Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nenechajte sa oklamať: Takto zistíte vek auta

Kupujete auto a máte pocit, že je staršie, ako tvrdí predávajúci? Nenechajte sa napáliť. Skutočný vek auta, teda to, kedy zišlo z výrobnej linky, ale i to, či náhodou nebolo havarované, možno zistiť veľmi jednoducho. Stačí len vedieť, kam sa pozrieť.
16 39 príspevkov 08.04.2016 / Redakcia AUTO BILD

Rok výroby je jedným z najdôležitejších identifikačných znakov automobilu. V minulosti sa štandardne udával v technickom preukaze, dnes sa však namiesto neho používa dátum prvej registrácie. Ten síce postačuje pre bežné administratívne úkony, no na presnejší popis vozidla je nedostatočný.

zdroj: Auto BILD 16 fotografií v galérii zdroj: Auto BILD Zdroj: Auto BILD

Medzi tým, ako auto zíde z montážnej linky a dňom, kedy je zapísané do evidencie pochopiteľne takmer vždy uplynie nejaký čas. Niekedy, najmä pri výrobe na objednávku to môže byť len niekoľko dní, väčšinou to však trvá zopár týždňov. Výnimočne, zväčša pri kúpe zo skladových zásob, ale môže prejsť aj celý rok.

Dátum, kedy bol automobil skutočne vyrobený je však veľmi dôležitý. Vďaka priebežným modernizáciám sa totiž viaceré exempláre rovnakého typu medzi sebou často líšia v podstatných detailoch. Tie mladšie napríklad môžu byť vybavené nejakým bezpečnostným systémom, ktorý bol predtým len za príplatok, prípadne nebol vôbec v ponuke.

Určiť termín výroby presnejšie však nie je až taký problém ani svojpomocne. Okrem čísla karosérie sú najlepšou pomôckou rôzne komponenty, zväčša označené viacerými symbolmi, medzi ktorými obvykle nechýba ani dátum výroby. S ohľadom na aktuálnu logistiku, s minimálnymi časmi skladovania sa potom dá predpokladať, že vozidlo, v ktorom sú zamontované bolo vyrobené maximálne o niekoľko desiatok dní neskôr.

˃˃˃ Detaily, podľa ktorých určíte vek auta sú v galérii ˂˂˂

Ako príklad uvádzame konkrétny VW Golf. Množstvo jeho dielov nesie dátum november 2006, čo nasvedčuje, že fabriku opustil na prelome rokov 2006 a 2007. Súhlasí to aj s dátumom prvej registrácie, ktorým je apríl 2007. Ak by však niektoré súčiastky, ktoré sa štandardne nevymieňajú, hlavne karosárske, pochádzali z neskoršieho obdobia, vzniká vážne podozrenie, že automobil bol havarovaný, či inak poškodený.

Príklady jednotlivých dielov a určenie ich termínu výroby uvádzame v galérii. Postup samozrejme nie je absolútne nemenný, hľadať môžete aj iné podobné súčiastky.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×