Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nepodceňujte oslepujúce slnko

VAŠA TÉMA   Poveternostné podmienky dokážu poriadne skomplikovať jazdu. Každé ročné obdobie prináša pre premávku riziká, v lete a na jeseň je to ostré oslepujúce slnko.
2 15 príspevkov 28.08.2015 / Soňa Zverková

Hmla, aquaplaning či námraza patria medzi najčastejších strašiakov vodičov. Jeden fenomén sa však zvykne podceňovať. Hovoríme o ostrom slnečnom svetle, ktoré dokáže vodiča oslepiť aj na niekoľko sekúnd. Keďže vozidlo už pri rýchlosti 50 km/h prejde za jednu sekundu až 14 metrov, stáva sa doslova neriadenou strelou, nakoľko vodič nemá šancu zareagovať.

Ilustračná snímka. Zdroj: ACE 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ACE Zdroj: ACE

Riziko oslepenia výrazne narastá koncom leta a na konci zimy, no kritické býva aj obdobie dňa, keď je slnko nízko nad obzorom. A pokiaľ je vozovka mokrá, efekt oslepenia sa zhoršuje. Rovnako sú nepríjemné jazdy v lese pri prudkom striedaní tieňa a ostrého slnka, keď oko nemá šancu prispôsobiť sa. Ostré slnečné svetlo je o to závažnejšie, že dokáže zablokovať aj periférne videnie.

Väčšina nehôd sa síce stáva v obciach, kde je vyššie riziko zranenia chodca či jazdy na červenú, no mimo obcí mávajú vzhľadom na vyššie rýchlosti oveľa vážnejšie následky. Vodič sa pri vyšetrovaní nehody nemôže spoliehať na argumenty, že ho oslepilo slnko. Zo zákona je totiž povinný prispôsobiť jazdu poveternostným podmienkam. Pokiaľ ho oslepuje slnko, to prvé, čo má urobiť, je zložiť nohu z plynu. Nemal by sa spoliehať na to, že oslepenie pominie alebo si pamätá dopravnú situáciu pred sebou, nakoľko tá sa najmä v mestách veľmi dynamicky mení. To, čo na danom mieste pred sekundou nebolo, už tam byť môže, napríklad, chodec, dieťa či cyklista.

Oko je nielen oknom do duše

Schopnosť oka prispôsobiť sa svetelným podmienkam sa mení s vekom. Odborníci upozorňujú, že ľudia v strednom a vyššom veku sú na oslepenie oveľa citlivejší než mladí vodiči, nakoľko ich oči sa dlhšie prispôsobujú zmene intenzity svetla. Napríklad, oči 55-ročného vodiča sa z oslnenia zotavujú až osemkrát dlhšie než oči 16-ročného človeka.

Ilustračná snímka. Zdroj: ACE 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ACE Zdroj: ACE

Významným faktorom je aj farba očí. Svetlejšie oči sú na oslnenie oveľa citlivejšie, pričom kritickú úlohu zohráva makulárny pigment, ktorý sa akumuluje na žltej škvrne na sietnici oka. Zjednodušene možno povedať, že funguje ako polarizačné slnečné okuliare a filtruje svetlo dopadajúce na sietnicu. Dostatok tohto pigmentu dokáže odblokovať niektoré komponenty svetla, ktoré spôsobujú oslnenie.

Je jasné, že človek nemôže ovplyvniť polohu slnka. V danom okamihu neovplyvní ani stav svojho zraku, nakoľko ide o dlhodobý proces. Nad niektorými aspektmi však má úplnú kontrolu, a to nad štýlom svojej jazdy a čistotou okien. Mastné alebo špinavé okná efekt oslnenia zhoršujú, preto je potrebné udržiavať ich čisté nielen zvonka, ale aj zvnútra. Vo vnútri sa totiž na nich môže usadzovať prach z klimatizácie a zo sedadiel či cigaretový dym. A neraz na nich nájdeme aj odtlačky prstov a dlaní, ktorých mastnota je dokonalým lapačom všetkých nečistôt v kabíne.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×