Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Až 4000 eur: Aké pokuty posiela polícia poštou?

VAŠA TÉMA    Objektívna zodpovednosť síce nie je žiadna novinka, nie všetci motoristi však vedia, akých priestupkov sa týka. Čo všetko o nej hovorí platný zákon o premávke?
4 99 príspevkov 18.11.2015 / Soňa Zverková

V ďalšom článku zo série, v ktorej sa venujeme ustanoveniam zákona o premávke, sa pozrieme na inštitút objektívnej zodpovednosti. Momentálne je v parlamente novela zákona a akonáhle ju poslanci schvália, budeme vás o novinkách podrobne informovať. Zatiaľ však vychádzame z platného znenia, a to i preto, že prípadné zmeny majú upraviť skôr výšku pokút, samotný inštitút objektívnej zodpovednosti by sa meniť nemal.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 4 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Čo vlastne objektívna zodpovednosť znamená? Zjednodušene povedané, políciu nezaujíma, kto sedel za volantom a skutočne priestupok spáchal, ale zameria sa primárne na majiteľa vozidla zapísaného v evidencii. Na jeho adresu príde obálka, ktorej obsah tvorí rozhodnutie o uložení sankcie a fotografia s evidenčným číslom a priestupkom, resp. informácia, kde si majiteľ môže pozrieť videozáznam. Keďže pokuta sa platí zásadne bankovým prevodom, list obsahuje aj zúčtovacie údaje. Súčasťou rozhodnutia je aj oznámenie o možnosti podať odpor a príslušná lehota.

 

Základné informácie o objektívnej zodpovednosti

- pokuty majú pevne stanovenú výšku

- pokiaľ vodič spácha viacero priestupkov, neplatí pokutu za všetky, ale len za ten „najdrahší“

- pokuta nemusí prísť ihneď, ale do dvoch rokov od spáchania priestupku

- pokutu je potrebné zaplatiť do 15 dní od doručenia tzv. platobného rozkazu

- pokiaľ majiteľ vozidla do 15 dní zaplatí dve tretiny, pokuta sa považuje za uhradená v plnej výške

- odpor proti rozhodnutiu o uložení sankcie je možné podať do 15 dní

- polícia odpor zamietne, ak neobsahuje predpísané náležitosti, bol podaný po lehote alebo neoprávnenou osobou, neobsahuje identifikačné údaje skutočného vinníka (meno, priezvisko, adresa) alebo majiteľ vozidla pokutu už zaplatil

- ak sa nepreukáže, že priestupok spáchal vodič, ktorého identifikoval majiteľ vozidla, polícia obnoví správne konanie voči majiteľovi

- vlastník vozidla má od vinníka nárok na vrátenie peňazí za pokutu

- vozidlá so zahraničným evidenčným číslom policajti pokutujú na mieste

Priestupky v objektívnej zodpovednosti definuje zákon ako povinnosti držiteľa vozidla, ktorý je „povinný zabezpečiť dodržiavanie pravidiel cestnej premávky“. Zákon uvádza konkrétne ustanovenia, ktorých sa táto povinnosť týka:

- zákaz predchádzania

- rýchlosť jazdy

- „stopka“ alebo červená

- zákaz otáčania a cúvania

- zákaz zastavenia alebo státia

- prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané

- najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť vozidla, jazdnej súpravy, prípojného vozidla alebo najväčšiu prípustnú hmotnosť pripadajúcu na nápravu vozidla

- zákaz vjazdu, zákaz odbočovania alebo prikázaný smer jazdy

- zákaz vjazdu alebo zákaz jazdy vozidla alebo jazdnej súpravy nad 12 ton

zdroj: MV SR 4 fotografií v galérii zdroj: MV SR Zdroj: MV SR

Súčasná prax

Keďže v súčasnosti ešte elektronický systém nefunguje tak, ako sa plánovalo pri spustení inštitútu objektívnej zodpovednosti. Policajti väčšinu priestupkov vybavujú manuálne, tak povediac od stola. Hliadky v prípade vážnych priestupkov vozidlo okamžite zastavia a riešia buď blokovou pokutou alebo zadržaním vodičského preukazu. Rovnako to platí pri extrémnom prekročení rýchlosti na diaľnici, za čo zodpovedá špeciálna diaľničná polícia, tzv. kobra. Tá síce záznam vyhotoví, avšak vinníka „porieši“ priamo na mieste činu.

V priebehu budúceho roka by sa mnohé malo zmeniť. Minister vnútra Robert Kaliňák začiatkom tohto roka avizoval, že popri slovenských cestách vznikne 1 341 kontrolných bodov, kde stacionárne technické zariadenia budú sledovať priestupky v rámci objektívnej zodpovednosti. Len 280 z nich bude sledovať rýchlosť, ostatné sa zamerajú na ďalšie priestupky, napríklad, predchádzanie cez súvislé čiary, jazdu na červenú či porušovanie zákazov vjazdu.

Ilustračná snímka 4 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Čo všetko nájdete v obálke, ak polícia využije inštitút objektívnej zodpovednosti? Okrem identifikácie držiteľa vozidla obsahuje aj fotografie z priestupku resp. informácie o tom, ako a kde si môže majiteľ auta pozrieť videozáznam. Rozkaz ďalej obsahuje výrok, odôvodnenie a poučenie o odvolaní (odpore). Výrokom sa rozumie samotné rozhodnutie s uvedením príslušného predpisu, prípadne aj rozhodnutie o povinnosti nahradiť trovy konania a lehotu. V odôvodnení sa uvádzajú skutočnosti, ktoré boli podkladom pre rozhodnutie. Poučenie obsahuje údaj, či je rozhodnutie konečné alebo či sa možno proti nemu odvolať, v akej lehote a kam. Nevyhnutnou súčasťou je úradná pečiatka a podpis s uvedením mena, priezviska a funkcie osoby, ktorá delikt rieši.

BANNER300

Výhovorky nepomôžu

V prípade objektívnej zodpovednosti nepomôžu výhovorky, že auto mal v tom čase kamarát alebo nejaký známy. V odpore totiž majiteľ vozidla musí uviesť nielen to, v akej veci sa odpor podáva a čo navrhuje, ale aj identitu vodiča, ktorý v čase priestupku sedel za volantom. Ak tieto údaje chýbajú, polícia odpor zamietne. Akonáhle polícia nebude schopná preukázať, že priestupok skutočne spáchal majiteľom uvedený vodič, pokračuje v správnom konaní proti vlastníkovi. Okrem pokuty bude musieť zaplatiť trovy 30 eur za konanie po podaní odporu.

I keď ten má zo zákona nárok na vrátenie peňazí od skutočného vinníka, polícia do tohto sporu vstupovať nebude. Majiteľ a vinník si to musia vyriešiť medzi sebou alebo v občianskoprávnom súdnom konaní. V prípade, že požičiate vozidlo inej osobe, je preto vhodné urobiť tak na základe dokladu, napríklad, notárom potvrdenej zmluvy. Všetko sa pochopiteľne odvíja od dôvery k osobe, ktorej vozidlo požičiavate, nakoľko v rámci objektívnej zodpovednosti za priestupky zodpovedá výlučne majiteľ auta.

zdroj: MV SR 4 fotografií v galérii zdroj: MV SR Zdroj: MV SR

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×