Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Veľké SUV Audi h-tron poháňa vodík

Štúdia predstavená vo Frankfurte zmenila svoju farbu, disky kolies a techniku. Na jedno natankovanie by mala prejsť 600 kilometrov.
16 4 príspevky 11.01.2016 / Marek Pokrývka

Zákulisné klebety cirkulujúce internetom sa potvrdili. Štyri kruhy predstavili na výstave NAIAS v Detroite upravenú verziu frankfurtského konceptu e-tron quattro, ktorú namiesto akumulátora prioritne poháňa vodík. Už dnes je pritom jasné, že toto veľké SUV predznamenáva sériový elektromobil Audi Q6 plánovaný na rok 2018. Objaví sa vo výrobe aj vodíková verzia?

Audi h-tron quattro je evolúciou štúdie e-tron 16 fotografií v galérii Audi h-tron quattro je evolúciou štúdie e-tron Zdroj: Audi

Odpovedať na otázku produkčného modelu v súčasnosti nevieme, no o štúdii s označením h-tron quattro toho Ingolstadt prezradil vcelku dosť. Už navonok je pritom jasná evolúcia štúdie predstavenej vo Frankfurte. Tá zmenila svoju exteriérovú farbu z modrej na výraznú žltú, dostala odlišné disky kolies a v prvom rade má kompletne inú techniku.

V útrobách tohto Audi sa nachádzajú nádrže na vodík, ktorý palivové články premieňajú na elektrinu poháňajúcu dva agregáty. Exemplár na prednej osi dosahuje výkon 90 kW (122 k), zadný elektromotor je s maximom  140 kW (190 k) výrazne silnejší. Ak by dvojicu nestíhali palivové články zásobovať energiou, krátkodobo môže k slovu prísť aj batéria ponúkajúca extra 100 kW (136 k).

Okrem palivových článkov má SUV aj akumulátor 16 fotografií v galérii Okrem palivových článkov má SUV aj akumulátor Zdroj: Audi

Vodíkové SUV vraj na stovku zrýchli za menej než sedem sekúnd. Na jedno natankovanie by štúdia mala prejsť 600 kilometrov, pričom kompletné doplnenie nádrží má trvať zhruba štyri minúty. Vozidlo je vybavené aj autonómnymi technológiami. Ako samotné Audi priznáva, ide o predkrm k systémom plánovaným pre rok 2017, v ktorom značka uvedie ďalšiu generáciu vlajkovej lode A8.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×