Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autá s reálne najnižšou spotrebou podľa tried

Ktoré auto skutočne spáli málo paliva? AUTO BILD zostavil poradie 10 najúspornejších vozidiel v jednotlivých triedach podľa skutočnej spotreby nameranej v bežnej premávke.
19 92 príspevkov 27.10.2015 / Redakcia AUTO BILD

Údaje výrobcov o priemernom apetíte automobilov už pomaly pripomínajú vedecko-fantastickú literatúru. Pri študovaní technických parametrov nových áut takmer pravidelne narazíte na číselný údaj nižší ako 4 l/100 km. Na papieri to síce vyzerá vynikajúco, problém je však v tom, že podobne ako pri emisiách, udávanú spotrebu v reálnej premávke nemáte šancu dosiahnuť.

Nereálne údaje vychádzajú z európskych noriem, ktoré umožňujú meranie spotreby v takmer výlučne laboratórnych podmienkach. Ubúdanie paliva sa vtedy meria pri ideálnej teplote vzduchu, na hladkom povrchu, s minimálnou akceleráciou, priemernou rýchlosťou 33,4 km/h a maximálnou rýchlosťou 120 km/h, čo má samozrejme s bežnou jazdou len veľmi málo spoločné. Mnohí vodiči sú potom nemilo prekvapení, že ich auto zožerie oveľa viac, ako im v showroome svätosväte tvrdil predajca.

˃˃˃ Rebríčky áut s najnižšou spotrebou prinášame v galérii ˂˂˂

Každý chce tankovať čo najmenej. Ako ukázali testy v reálnej premávke, niektoré autá tento luxus svojim majiteľom poskytujú, zdroj: Shutterstock 19 fotografií v galérii Každý chce tankovať čo najmenej. Ako ukázali testy v reálnej premávke, niektoré autá tento luxus svojim majiteľom poskytujú, zdroj: Shutterstock Zdroj: Shutterstock

Aby sme podobným sklamaniam predišli, zostavili sme rebríček najúspornejších vozidiel v jednotlivých triedach. V každej z 8 kategórii, od malých áut až po luxusné limuzíny, uvádzame 10 najlepších áut podľa nameranej spotreby na testovacom okruhu.

Priemerný apetít udávame zaokrúhlený na jedno desatinné miesto a pri identickom nameranom údaji sa o totožnú priečku môže deliť viacero modelov. Na porovnanie, pri každom vozidle nájdete i priemernú spotrebu oficiálne uvádzanú výrobcom, a hoci ide o reálne najúspornejšie autá súčasnosti, v niektorých prípadoch sú rozdiely markantné.

Prehľad najúspornejších áut podľa nameranej spotreby v kategórii Mini áut. Rebríčky ďalších tried nájdete v galérii 19 fotografií v galérii Prehľad najúspornejších áut podľa nameranej spotreby v kategórii Mini áut. Rebríčky ďalších tried nájdete v galérii Zdroj: Auto BILD

Redakcie AUTO BILD otestujú ročne okolo 700 vozidiel, z ktorých každé prejde 155 km dlhú trať. Okruh pozostáva zo 61 km okresných ciest, 40 km mestskej premávky a 54-kilometrového úseku na diaľnici. Vodiči jazdia plynulo a striktne dodržiavajú rýchlostné obmedzenia, i keď na 20-kilometrovom úseku na diaľnici dupnú na plyn. Pred testovacou jazdou, aj po nej, natankujú plnú nádrž a z množstva dočerpaného paliva vypočítajú priemernú spotrebu, ktorá určí poradie automobilu v rebríčku. Zo všetkých testovaných vozidiel sú tie, ktoré nájdete v tomto článku momentálne najúspornejšie.

˃˃˃ V galérii nájdete prehľad najúspornejších áut podľa tried ˂˂˂


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×