Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

15 tipov, ktoré spomalia opotrebenie vášho auta

Niektoré opravy auta v servise sú úplne zbytočné. Pokojne by sa im dalo predchádzať lepšou starostlivosťou a prevenciou. Ponúkame zopár užitočných rád, ako zastaviť starnutie auta a zvýšiť tak jeho hodnotu.
16 23 príspevkov 08.10.2015 / Redakcia AUTO BILD

Mať auto, neznamená len voziť sa a tankovať palivo, či raz do roka zaň zaplatiť poistku. Každé jedno vozidlo si pochopiteľne žiada aspoň základnú údržbu, no skôr či neskôr príde na rad tiež servisný zásah a samozrejme aj účet zaň. Mnohé opravy sú však úplne zbytočné a dalo by sa im predchádzať len o trošku pozornejšou starostlivosťou, ktorá vôbec nemusí byť finančne nákladná.

Za trošku starostlivosti navyše sa vám auto isto odvďačí väčšou životnosťou aj nižšími účtami za servis 16 fotografií v galérii Za trošku starostlivosti navyše sa vám auto isto odvďačí väčšou životnosťou aj nižšími účtami za servis Zdroj: Auto BILD

Najdôležitejšie je neignorovať príznaky poruchy, pretože poškodený diel sa sám nikdy neopraví. Ak počujete škrípať brzdy, pískať remeň, či hocijaký iný zvuk, ktorý bežne k autu nepatrí, je lepšie neotáľať a čo najskôr zistiť príčinu. Toto je 15 tipov, vďaka ktorým môžete predĺžiť životnosť vášho auta a zároveň uľaviť peňaženke.

1. Ochrana laku

Kvalitný vosk dokáže výrazne predĺžiť životnosť laku 16 fotografií v galérii Kvalitný vosk dokáže výrazne predĺžiť životnosť laku Zdroj: Auto BILD Slnečné žiarenie, zvyšky hmyzu, či vtáčí trus, to všetko predstavuje pre lak auta veľké zaťaženie. Potrebnú základnú ochranu možno laku zabezpečiť kvalitným leštidlom a voskom. Prípadne možno použiť aj také, ktoré obsahujú pigment s rovnakým odtieňom, ako má karoséria. Tip: ak voda na povrchu vytvára drobné guľôčky (perlí) povrchová ochranná vrstva je v poriadku.

 

2. Ošetrenie poškodení laku

Na opravu drobných poškodení laku sú dostupné rôzne opravárenské sady 16 fotografií v galérii Na opravu drobných poškodení laku sú dostupné rôzne opravárenské sady Zdroj: Auto BILD Škrabance a odreniny, ktoré idú až na plech karosérie rozhodne nenechávajte neošetrené, inak sa z nich skôr či neskôr začne šíriť korózia. Na tie najmenšie poškodenia sú dostupné jednoduché opravárenské sady v podobe špecializovaných ceruziek, či malého balenia farby doplneného štetcom, vždy v potrebnom odtieni. Väčšie opravy si zväčša vyžiadajú prácu lakovníka. Ak treba, na zdviháku si tiež nechajte preveriť stav protikoróznej ochrany spodných častí karosérie.

BANNER300

3. Ochrana karosérie pred kamienkami

Lak ochráni aj na pohľad neviditeľná fólia nalepená na exponovaných miestach karosérie 16 fotografií v galérii Lak ochráni aj na pohľad neviditeľná fólia nalepená na exponovaných miestach karosérie Zdroj: Auto BILD Jazdíte často mimo mesta? Porozmýšľajte o ochrane partií vášho auta, ktoré sú vo zvýšenej miere zasahované odletujúcimi kamienkami. Tie poškodzujú lakovanie najmä v prednej časti karosérie, na kapote, blatníkoch ale aj na prahoch či na spodku dverí. Zvýšenú mieru ochrany môže zabezpečiť priehľadná samolepiaca fólia, ktorá sa dokonca na niektoré automobily dodáva už narezaná na potrebné rozmery.

 

4. Starostlivosť o plastové časti

Plastové diely starnú rýchlejšie než akékoľvek iné, na ich ochranu preto neradno zabúdať 16 fotografií v galérii Plastové diely starnú rýchlejšie než akékoľvek iné, na ich ochranu preto neradno zabúdať Zdroj: Auto BILD Plasty pod vplyvom počasia starnú, čo spôsobuje zmenu ich vzhľadu a zväčša aj štruktúry. Na ich ochranu je vždy potrebné používať špecializované prípravky, ktoré sú často vhodné aj na ošetrenie gumy. Podľa možností je vhodné vyvarovať sa kontaktu dielov z umelých hmôt s výrobkami na báze minerálnych olejov či takých, ktoré obsahujú vyšší podiel brusiva. Tie môžu plasty nevratne poškodiť.

