Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako zlodeji kradnú autá a ako sa môžete brániť?

VAŠA TÉMA    Tak ako napreduje technológia zabezpečenia vozidiel, napredujú aj postupy zlodejov. Dlhoprstí dokážu účinne využiť každý prostriedok, aby sa mohli zmocniť vyhliadnutej koristi.
17 67 príspevkov 09.04.2015 / Redakcia AUTO BILD

Automobilky montujú do vozidiel čoraz sofistikovanejšie systémy, ktorých úlohou je okrem iného aj zvýšenie ochrany pred krádežou. Nanešťastie autá dostávajú nohy denno-denne a nejde pritom len o jednoduché staršie modely, ale aj to najluxusnejšie z luxusného. Keďže ide o mimoriadne nápadné autá, obvykle sa kradnú na objednávku a kým majiteľ krádež zistí, môžu byť už ďaleko za hranicami.

Podľa oficiálnej štatistiky polície sa vlani na Slovensku ukradlo 2 297 vozidiel a škody spôsobené týmito krádežami dosiahli až 19,5 milióna eur, čo zodpovedá hodnote 8 510 eur na každé vozidlo. Aj náš rebríček najčastejšie kradnutých vozidiel ukazuje, že rozhodne nejde len o lacné automobily. Nanešťastie mnohí motoristi zabúdajú na varovania polície, aby nenechávali na viditeľnom mieste v kabíne nič, čo by mohlo zlodeja zaujať. Dokazuje to fakt, že polícia eviduje takmer dvojnásobne vyšší počet vlámaní do vozidla.

Ilustračná snímka 17 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Vlani došlo k 4 492 prípadom, pri ktorých zmizli z vozidiel predmety, vrátane súčiastok, v hodnote takmer šesť miliónov eur. Z toho vyplýva, že pri každom jednom vlámaní prišli majitelia auta o veci v priemere za 1 325 eur, čo v nejednom prípade predstavuje viac než dvojnásobok mesačného príjmu.

Objasnenosť tohto typu trestného činu je zúfalo nízka. Polícia dokázala vlani objasniť štvrtinu krádeží vozidiel a iba 12 percent vlámaní do áut. Problém spočíva najmä v tom, že na rozdiel od iného trestného činu pri krádeži celého vozidla neexistuje miesto činu, ktoré by polícii poskytlo stopy vedúce k páchateľovi. Pri vlámaní jednoducho zlodej rozbije okno, schmatne veci a zmizne bez toho, aby zanechal stopy. A niekedy ani okno rozbiť nemusí.

A dodatočne k tomu prispieva aj sofistikované náradie zlodejov, ktorí za jeho stratu platia nemalú cenu. Dokazuje to prípad z Nemecka, keď šéf zlodejského gangu nechal zmlátiť jedného člena tak, že skončil v nemocnici. Okrem pokročilých technológií využívajú nejeden trik, napríklad, oblečenie. Ak sa niekto premáva v luxusnej limuzíne vo vyťahaných teplákoch, veľkú dôveru nevzbudzuje. A určite striktne dodržiavajú pravidlá premávky, aby na seba nijako neupozornili. Ukážeme vám niektoré z nástrojov, ktoré používajú súčasní zlodeji.

Počet krádeží vozidiel v SR v roku 2014
Kraj
Krádeže vozidiel
Krádeže vecí a súčiastok
Spôsobená škoda
(v tis. eur)
2014
2013
2014
2013
2014
2013
Bratislavský kraj
840
867
1 556
1 640
10 688
14 005
Trnavský kraj
332
428
365
379
3 421
5 176
Trenčiansky kraj
214
174
235
219
1 624
1 730
Nitriansky kraj
337
317
292
251
3 358
3 282
Žilinský kraj
235
267
764
756
2 981
2 784
Banskobystrický kraj
151
159
387
401
1 362
1 458
Košický kraj
107
122
656
670
1 430
1 394
Prešovský kraj
81
97
237
323
628
684
SR celkom
2 297
2 431
4 492
4 639
25 499
30 519
Zdroj: PZ SR

Nástroje zlodejov

1. Zapaľovací krúžok

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Pri pretočení spínacej skrinky týmto krúžkom sa poškodí anténa. Zlodeji si preto prinášajú so sebou náhradný krúžok s vlastným signálom a k tejto sade naprogramovaný kľúč.

 

2. Pripojenie k diagnostike

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Pripojenie na diagnostiku auta, odborne označovanú ako On-Board-Diagnose (OBD), bežne využívajú takmer všetky autoservisy a pochopiteľne neuniklo ani pozornosti zlodejov. Postačí mu OBD konektor za asi 1 500 eur, cez ktorý vie odpojiť imobilizér. Potom je to už jednoduché, keďže na laptope ho systém krok za krokom prevedie celým postupom. Zlodejstvo s návodom na obsluhu. Nové modely na trhu môžu naložiť na plošinu odťahového vozidla alebo do väčšej dodávky, čím získajú čas na dešifrovanie elektroniky.

