Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa jazdenky: Na čo máte v autobazáre nárok

VAŠA TÉMA   Pri kúpe ojazdeného vozidla je riziko skrytej technickej chyby veľké. Podľa Súdneho dvora EÚ do šiestich mesiacov od kúpy padá zodpovednosť za neuvedenú poruchu na predajcu. Kupujúci nemusí dokazovať chybu auta a má nárok na bezplatnú opravu, výmenu alebo zrušenie zmluvy.
3 59 príspevkov 27.07.2015 / Soňa Zverková

Kúpa ojazdeného vozidla je vždy stávkou do lotérie, či už ide o súkromnú osobu alebo autobazár. V prípade autobazáru má však každý motorista určité práva, ktoré mu garantuje európska smernica o ochrane spotrebiteľa a jej prevzatie do národnej legislatívy. Hoci sa táto smernica týka akéhokoľvek spotrebného tovaru, Súdny dvor EÚ sa zaoberal prípadom istej Holanďanky a zodpovednosti za technickú chybu jej vozidla a jeho závery sú veľmi zaujímavé.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Holanďanka kúpila v autobazári ojazdené vozidlo, ktoré sa po štyroch mesiacoch vznietilo a zhorelo do tla. Odťahová služba odviezla auto do bazáru a krátko na to odtiaľ putovalo na šrotovisko. Keď sa majiteľka zhoreného vozidla domáhala odškodnenia, autobazár zodpovednosť za požiar a s ním vzniknuté škody odmietol.

Nasledovali súdne ťahanice, až sa holandský odvolací súd obrátil na Súdny dvor EÚ. A ten dal za pravdu majiteľke zhoreného auta. Podľa jeho rozhodnutia chyba bola vo vozidle už pri jeho dodaní, keďže k požiaru došlo do šiestich mesiacov od prevzatia auta od predajcu. Hoci sa bazár mohol pokúsiť dokázať, že chyba vznikla až po dodaní auta a teda naozaj nenesie zodpovednosť, zošrotovanie vozidla znemožnilo súdno-znalecké posúdenie príčiny požiaru.

Nesúlad = technická chyba vozidla

V tejto súvislosti chceme upozorniť na výrazy, s ktorými pracuje Súdny dvor. Keďže spomínaná európska smernica sa týka akéhokoľvek spotrebného tovaru, Súdny dvor operuje s výrazom „nesúlad“, čím sa odvoláva na nesúlad dodaného tovaru s vlastnosťami uvedenými v kúpno-predajnej zmluve. V prípade vozidiel pochopiteľne myslíme technickú chybu.

V zásade možno rozhodnutie Súdneho dvora vysvetliť tak, že žiadny občan EÚ nemusí predajcovi dokazovať príčinu zlyhania alebo poruchy vozidla či iného spotrebného tovaru. Jediné, čo musí urobiť, je dokázať, že chyba existuje, nastala do polroka od dodania tovaru a je buď v rozpore s vlastnosťami uvedenými v zmluve, alebo znemožňuje používať vec na účel, na ktorý je určená. Okrem toho musí do dvoch mesiacov od zistenia chyby informovať predajcu. A tým sa jeho povinnosti končia. „Vznik tohto nesúladu v krátkej šesťmesačnej lehote umožňuje predpokladať, že tento nesúlad sa objavil až po dodaní tovaru a v „zárodočnom stave“ bol v tovare prítomný už pri dodaní,“ píše sa v rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Dôkazné bremeno sa tak presúva na predajcu alebo dodávateľa, ktorý môže predložiť dôkaz, že chyba v čase prevzatia vozidla resp. tovaru neexistovala alebo vznikla v dôsledku nesprávneho používania. Pokiaľ to predajca, v našom prípade autobazár, nedokáže, kupujúci si môže uplatniť práva vyplývajúce z európskej smernice o ochrane spotrebiteľa a príslušného národného zákona.

Aké máte práva

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime Podľa tejto smernice predávajúci zodpovedá za akýkoľvek nesúlad v čase dodania tovaru a kupujúci má nárok na bezplatnú opravu alebo výmenu, prípadne na zníženie ceny alebo zrušenie kúpno-predajnej zmluvy. Smernica pojem „bezplatný“ vysvetľuje nákladmi na poštovné, prácu a materiál. Kupujúci však nesmie požadovať nápravu v prípade závažnej chyby, nemožnosti opravy alebo ak by náklady na opravu výrazne prevýšili hodnotu tovaru, v našom ponímaní vozidla. Primerané zníženie ceny alebo zrušenie zmluvy môže kupujúci požadovať v prípade, že nemá nárok na opravu ani výmenu alebo predávajúci v primeranom čase neuskutočnil nápravu.

Každý by mal mať pochopiteľne predovšetkým úctu k vlastným peniazom, veď auto nie je práve lacná položka. Ani to ojazdené. V prvom rade odporúčame dôkladne si prečítať zmluvu a v prípade akejkoľvek pochybnosti skúsiť šťastie inde. Nezávisle od toho, ako dobre auto vyzerá. A pokiaľ predsa dôjde k problémom, nevzdajte to bez boja. Nejeden predajca sa môže v sporných prípadoch snažiť zo zodpovednosti „vyzuť“, no je viazaný nielen našimi zákonmi, ale aj európskymi. A teraz sa do veci zapojil aj Súdny dvor EÚ, ktorého rozhodnutie je záväzné pre všetky národné súdy. Ak predsa nastanú problémy, obráťte sa na niektorú zo spotrebiteľských organizácií, napríklad, na Asociáciu spotrebiteľov Slovenska, ktoré ponúkajú poradenstvo aj v právnych otázkach.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×