 

 

 

5. Pravidelné umývanie

Nadmieru znečistené auto je vhodné ešte pred vjazdom do umývačky zbaviť najhrubších nečistôt 16 fotografií v galérii Nadmieru znečistené auto je vhodné ešte pred vjazdom do umývačky zbaviť najhrubších nečistôt Zdroj: Auto BILD Zvlášť pri silnejšie znečistených automobiloch je pri návšteve automatickej umývačky viac než vhodné predumytie pomocou vysokotlakového čističa, s ktorým možno odstrániť hrubšie nánosy špiny v ťažšie prístupných zákutiach karosérie. Ak máte k dispozícii vysávač, prípadné nečistoty v rôznych rohoch, ako napríklad napadané lístie, ešte pred začatím umývania vysajte.

 

 

6. Starostlivosť o disky

Na diskoch sa usádza najmä prach z brzdového obloženia no aj iné ťažko odstrániteľné nečistoty 16 fotografií v galérii Na diskoch sa usádza najmä prach z brzdového obloženia no aj iné ťažko odstrániteľné nečistoty Zdroj: Auto BILD Ľahkozliatinové disky kolies pridávajú autu na kráse, no zažiaria len vtedy, ak sú pekné a čisté. Pri pravidelnom umývaní preto nezabúdajte ani na ne a poctivo z nich odstráňte všetky odolné usadeniny, čo môžu byť aj čiastočky asfaltu, po zime soľ a najmä prach z brzdového obloženia. Na ošetrenie pritom zásadne používajte len odporúčané prípravky, tie nevhodné by mohli poškodiť ich povrch, či už lakovanú alebo leštenú vrstvu.

 

 

7. Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách kontrolujte pravidelne, napríklad pri každom druhom tankovaní paliva 16 fotografií v galérii Tlak v pneumatikách kontrolujte pravidelne, napríklad pri každom druhom tankovaní paliva Zdroj: Auto BILD Nízky tlak v pneumatikách si aj skúsení vodiči často všimnú až príliš neskoro a to isté platí aj pre systémy jeho sledovania, ktorými sú už povinne vybavené všetky nové automobily. Málo vzduchu však najmä pri rýchlejšej jazde spôsobuje intenzívnejšie zahrievanie plášťa, čo vedie k jeho predčasnému opotrebeniu a v extrémnom prípade môže spôsobiť až deštrukciu. Zhoršujú sa tiež jazdné vlastnosti a spotreba paliva. Preto je vhodné tlak pravidelne kontrolovať, napríklad pri každom druhom tankovaní.

 

8. Opatrne na obrubníky

Ostrý náraz napríklad na hranu obrubníka môže pneumatiku nezvratne poškodiť 16 fotografií v galérii Ostrý náraz napríklad na hranu obrubníka môže pneumatiku nezvratne poškodiť Zdroj: Auto BILD Aj pneumatika má svoju pamäť. Ostrý náraz na hranu obrubníka, alebo na väčšiu cestnú nerovnosť, ktorých je našich cestách viac ako dosť, prípadne jazda pri dlhodobo nízkom tlaku, spôsobujú v nosnej štruktúre plášťa neviditeľné drobné porušenia, ktoré sa počas prevádzky ďalej šíria a zväčšujú. Skôr či neskôr, tak hrozí defekt a v tom horšom prípade aj oddelenie behúňa od kostry.

 

 

9. Kontrola motorového oleja

Bez oleja motor nepôjde, kontrolujte preto pravidelne jeho hladinu 16 fotografií v galérii Bez oleja motor nepôjde, kontrolujte preto pravidelne jeho hladinu Zdroj: Auto BILD Väčšina dnešných automobilov už síce má kontrolku hladiny oleja, jej rozsvietenie však často znamená pokles na najmenšiu možnú hranicu, a to je pri súčasných náplniach s minimálnym objemom skutočne kritická situácia. Je preto lepšie sledovať stav oleja priebežne a neostať nemilo prekvapený. V lete by pritom jeho množstvo malo siahať po hornú rysku, v zime môže byť bližšie k tej spodnej, aspoň sa motor zohreje a pár sekúnd skôr.

 

 

10. Výmeny rozvodového remeňa

Poškodenie rozvodového remeňa má zväčša pre motor vážne následky 16 fotografií v galérii Poškodenie rozvodového remeňa má zväčša pre motor vážne následky Zdroj: Auto BILD Rozvodový remeň je jednou z najcitlivejších súčiastok motora a jeho porucha, preskočenie na remenici, či nebodaj roztrhnutie, zväčša znamená vážne poškodenie motora, ktoré môže skončiť až fatálne. Preto je nevyhnutne potrebné dodržiavať výrobcom predpísané intervaly jeho výmeny a prípadne vizuálnej alebo inej kontroly.

