Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla uvádza najdostupnejší Model S

Nová verzia elektrického liftbacku poskytuje akčný rádius necelých 340 kilometrov, v prípade vyhotovenia 60D je to o desať viac.
2 3 príspevky 10.06.2016 / Marek Pokrývka

Najvýraznejšou hybnou silou vo svete elektromobilov je momentálne firma Tesla Motors. V ostatnom čase rozvíril mediálny priestor najmä debut jej novinky Model 3, no kalifornská fabrika nezabúda ani na väčšie vozidlo označené písmenom S. To nedávno zmodernizovala. Krátko po decentných vizuálnych zmenách rozširuje portfólio a uvádza najdostupnejší variant vozidla.

Tesla Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov 2 fotografie v galérii Tesla Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov Zdroj: Tesla Motors

Elektrický liftback prichádza so štítkom 60, za ktorým by sa teoreticky mala skrývať batéria s kapacitou 60 kWh. Nie je to však pravda. Tesla totiž siahla po už používanom 75 kWh akumulátore, pričom jeho možnosti škrtí softvérovo. Toto riešenie zvolila z dôvodu výrobných nákladov. Limitovaná zásobáreň energie poskytuje akčný rádius necelých 340 kilometrov, v prípade vyhotovenia 60D s pohonom oboch náprav je to o desať viac.

Model S 60D je okrem väčšieho dojazdu aj rýchlejší než verzia s elektromotorom vzadu. Zrýchlenie na 60 míľ za hodinu (96 km/h) mu trvá 5,2 sekundy, štandard na to potrebuje o tri desatiny viac. Maximálne tempo je hodne 210 km/h. Tesla Motors však tieto parametre dokáže zlepšiť: po odblokovaní kapacity batérie sa limit posunie na 225 km/h a rádius na 400 km, resp. 415 kilometrov.

Nové vyhotovenie je od špičkovej verzie výrazne lacnejšie 2 fotografie v galérii Nové vyhotovenie je od špičkovej verzie výrazne lacnejšie Zdroj: Tesla Motors

Samozrejme, za túto dodatočnú softvérovú úpravu si kalifornská firma účtuje nemalé peňažné prostriedky. Jej cena je 9-tisíc dolárov, čo je takmer 8-tisíc eur. Ak sa zákazník rozhodne pre verziu s 75 kWh rovno pri kúpe, ušetrí zhruba päť stovák. Najpodstatnejšou informáciou je však štartovacia priečka. Model S 60 nesie základnú cenu 66-tisíc dolárov, čo je v prepočte asi 58 200 eur. Od špičkovej verzie P90D je nové vyhotovenie naozaj výrazne lacnejšie.


Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×