Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zákon o stočených km ničí nevinných vodičov

Novela zákona, ktorá zavádza tresty za stáčanie odometrov, má prvé obete. Nezasiahla však šmelinárov, ktorí upravujú autá, ale podľa všetkého ničí nevinných vodičov. Zákon problém stočených kilometrov vôbec nevyriešil, zato vytvoril celý rad ďalších. A oveľa závažnejších.
3 235 príspevkov 10.03.2016 / Soňa Zverková

Od 1. marca platí novela zákona prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá sa zameriava predovšetkým na tému stáčania odometrov. Pochybnosti odborníkov sa prejavili ako oprávnené, čo dokazujú skúsenosti Spolku na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA).

Na združenie sa začínajú obracať bežní spotrebitelia, ktorí v snahe predať vozidlo zistili, že majú stočené odometre a podľa zákona sú teda nepredajné. Prejavil sa tak problém číslo jedna, ktorým bolo protiústavný postoj legislatívy k vlastníctvu zmanipulovaných vozidiel. Zákon totiž výslovne trestal firmy, pretože - ako sa snažili verejnosť presvedčiť autori zákona - stočené odometre boli hlavným problémom u obchodných spoločností. Bežní občania síce zákonom postihovaní neboli, ale autobazáry sú taktiež firmy a teda nesmú takéto autá prijímať. Novela zákona tak aj bežných ľudí pripravila o možnosť predať auto cez autobazár, ktorým hrozia vysoké pokuty a dokonca odňatie licencie.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime Zdroj: Dreamstime

Mnohí majitelia áut pritom doteraz ani netušili, že s ich autom nie je niečo v poriadku. A nie je to len problém občanov, ale aj firiem. Ako príklad uvádza SOVA prípad súkromnej osoby. „Rozhodol som sa predať svojho Golfa až po niekoľkomesačnom rozhodovaní, keď som konečne pripustil, že je do rodiny potrebné niečo väčšie a novšie. Auto som kupoval ešte za slobodna od známeho, už vtedy malo cez 150-tisíc kilometrov. Po piatich rokoch pravidelného jazdenia má cez 220-tisíc. Chcel som ho predať do AAA, aby som získal hotovosť, výkupák ma však odpálkoval, že auto má už najazdené cez 300-tisíc, a preto ho neodkúpia. Skúšal som aj v iných bazároch, ale všade rovnako. Po toľkých rokoch už asi nemá zmysel niečo reklamovať, ale čo mám teraz robiť?“

Ešte väčším problémom než doteraz bude kúpa vozidla od súkromnej osoby, pretože je možné predpokladať, že všetky autá predávané mimo bazárov budú zmanipulované. Celý reťazec podvodov so stavom odometrov sa navyše presúva do súkromnej sféry, kde je prakticky nekontrolovateľný. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) totiž zo zákona nemá právo kontrolovať súkromný predaj medzi jednotlivcami. „Zákonodarcovia tak síce vyčistili predaj v autobazároch, pre jednotlivcov je však nová norma skôr výzvou, aby sa stočeného auta zbavili predajom na inzerát,“ uviedol predseda združenia SOVA Július Petrus.

Zákon trestá aj nevinných. Kto však nájde a potrestá skutočného vinníka? Zdroj: Dreamstime, grafika: Soňa Zverková 3 fotografie v galérii Zákon trestá aj nevinných. Kto však nájde a potrestá skutočného vinníka? Zdroj: Dreamstime, grafika: Soňa Zverková Zdroj: Dreamstime

Prívrženci novely zvyknú argumentovať, že poškodené osoby sa môžu domôcť svojich práv súdnou cestou. Podľa skúseností SOVA je však táto možnosť príliš komplikovaná, zdĺhavá a stojí veľké peniaze. Názory, že ľudia budú môcť podať na pôvodného majiteľa trestné oznámenie za podvod, sú podľa združenia scestné. „Museli by ste dokázať, že auto skutočne stočil predávajúci a navyše so zámerom vás podviesť. Bohužiaľ, podľa skúseností občanov dochádza k stáčaniu v reťazci vlastníkov omnoho skôr, spravidla už pri dovoze auta do SR. Nájsť páchateľa a usvedčiť ho sa s najväčšou pravdepodobnosťou v drvivej väčšine prípadov nepodarí,“ dodal Petrus.

Podľa odhadov spoločnosti Cebia, ktorá sa zaoberá preverovaním histórie vozidla, môže byť na Slovensku až milión stočených vozidiel, pričom väčšina sa nachádza v súkromnom vlastníctve. Pri priemernej cene 6 000 eur za jedno tak miliónu Slovákov vznikne celková škoda šesť miliárd eur. A nešťastní majitelia doplatia hneď na viacerých frontoch. Po prvé, nechali sa oklamať a kúpili nadhodnotené auto. Po druhé, na krku im zostane visieť bezcenný tovar a po tretie, riskujú sankcie, ktoré sa v prípade usvedčenia z podvodu môžu rovnať až 10-ročnému väzeniu.

AUTOBILD.sk komentuje

Už v predchádzajúcom článku sme upozorňovali na nemalé riziká spojené s novelou o stáčaní odometrov. Nielen v súvislosti s potenciálnou protiústavnosťou, ale najmä s praktickým dopadom na bežných ľudí. Mnohí z nich kupovali auto v dobrej viere od známych či priateľov a netušili, že kupujú aj stočené kilometre. A čo s prípadmi, ak stočené vozidlo kúpili z autobazáru? Keďže retroaktivita zákonov, čiže spätná platnosť, je zakázaná, zostáva im autobazár zažalovať. Lenže kto a ako dokáže, že odometer upravil autobazár a nie majiteľ, ktorý ho tam predal? A kto to dokáže jemu?

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime Zdroj: Dreamstime

Každý, kto navrhuje zákon, by si mal uvedomiť všetky možné dôsledky. Po prvé, k zmanipulovaniu odometra mohlo dôjsť kedykoľvek v živote vozidla a najmä vtedy, ak ide o staršie auto. Podľa skúseností odborníkov, či už zo združenia SOVA alebo spoločnosti Cebia, až príliš často k tomu dochádza u vozidiel dovezených zo zahraničia, a to ešte predtým, ako prekročili hranice Slovenska. Po druhé, ak malo vozidlo troch, štyroch či desiatich majiteľov, kedy konkrétne došlo k manipulácii? A po tretie, došlo naozaj k manipulácii, alebo sa do záznamu dostal len preklep technika na STK či v servise? Kto to rozhodne? Na základe čoho?

Súhlasíme s tým, že problém stočených odometrov je potrebné riešiť. Lenže keď už sa niečo začne riešiť, malo by sa tak stať najmä rozumne. Preto sa pýtame: Dokedy sa budú zákony šiť horúcou ihlou systémom, že novela ešte neprešla ani prvým čítaním v parlamente a už má niekto v zásuvke pripravenú novelu novelizácie novely? Kam sa naši zákonodarci tak veľmi ponáhľajú, keď sú schopní vypúšťať do sveta jeden paškvil za druhým bez ohľadu na dôsledky pre bežného človeka? Mali by si uvedomiť, že kým pre nich je to len čiarka vo výkaze činnosti, pre občana a motoristu to môže znamenať doslova finančnú likvidáciu a existenčný problém!


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×