Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

VW hrozí obrovská pokuta pre podvod

Sankcie agentúry EPA voči nemeckej automobilke sa môžu vyšplhať na astronomických 18 miliárd dolárov, čo je v prepočte 15,76 miliardy eur.
2 20.09.2015 / Marek Pokrývka

Volkswagen má v USA na krku megaškandál. Tamojšia vládna agentúra EPA zaoberajúca sa ochranou životného prostredia ho totiž v spolupráci s kalifornským združením CARB obvinila z vážneho podvodu. Tvrdí, že takmer pol milióna áut vybavila nemecká spoločnosť zariadením, ktorého úlohou bolo oklamať oficiálne meranie emisií. Za toto konanie hrozí VW obrovská pokuta.

Volkswagen mal v USA podvádzať pri meraní emisií 2 fotografie v galérii Volkswagen mal v USA podvádzať pri meraní emisií Zdroj: Volkswagen

Podľa štátneho úradu sa tento problém týka zhruba 482-tisíc vozidiel vyrobených v rokoch 2009 až 2015. Má sa jednať o modely Beetle, Golf, Jetta, Passat, ako aj koncernové Audi A3. Verzie s naftovým motorom 2.0 TDI údajne Volkswagen vybavil softvérom, schopným spoznať metodiky emisného testu. Ten zapol špeciálne zariadenie určené na ovplyvnenie obsahu výfukových plynov.

Vďaka tomu boli spomínané dieselové automobily schopné prejsť meraním a splniť jeho normované limity. No pri skutočnej jazde majú byť emisie vozidiel podstatne vyššie. Napríklad objem oxidov dusíka údajne v realite prekračuje maximálne povolené hodnoty až 40-násobne.

Vládna agentúra môže automobilke dať za každé jedno vyrobené auto s týmto zariadením maximálnu zákonnú pokutu 37 500 dolárov (32 840 eur). Teoreticky sa tak sankcia udelená nemeckej spoločnosti môže vyšplhať na astronomických 18 miliárd v americkej mene, čo je v prepočte 15,76 miliardy eur. A to je nezanedbateľná pokuta aj pre takého giganta akým je VW.

Problém sa týka áut s naftovým motorom 2.0 TDI 2 fotografie v galérii Problém sa týka áut s naftovým motorom 2.0 TDI Zdroj: Volkswagen

Predstavitelia obvinenej firmy vydali k tejto záležitosti zatiaľ iba jedno stručné vyjadrenie, v ktorom neuvádzajú nič konkrétne. Hovoria v ňom, že sa problémom budú zaoberať. Ďalej uisťujú majiteľov dotknutých áut o bezpečnosti ich vozidiel a nepotrebnosti akýchkoľvek krokov z ich strany. Na priznanie podvádzania či vyvrátenie obvinení Volkswagenom je zatiaľ ešte príliš skoro.


Video
Najnovšie články
VW Golf: Úplne nové GTI bez maskovania?

Z talianskej firmy vyjde kupé uprostred roka 2020 pri príležitosti 90. výročia založenia, pomenované bude po jej zakladateľovi.

Pininfarina prezradila meno elektromobilu

Tokijská prokuratúra predĺžila vyšetrovaciu väzbu pre Carlosa Ghosna. Môže sa stať, že mocná postava automobilového priemyslu strávi Vianoce za mrežami.

Ghosn zrejme strávi Vianoce za mrežami

Hyundai dôveruje technológii palivových článkov, ktorá v súčasnosti nestojí v centre pozornosti. Dokazuje to fakt, že chce investovať miliardy do továrne...

Hyundai investuje miliardy do palivových článkov

PRVÁ JAZDA Seat predstavil model Tarraco, ktorý môže zamiešať kartami v rámci koncernu Volkswagen. Sedemmiestne SUV na scénu prichádza ako posledné, porazí...

Seat Tarraco: Kodiaq má ďalšiu tvrdú konkurenciu

Kupé disponujúce špeciálnou karosériou s retro nádychom vzniklo v počte deväť kusov, z toho len jeden má manuálnu prevodovku.

Na predaj je unikátne Ferrari 599 GTZ

Omladená verzia SUV má pod kapotou prepracovaný šesťvalec a dynamikou sa takmer doťahuje na starší model GTS. Úpravy zasiahli aj podvozok či brzdy.

Porsche Macan S dosahuje výkon 354 koní
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×