Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autá s reálne najnižšou spotrebou podľa tried

Ktoré auto skutočne spáli málo paliva? AUTO BILD zostavil poradie 10 najúspornejších vozidiel v jednotlivých triedach podľa skutočnej spotreby nameranej v bežnej premávke.
19 92 príspevkov 27.10.2015 / Redakcia AUTO BILD

Údaje výrobcov o priemernom apetíte automobilov už pomaly pripomínajú vedecko-fantastickú literatúru. Pri študovaní technických parametrov nových áut takmer pravidelne narazíte na číselný údaj nižší ako 4 l/100 km. Na papieri to síce vyzerá vynikajúco, problém je však v tom, že podobne ako pri emisiách, udávanú spotrebu v reálnej premávke nemáte šancu dosiahnuť.

Nereálne údaje vychádzajú z európskych noriem, ktoré umožňujú meranie spotreby v takmer výlučne laboratórnych podmienkach. Ubúdanie paliva sa vtedy meria pri ideálnej teplote vzduchu, na hladkom povrchu, s minimálnou akceleráciou, priemernou rýchlosťou 33,4 km/h a maximálnou rýchlosťou 120 km/h, čo má samozrejme s bežnou jazdou len veľmi málo spoločné. Mnohí vodiči sú potom nemilo prekvapení, že ich auto zožerie oveľa viac, ako im v showroome svätosväte tvrdil predajca.

˃˃˃ Rebríčky áut s najnižšou spotrebou prinášame v galérii ˂˂˂

Každý chce tankovať čo najmenej. Ako ukázali testy v reálnej premávke, niektoré autá tento luxus svojim majiteľom poskytujú, zdroj: Shutterstock 19 fotografií v galérii Každý chce tankovať čo najmenej. Ako ukázali testy v reálnej premávke, niektoré autá tento luxus svojim majiteľom poskytujú, zdroj: Shutterstock Zdroj: Shutterstock

Aby sme podobným sklamaniam predišli, zostavili sme rebríček najúspornejších vozidiel v jednotlivých triedach. V každej z 8 kategórii, od malých áut až po luxusné limuzíny, uvádzame 10 najlepších áut podľa nameranej spotreby na testovacom okruhu.

Priemerný apetít udávame zaokrúhlený na jedno desatinné miesto a pri identickom nameranom údaji sa o totožnú priečku môže deliť viacero modelov. Na porovnanie, pri každom vozidle nájdete i priemernú spotrebu oficiálne uvádzanú výrobcom, a hoci ide o reálne najúspornejšie autá súčasnosti, v niektorých prípadoch sú rozdiely markantné.

Prehľad najúspornejších áut podľa nameranej spotreby v kategórii Mini áut. Rebríčky ďalších tried nájdete v galérii 19 fotografií v galérii Prehľad najúspornejších áut podľa nameranej spotreby v kategórii Mini áut. Rebríčky ďalších tried nájdete v galérii Zdroj: Auto BILD

Redakcie AUTO BILD otestujú ročne okolo 700 vozidiel, z ktorých každé prejde 155 km dlhú trať. Okruh pozostáva zo 61 km okresných ciest, 40 km mestskej premávky a 54-kilometrového úseku na diaľnici. Vodiči jazdia plynulo a striktne dodržiavajú rýchlostné obmedzenia, i keď na 20-kilometrovom úseku na diaľnici dupnú na plyn. Pred testovacou jazdou, aj po nej, natankujú plnú nádrž a z množstva dočerpaného paliva vypočítajú priemernú spotrebu, ktorá určí poradie automobilu v rebríčku. Zo všetkých testovaných vozidiel sú tie, ktoré nájdete v tomto článku momentálne najúspornejšie.

˃˃˃ V galérii nájdete prehľad najúspornejších áut podľa tried ˂˂˂


Video
Najnovšie články
Renault Arkana: SUV-kupé ide do predaja

S novým japonským SUV vybaveným zmiešaným pohonom je parkovanie hrou, výnimočná je tiež jeho urbanizovaná spotreba. Báť sa nemusí ani terénu. Naftu však celkom...

Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×