Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Omladené BMW radu 3: Prvýkrát s trojvalcom

Mníchovská automobilka po troch rokoch osviežila svoj rad 3. Viditeľné zmeny sú len minimálne, pod kapotou však takmer neostal kameň na kameni.
30 19 príspevkov 08.05.2015 / Redakcia AUTO BILD

Aktuálne BMW radu 3, označené interným fabrickým kódom F30, je na trhu už od začiatku roku 2012, a tak v Mníchove pripravili jeho modernizovanú verziu. Jej oficiálny debut je síce naplánovaný až na septembrový frankfurtský autosalón IAA, no podobu i technické detaily automobilka predstavila už teraz.

Omladený rad 3 sa od svojho predchodcu na pohľad líši iba minimálne, nové sú napríklad predné a zadné svetlá 30 fotografií v galérii Omladený rad 3 sa od svojho predchodcu na pohľad líši iba minimálne, nové sú napríklad predné a zadné svetlá Zdroj: Auto BILD

Medzigeneračný facelift zväčša znamená omladený vzhľad, no v tomto prípade tvár a dokonca i boky a zadok zostali takmer bez zmien. Až skutočne pozorný pohľad odhalí v detailoch reštylizované nárazníky a nepatrne odlišné predné i zadné svetlá. Ich štandardným zdrojom sú diódy, ktoré môžu teraz na želanie svietiť aj v hlavných svetlometoch. Pri modeli M3 sa dokonca okrem koncových svetiel nezmenilo vôbec nič.

Ani v interiéri nie je nový model na pohľad nejako výrazne odlišný, zmeny by však mali byť citeľné. V doterajšom prevedení ponúkala aktuálna trojka kvalitu a materiály, ktoré príliš nezodpovedali jej prémiovému postaveniu a cene. V modernizovanej verzii by sa však lacné a nevýrazné plasty aj remeselné spracovanie mali podstatne zmeniť k lepšiemu.

Prepracovaná trojka ponúkne v interiéri kvalitnejšie materiály, väčšmi zodpovedajúce prémiovému segmentu 30 fotografií v galérii Prepracovaná trojka ponúkne v interiéri kvalitnejšie materiály, väčšmi zodpovedajúce prémiovému segmentu Zdroj: Auto BILD

Pozornosť teraz na prvý pohľad púta stredová konzola s novým, lesklým povrchom, k lepšiemu vzhľadu prispeje aj ovládanie klimatizácie, nastavovania sedadiel a elektrických okien lemované matne chrómovými rámikmi. Po novom sú štandardom aj lakťové opierky vpredu a vzadu. Lepší hmatateľný aj viditeľný dojem zavŕšia nové farby a materiály.

Ak sú vizuálne zmeny takmer nebadateľné, o technike to už povedať nemožno. Asi najviac sa toho odohralo pod prednou kapotou, kde definitívne nastúpil nový rad modulárnych motorov, známych už z ponuky sesterskej značky Mini, či modelu 2 Active Tourer. Ich základom je jednotka s objemom valca 500 cm3 a k svižnejšiemu prejavu im vo všetkých prípadoch pomáha turbodúchadlo.

Základný benzínový model 318i bude mať pod kapotou trojvalec objemu 1,5 litra 30 fotografií v galérii Základný benzínový model 318i bude mať pod kapotou trojvalec objemu 1,5 litra Zdroj: Auto BILD

Základný benzínový model faceliftovanej trojky, nesúci označenie 318i, tak dostane po prvýkrát v tomto rade trojvalcový motor s objemom 1,5 litra. Jeho výkon vrcholí na hodnote 100 kW (136 k), čo sa zhoduje s modelom 316i ktorý nahrádza, v kombinácii s osemstupňovým automatom však má o 13 percent nižšiu normovanú spotrebu, namiesto 5,8 iba 5,0 l/100 km.

O valec viac, teda štyri, má dvojliter, ktorý je v základnej verzii modelu 320i naladený na maximálny výkon 135 kW (184 k). V silnejšom prevedení, určenom pre model 330i, pritom dosahuje až 185 kW (252 k). Vrcholom štandartnej ponuky, samozrejme neuvažujúc špičkovú M3, je verzia 340i so šesťvalcom objemu 3,0 litra a maximom výkonu 240 kW (326 k). Ide o náhradu za model dotera známy pod označením 335i.

Aj zozadu sa facelift podpísal na zmene vzhľadu len minimálne, nová je napríklad grafika koncových LED svetiel 30 fotografií v galérii Aj zozadu sa facelift podpísal na zmene vzhľadu len minimálne, nová je napríklad grafika koncových LED svetiel Zdroj: Auto BILD

Pri naftových alternatívach bude základom model 316d s novým dvojlitrovým štvorvalcom výkonu 85 kW (116 k). Ten istý motor je určený pre modely 318d a 320d, kde bude naladený na 110 kW (150 k), resp. 140 kW (190 k). Zvyšok ponuky, teda modely 325d (160 kW/218 k), 330d (190 kW/258 k) a 335d (230 kW/313), zostáva bez zmeny.

BANNER300

Na aktuálne trendy reaguje bavorská značka aj hybridným modelom 330e, kombinujúcim benzínový dvojliter dosahujúci 134 kW (184 k) s elektromotorom výkonu 80 kW. Kapacita akumulátorov mu postačuje na dojazd až 35 km výlučne na elektrinu, čo sa tiež odráža v normovanej spotrebe paliva 2,1 l/100 km.

Rovnakú techniku ako sedan dostane aj verzia kombi, tradične pomenovaná Touring 30 fotografií v galérii Rovnakú techniku ako sedan dostane aj verzia kombi, tradične pomenovaná Touring Zdroj: Auto BILD

Dôležitou novinkou sú tiež úpravy podvozku, ktorými Mníchovčania zreteľne reagujú na novú triedu C s trojcípou hviezdou, ponúkajúcu dynamiku, ktorá sa doteraz spájala práve s bavorskou značkou. Nový rad 3 preto dostal úplne nové tlmiče, s citlivejšou reguláciou tlmiacej sily a tuhšie pružiny, čo sa priaznivo prejaví na ovládateľnosti auta, no bez výraznej ujmy na komforte.

Faceliftovaná verzia šiestej generácie BMW radu 3 sa do predaja dostane 25. júla, ešte pred oficiálnym predstavením vo Frankfurte. Cena jednotlivých modelov by mala stúpnuť približne o 500 až 1500 eur, na oplátku však ponúkne bohatšiu základnú výbavu. Úplnou novinkou bude stupeň výbavy Advantage, kombinujúci najobľúbenejšie položky príplatkovej výbavy za zvýhodnenú cenu.


Video
Najnovšie články
Renault Arkana: SUV-kupé ide do predaja

S novým japonským SUV vybaveným zmiešaným pohonom je parkovanie hrou, výnimočná je tiež jeho urbanizovaná spotreba. Báť sa nemusí ani terénu. Naftu však celkom...

Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×