Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Audi už nechce zmenšovať motory

Heslo rightsizing znamená správnu veľkosť motora, v nasledujúcej generácii typu A4 to má byť dvojliter. Nová verzia benzínového štvorvalca dosahuje 190 koní.
1 10 príspevkov 08.05.2015 / Marek Pokrývka

Medzi pohonnými jednotkami ostatných rokov sa stalo hádam najpoužívanejším anglické slovo downsizing, hovoriace o znižovaní zdvihového objemu motorov. Audi však teraz prichádza s odlišným termínom: rightsizing. Pod týmto heslom predstavila automobilka vo Viedni nový zážihový dvojliter, ktorý absolvuje trhový debut v nasledujúcej generácii typu A4.

Nová evolučná verzia benzínového motora 2.0 TFSI

Podľa predstaviteľov Ingolstadtu je teda vo vozidle strednej triedy správnou veľkosťou dvojlitrový štvorvalec. Jeho označenie 2.0 TFSI napovedá, že má priame vstrekovanie benzínu a prepĺňanie pomocou turbodúchadla, podobne ako mnohé aktuálne motory. Agregát však zároveň využíva aj inovatívnu metódu spaľovania podobnú Millerovmu cyklu. Spočíva v kratšom čase nasávania, väčšom plniacom tlaku a tiež doplnení nepriameho vstrekovania paliva do sacieho potrubia.

Vďaka týmto špecifikám dokáže byť nový dvojliter výkonnejší a zároveň úspornejší než aktuálna evolučná verzia motora. Úvodné naladenie dosahuje maximálny výkon 140 kW (190 k) a v rozmedzí 1 450 až 4 400 otáčok ponúka krútiaci moment 320 Nm. Výrobca tvrdí, že pod kapotou Audi A4 benzínový motor by mal v prieme spotrebovať menej než päť litrov benzínu. V rámci svojho segmentu bude teda táto zážihová pohonná jednotka mať enormne nízky apetít. 


Video
Najnovšie články
Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×