 

 

 

11. Kontrola klimatizácie

Klimatizáciu je potrebné pravidelne dopĺňať aj čistiť 16 fotografií v galérii Klimatizáciu je potrebné pravidelne dopĺňať aj čistiť Zdroj: Auto BILD Hoci je klimatizácia uzavretý systém, aj tak z nej chladiaci prostriedok uniká, pričom straty predstavujú približne 10 percent z celkového množstva ročne. Okrem toho je vhodné tiež jej pravidelné čistenie, aby ste sa vyhli hromadeniu baktérií či plesní v klimatizačných rozvodoch.

 

 

12. Kontrola dutín karosérie

Prevencia pri kontrole dutín karosérie sa vyplatí 16 fotografií v galérii Prevencia pri kontrole dutín karosérie sa vyplatí Zdroj: Auto BILD Ochrana proti korózii by mala byť v moderných automobiloch na vysokej úrovni, ako sa však často presviedčame, nie je tomu tak. Ak máte možnosť, dajte si pri kontrole spodnej časti karosérie preveriť endoskopom aj stav dutín. V prípade potreby je potom vhodné, či skôr potrebné, obnoviť v nich ochrannú vrstvu a nechať dutiny vystriekať špeciálnym voskom.

 

 

13. Pozor na spojku

Predčasné opotrebenie spojky môžu spôsobiť aj nesprávne vodičské návyky 16 fotografií v galérii Predčasné opotrebenie spojky môžu spôsobiť aj nesprávne vodičské návyky Zdroj: Auto BILD V prípade, ak práve nevypínate spojku, ľavá noha by mala byť opretá vedľa jej pedálu. Aj drobný dotyk, ktorý vodič nakoniec ani nemusí cítiť, totiž môže spôsobiť čiastočné vypínanie spojky, čo vedie k predčasnému opotrebeniu ložiska a k drobnému obrusovaniu obloženia. Porucha potom môže viesť k obtiažnejšiemu radeniu prevodových stupňov a dokonca až k poškodeniu prevodovky.

 

 

14. Obmedziť krátke jazdy

Krátke jazdy nesvedčia žiadnemu motoru 16 fotografií v galérii Krátke jazdy nesvedčia žiadnemu motoru Zdroj: Auto BILD Pri studenom štarte motora a krátko po ňom dochádza nielen k zvýšenému opotrebeniu jeho ložísk. Dlhšie trvá napríklad aj zohriatie oleja, následkom čoho sa v ňom zhromažďuje skondenzovaná voda a palivo, ktoré kontaminujú a zhoršujú jeho vlastnosti. Výraznejšie znečistenie možno odhaliť pomocou bieleho povlaku, ktorý sa zvykne vytvárať na viečku nalievacieho hrdla.

 

 

15. Neodkladať nevyhnutný servisný zásah

Odkladanie potrebnej opravy zväčša celý problém len predraží 16 fotografií v galérii Odkladanie potrebnej opravy zväčša celý problém len predraží Zdroj: Auto BILD Akékoľvek odkladanie servisných zásahov, či už opráv, alebo aj bežnej, predpísanej údržby, môže spôsobiť nabaľovanie ďalších problémov. V tom lepšom prípade to môže znamenať len vyššiu spotrebu paliva, či zhoršenie jazdných vlastností, v tom horšom môže prísť až k vážnemu poškodeniu motora či iného komponentu.

 

 

Focus Media

Video
Najnovšie články
Strešné boxy: Na čo si pri nich dávať pozor?

Audi má v ponuke jeden z najzaujímavejších naftiakov súčasnosti a teraz sa dostáva pod plechy imidžového SUV-kupé. Lokomotíva s krútiacim momentom 900 Nm...

Audi SQ8: Lokomotíva v imidžovom balení

Projekt cesty pod Dunajom v dunajskostredskom okrese by mal byť dokončený v roku 2022. Nový prejazd budú môcť využívať nielen autá, ale aj chodci a cyklisti.

Cesta pod Dunajom vo Vojke bude otvorená v roku 2022

Obľuba SUV, najmä tých kompaktných, neustále rastie. V prvom štvrťroku prvýkrát tvorili viac než tretinu predaných vozidiel a ich predaj bude aj naďalej...

Nemci čoraz viac obľubujú kompaktné SUV

Napätie medzi USA a Iránom sa priostruje, čo priamo ovplyvňuje ceny ropy a po určitom omeškaní aj ceny palív na našich čerpačkách. Hoci zatiaľ palivá zlacňujú,...

Ceny benzínu a nafty: Dovolenky sa predražia

Ziskovosť a tržby automobiliek v celom svete klesajú a ich budúcnosť bude závisieť od investícií do nových technológií a vzájomnej spolupráce. Podľa Ernst &...

Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×