 

3. Zieh Fix

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Základná výbava zlodejov. Toto zariadenie umožňuje vytiahnuť celú valcovú vložku zámku bez jeho poškodenia a v núdzových situáciách ho zvyknú používať aj hasiči alebo kľúčové služby. Pomocou akumulátorového skrutkovača sa otáča skrutka v zámku a pomocou nej sa vytiahne celý cylinder.

 

4. Atrapa kľúča

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Kúsok dreva si síce vyžaduje šikovnú prípravu s lupienkovou pílkou, v prípade úspechu však takéto „zariadenie“ dokáže zabrániť zamknutiu volantu počas jazdy. Priaznivý vedľajším účinkom je menšia nenápadnosť pri prípadnej cestnej kontrole, ktorá by inak okamžite odhalila rozbitú spínaciu skrinku. Pochopiteľne funguje iba pri mechanickom systéme zamykania volantu.

 

5. Diagnostický prístroj

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Diagnostický prístroj sa hodí takmer na všetky typy vozidiel. Profesionálni zlodeji s ním dokážu deaktivovať imobilizér, zmanipulovať spínaciu skrinku, naštartovať a odísť. Na fotografii je čínsky plagiát za pár stoviek eur, originál stojí okolo 3 000 eur.

 

6. Keymaker

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Keymaker (v preklade výrobca kľúčov) je pôvodne zamýšľaný ako prostriedok pre servisy na naprogramovanie náhradného kľúča. Zariadenie sa pripája do diagnostickej zásuvky a využíva kód naposledy vloženého kľúča, ktorý dokáže stiahnuť zo systému a uložiť na náhradný kľúč. Elektronika Keymarkera zabezpečí, že nový kľúč bude harmonizovať s elektronikou vozidla. Cena: asi 20 eur, made in China.

 

7. Nulový kľúč

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Takýto kľúč môže vlastniť len hŕstka pracovníkov autoservisov. Lenže polícia už tento polotovar bez zubov zaistila a len veľmi ťažko sa zisťuje, ako vlastne zlodeji k nulovému kľúču prišli. Ide o veľmi citlivú záležitosť, keďže na kľúč je možné cez diagnostický konektor nahrať potrebné dáta, napríklad kód pre zapaľovanie a otváranie dverí.

 

8. Rušička

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Ako už napovedá samotný názor, rušička zablokuje rádiový signál. Štvorica antén vysiela na rozličných frekvenciách, takže ruší rádiový signál, Bluetooth, Wi-Fi, GPS a GSM. Podľa výkonu dokáže prekryť každý kmitočet až do vzdialenosti 800 metrov. Rušička sa používa napríklad vo väzniciach, kde zabraňuje väzňom používať mobilné telefóny alebo iné vysielacie zariadenia. V autách ním zlodeji prekryjú vyhľadávací signál a zamedzia lokalizovať vozidlo podľa mobilu alebo GPS.

 

9. Riadiaca jednotka

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Veľa zlodejských nástrojov je vyrobených z dielcov z normálnych áut. Ak sa vhodne preprogramuje, dá sa s ňou naštartovať automobil totožného modelového radu. Táto metóda zlodejovi podstatne ušetrí čas, pretože sa na mieste nemusí preprogramovať elektroniku vozidla.

 

10. Poľský kľúč

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Klasický nástroj zlodejov áut. Zahrotený klin sa vrazí do zámku dverí alebo spínacej skrinky a pôsobením páky kľúča sa zamykací mechanizmus pretočí. Zručný zlodej to zvládne v priebehu 20 až 30 sekúnd. Nástroj je vhodný takmer na každý automobil.

Nedajte zlodejom šancu

Krádeže áut boli, sú a dlho ešte budú mimoriadne aktuálnym problémom. Základný princíp ochrany znie: maximálne skomplikujte život zlodejom. Tí nemajú čas babrať sa s autom, ktoré má niekoľko zabezpečovacích systémov. Fungujú na princípe: otvoriť, naštartovať a preč. Čím dlhšie sa autom zaoberajú, tým je pravdepodobnejšie, že si ich všimne majiteľ alebo niekto z jeho susedov. Radšej prejdú dve ulice a nájdu rovnaké auto s minimálnym zabezpečením.

BANNER300

Hoci neexistuje nepriestrelný systém, najúčinnejšia je kombinácia mechanického a elektronického zabezpečenia. Viaceré firmy u nás ponúkajú práve takúto kombináciu a zväčša ich zariadenie obsahuje nielen mechanickú zábranu, napríklad zamykanie stĺpika riadenia, ale má zabudovanú už aj elektronickú ochranu. Samotní výrobca varuje majiteľa auta pred stratou kľúča, nakoľko systém je tak účinný, že aj jeho vlastní technici by ho mali veľký problém prekonať.

1. Alarm

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Úplnou klasikou je alarm, ktorý spustí poplach v momente, keď sa zamknuté auto zatrasie. Zvuk vychádza z klaksóna alebo z dodatočnej sirény. Existuje aj alternatíva s tichým poplachom zaslaným na mobilný telefón. Pripojenie cez CAN-Bus uľahčuje adaptáciu k vozidlu.

Cena: 179 eur

 

2. Zámok volantu so sirénou

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Zabezpečovacie zariadenie na volant s funkciou alarmu. Pri pokuse o manipuláciu sa ozve siréna (125 dB). