Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.
2 11 príspevkov 17.07.2015 / Soňa Zverková

Nedávno sme vás informovali o tom, že rakúska polícia začala hromadne posielať na Slovensko pokuty. V tejto súvislosti sa na nás obrátila čitateľka, ktorá mala problém uhradiť peniaze cez internetbanking.

Dobrý deň! Vo včerajšom vydaní ste informovali o pokutách z Rakúska. Takáto pokuta bola aj nám zaslaná a problém nastal pri zadávaní platobného príkazu cez internetbanking. Rakúski policajti upozorňujú na zadanie variabilného symbolu, no nedá sa to. Pri zadávaní príkazu sa nedal zadať variabilný symbol, pretože je príliš dlhý. Myslím, že by bolo dobré na túto skutočnosť upozorniť čitateľov aj banky.

V tejto súvislosti sme oslovili päť najväčších slovenských bánk, konkrétne Slovenskú sporiteľňu, Tatrabanku, VÚB, ČSOB a Poštovú banku. V elektronickom bankovníctve je políčko pre variabilný symbol obmedzené na 10 znakov, kým rakúskou políciou uvádzané referenčné číslo je 12-miestne. Ako vysvetlila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, pojem „variabilný symbol“ je výlučne českou a slovenskou špecialitou. Po prechode na systém platieb SEPA (od 1. februára 2014) sa však Národná banka Slovenska dohodla s ostatnými finančnými inštitúciami, že variabilný systém nateraz zostane v platnosti.

Okrem políčok IBAN, BIC a sumy odporúčame uviesť aj názov príjemcu. Namiesto symbolov sa vypĺňa referencia platiteľa a prípadne do správy pre príjemcu znova uveďte referenčné číslo a meno 2 fotografie v galérii Okrem políčok IBAN, BIC a sumy odporúčame uviesť aj názov príjemcu. Namiesto symbolov sa vypĺňa referencia platiteľa a prípadne do správy pre príjemcu znova uveďte referenčné číslo a meno Zdroj: BMI / Egon Weissheimer

Podľa hovorkyne Poštovej banky Anny Tkáčovej sa v Európe a všade vo svete používa referencia platiteľa, čiže takzvaná end-to-end referencia. Políčko s týmto označením sa nachádza v systémoch všetkých oslovených bánk a štandardne má 35 znakov, ktoré je možné ľubovoľne formátovať, čiže zadať akýkoľvek text. A práve do tohto poľa je potrebné zadať 12-miestne číslo, ktoré sa na platobnom rozkaze uvádza ako „Zahlungsreferenz“.

Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková ešte dodala, že v ich systéme zadaním zahraničného IBAN čísla sa políčka pre variabilný a konštantný symbol automaticky zablokujú. Prístupné zostanú len niektoré políčka, vrátane referencie platiteľa. Alena Walterová, hovorkyňa VÚB, odporúča, aby klient pri posielaní pokuty uviedol referenčné číslo aj v poli „Informácie pre príjemcu“ (Remmitance informations) a doplnil meno uvedené na rakúskom platobnom rozkaze. Táto informácia sa totiž objaví na bankovom výpise, čo môže urýchliť uzatvorenie prípadu.

Pozor na dodržanie lehoty

Ilustračná snímka. Zdroj: BMI / Egon Weissheimer 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: BMI / Egon Weissheimer Zdroj: BMI / Egon Weissheimer V rozkaze rakúskej polície sa v poučení (na druhej strane) píše, že pokutu je potrebné uhradiť do štyroch týždňov odo dňa jeho vydania. Pokiaľ vodič zaplatí inak ako priloženou poštovou poukážkou, napríklad, prostredníctvom elektronického bankovníctva, musí zadať číslo rozkazu uvádzané v nemčine ako „Zahlungsreferenz“. Oneskorené platby alebo absencia referenčného čísla majú za následok, že polícia platbu neuzná a spustí správne konanie voči vodičovi.

Pokiaľ ten nesúhlasí s uložením pokuty, stačí, ak ju v danej lehote nezaplatí. „Zvláštne opravné prostriedky nie sú potrebné ani prípustné,“ píše sa v poučení. Po štyroch týždňoch stráca platobný rozkaz platnosť a automaticky sa spúšťa správne konanie, v rámci ktorého môže vodič predložiť svoje výhrady a prípadné dôkazy. Polícia ešte upozorňuje, že v správnom konaní sa sankcia zvýši.


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×