Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

50 najspoľahlivejších vozidiel: Je tam aj vaše?

S ktorými autami budem mať najmenej problémov? Odpoveďou by mohol byť prieskum J.D. Power, v ktorom svoj názor vyjadrilo takmer 15 000 motoristov. S rebríčkom spoľahlivosti na rok 2015 môžu byť spokojní v značkách Mazda, Mitsubishi, Škoda, Dacia či Toyota.
9 40 príspevkov 06.10.2015 / Redakcia AUTO BILD

Prieskum J.D. Power sa robí v najväčších motoristických trhoch sveta. Tohtoročná anketa, ktorej výsledky sú slovenským vodičom najbližšie, sa uskutočnila v Nemecku a zúčastnilo sa jej 14 605 vodičov. V najnovšom prieskume hodnotili modely zaregistrované od apríla 2012 do marca 2014 ich majitelia v ôsmich kategóriách - motor a prevodovka, exteriér, interiér, jazdné vlastnosti, ovládanie, multimediálna výbava, sedadlá a poslednou položkou bolo kúrenie s ventiláciou.

Každý motorista zapojený do ankety zodpovedal podrobne na niekoľko desiatok otázok, pričom hodnotil závažnosť problémov vozidla v škále od 1 do 5, podobne ako v škole.

Najspoľahlivejšie autá vyberalo v ankete J.D. Power takmer 15 000 motoristov 9 fotografií v galérii Najspoľahlivejšie autá vyberalo v ankete J.D. Power takmer 15 000 motoristov Zdroj: Auto BILD

Aké slabiny vyčítali motoristi svojim autám? Osem z desiatich najzávažnejších porúch sa týkalo motora alebo prevodovky. Naopak najčastejšie sa vodiči sťažovali na problémy s multimediálnym systémom. Tieto nedostatky však neboli takého charakteru, ktorý by bránil v prevádzke auta. Z výstupov všetkých zúčastnených vodičov sa následne zostavil rebríček 50 najspoľahlivejších automobilov, ktorých poradie určuje počet problémov na 100 vozidiel.

Čím ich má automobil menej, tým sa logicky menej kazí. Prvé miesto v aktuálnej ankete patrí Honde Jazz, ktorej vodiči prisúdili v priemere len 62 problémov na 100 kusov. Na stupne víťazov sa okrem japonského modelu dostali ešte Škoda Superb a BMW X1.

Rebríčku 50 najspoľahlivejších áut tohto roka kraľuje Honda Jazz 9 fotografií v galérii Rebríčku 50 najspoľahlivejších áut tohto roka kraľuje Honda Jazz Zdroj: Auto BILD

Okrem konkrétnych modelov z prieskumu vyplynulo aj poradie značiek. Podľa názoru takmer 15 000 motoristov je v súčasnosti najspoľahlivejšou automobilkou Mazda, ktorej modely majú v priemere len 87 problémov na 100 vyrobených áut. Za touto značkou nasleduje Mitsubishi, Škoda, Dacia a Toyota. Príjemným spestrením je „nízkonákladová“ rumunská automobilka, ktorá dokázala poraziť mnoho renomovanejších výrobcov. Spokojnosť z prieskumu určite vládne i v českom koncerne.

BANNER300

Škoda má v TOP 10 najspoľahlivejších áut až štyri modely, čo tohto roku nedokázal nikto iný. Naopak prekvapením je nízke umiestnenie prémiových značiek ako BMW, Mercedes-Benz či Audi, ktoré skončili pod priemerom ankety. Za menšiu katastrofu sa dá považovať posledná pozícia automobilky Alfa Romeo, ktorá vykazuje takmer dvojnásobný počet porúch ako predposledný Chevrolet.

Najspoľahlivejšie autá podľa názoru vodičov vyrába Mazda, Mitsubishi a Škoda 9 fotografií v galérii Najspoľahlivejšie autá podľa názoru vodičov vyrába Mazda, Mitsubishi a Škoda Zdroj: Auto BILD

Víťazi v jednotlivých triedach áut

Volkswagen up! 9 fotografií v galérii Volkswagen up! Zdroj: Auto BILD Mini autá

Podľa prieskumu J.D. Power je najspoľahlivejším vozidlom v triede najmenších áut VW up!. Za ním nasleduje Opel Adam. Tretie miesto kvôli nedostatočnej vzorke ostalo neobsadené.

 

 

Škoda Fabia 9 fotografií v galérii Škoda Fabia Zdroj: Auto BILD Malé autá

Česká automobilka naplno zabodovala v triede malých áut. Najspoľahlivejším modelom je Škoda Fabia. Na druhom mieste skončila Toyota Auris, tretia priečka patrí Peugeotu 208.

 

 

 

Mazda 3 9 fotografií v galérii Mazda 3 Zdroj: Auto BILD Kompaktné autá

Ak chcete v servise tráviť málo času, v kompaktnej triede by ste na základe výsledkov mali vsadiť na Mazdu 3. Trojicu najspoľahlivejších áut dopĺňa ešte Toyota Auris a Kia cee´d.

 

 

BMW X1 9 fotografií v galérii BMW X1 Zdroj: Auto BILD Kompaktné SUV

V menších SUV-čkach patrí zlatá medaila za spoľahlivú prevádzku BMW X1. Veľmi málo by sa však mali podľa ankety kaziť aj strieborná Mazda CX-5 či bronzový Volkswagen Tiguan.

 

 

Škoda Superb 9 fotografií v galérii Škoda Superb Zdroj: Auto BILD Stredná trieda

Najmenším počtom porúch v strednej triede áut sa pýši Škoda Superb, čo znamená už druhé víťazstvo českej značky podľa kategórií. Poruchy sa však dostatočne vyhýbajú i Mazde 6 a Fordu Mondeo.

 

 

Honda Jazz 9 fotografií v galérii Honda Jazz Zdroj: Auto BILD Malé MPV

J.D. Power robí výber najlepších áut podľa tried len v tých kategóriách, v ktorých má pozbierané dostatočné množstvo dát. Honda Jazz, ktorá celkovo vyhrala, bola kvôli variabilite interiéru zaradená do triedy malých MPV, ktorá sa práve kvôli nereprezentatívnej vzorke oficiálne nevyhlasovala, rovnako ako kategória luxusných áut a veľkých SUV. Keďže je však Honda Jazz lídrom celého prieskumu, uvádzame ju tiež samostatne.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×