Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prídu o pár rokov autá bez spätných zrkadiel?

Môžeme sa v blízkej budúcnosti dočkať áut bez spätných zrkadiel? Nový systém firmy Continental naznačuje, že áno. Vodiča informuje pomocou monitorov a bez mŕtvych uhlov.
4 26 príspevkov 29.08.2015 / Redakcia AUTO BILD

Dvojica vonkajších spätných zrkadiel patrí k automobilom už niekoľko desaťročí, na jedno si dnes spomenú len pamätníci a ako to vyzeralo bez nich sa možno dozvedieť akurát tak v múzeu, či čierno-bielom filme. Predstaviť si jazdu bez ich pomoci v súčasnej premávke je priam nemožné, veď spolu s tým vnútorným dávajú vodičovi (životne) dôležité informácie o tom, čo sa mu deje za chrbtom.

Budúcnosť podľa firmy Continental: Vonkajšie kamery premietajú situáciu vedľa auta a za ním na monitory na prístrojovej doske 4 fotografií v galérii Budúcnosť podľa firmy Continental: Vonkajšie kamery premietajú situáciu vedľa auta a za ním na monitory na prístrojovej doske Zdroj: Auto BILD

To ale neznamená, že sú bez chýb, prakticky každé zrkadlo má nejaký mŕtvy uhol, občas sú poriadne špinavé, a keďže prečnievajú, možno ich v tesných priestoroch ľahko odlomiť. No v dobe internetu to ide ľahko napraviť. Dokazuje to systém firmy Continetal, ktorý by už v roku 2018 mohol nahradiť všetky tri tradičné zrkadlá, stačí ak sa budúci rok dočká schválenia. Systém je postavený na trojici kamier, ktoré zodpovedajúce zábery premietajú na OLED obrazovky osadené na prístrojovej doske.

Lepší výhľad a menšia spotreba

Dvojica kamier je umiestnená v rohu okna ľavých aj pravých predných dverí, teda tam, kde bývajú osadené aj zrkadlá, tretia má miesto na streche, v držiaku GPS antény. Ich signál sa následne softvérovo spája, vďaka čomu má vodič stopercentný prehľad o situácii po bokoch auta aj za ním. Najväčším prínosom je teda definitívne odstránenie mŕtvych uhlov.

Signál kamier sa digitálne spracúva a tak podáva takmer dokonalú informáciu o situácii okolo auta 4 fotografií v galérii Signál kamier sa digitálne spracúva a tak podáva takmer dokonalú informáciu o situácii okolo auta Zdroj: Auto BILD

Ďalšie výhody možno pocítiť pri zníženej viditeľnosti, za tmy, či mokra. Vtedy sa do spracovania snímaných záberov zapája ďalšia funkcia, zaručujúca, že obraz na obrazovkách bude citeľne lepší, než by bol za rovnakých podmienok v zrkadle. Okrem toho je jej dôležitou úlohou primerane nastaviť jas obrazovky v prípade, ak do kamery zasvieti diaľkové svetlo iného auta, či napríklad ostré slnko nízko nad obzorom.

Zoznam toho, čím je nový systém lepší oproti starým dobrým zrkadlám však ešte zďaleka nekončí. V prípade ak sa ako prečnievajúca časť karosérie odstránia, zníži sa jej aerodynamický odpor, čo následne môže viesť k poklesu spotreby paliva, aj hladiny hluku v interiéri. Malé objektívy kamier sú pritom, aspoň podľa stanoviska firmy Continental, podstatne menej náchylné na znečistenie než zrkadlá.

Dve kamery sú umiestnené na dverách, podobne ako tradičné vonkajšie spätné zrkadlá 4 fotografií v galérii Dve kamery sú umiestnené na dverách, podobne ako tradičné vonkajšie spätné zrkadlá Zdroj: Auto BILD

Novinka je samozrejme použiteľná nielen pri osobných automobiloch, ale aj pri nákladných. Nemecký autoklub ADAC dokonca už v minulosti na zavedenie podobných zariadení do nich niekoľkokrát vyzýval. Obraz z viacerých kamier môže vodičovi oveľa lepšie pomôcť v orientácii, čo je dôležité zvlášť v prípade väčších jazdných súprav. Tam môžu byť v mŕtvom uhle ich zrkadiel skrytí napríklad chodci, či cyklisti aj dlhší čas, čo nebezpečenstvo ešte ďalej zvyšuje.


Video
Najnovšie články
Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne

Briti hlásia príchod svojej vlajkovej lode v najlepšej forme. Tretia generácia modelu Flying Spur má byť najlepším Bentley, ktoré kedy vzniklo. Zachová si...

Opulentný luxus: Bentley Flying Spur cieli na trón

Renault a Fiat Chrysler sa chceli zlúčiť, no rokovania sa skončili neúspechom, za ktorý obidve automobilky obvinili francúzsku vládu. Viacerí vládni činitelia...

Nádej na zlúčenie Renaultu a FCA ešte stále žije
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×