka boli nahlásené krádeže piatich Favoritov, štyroch Felícií, šiestich vozidiel 105/120 a dokonca jednej Škody 1203. Do evidencie krádeží pribudli aj dva exempláre VAZ 2107.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o fiktívne krádeže, keď majiteľ vozidlo buď predal na náhradné diely, alebo si ho za týmo účelom ponechal. Myslí si to polícia. „Polícia má dôvodné podozrenie, že vo väčšine prípadov nahlásených krádeží starších motorových vozidiel v poslednom období ide o účelové oznámenie krádeží,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Podľa jeho slov polícia v súčasnosti zvažuje opatrenia, ktoré by takýmto fiktívnym krádežiam mali zabrániť, neuviedol však podrobnosti.

Každému je jasné, že nekvalitné napodobeniny môžu ohroziť bezpečnosť vodiča a posádky. V prípade kolízie sa pirátsky pozvárané vozidlo môže doslova rozpadnúť na kusy. Ako hovorí Jan Dryák, marketingový riaditeľ českej spoločnosti Cebia, ktorá sa zaoberá kontrolami vozidiel, takéto vozidlo je zvarované v nosných častiach rámu a v tuhej oblasti karosérie, ktoré by mali posádku chrániť.

Nanešťastie, laik prakticky nemá šancu rozpoznať nekvalitnú opravu, nakoľko zvárané časti sú prekryté blatníkmi, plastovými dielmi a obložením a aspoň sčasti natrené ochrannými nátermi. Nekvalitné opravy a úpravy by mohli rozpoznať len odborníci pri dôkladnej kontrole celého vozidla, preto neberte stav vozidla na ľahkú váhu. Ide o vaše peniaze aj bezpečnosť.


Video
Najnovšie články
Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×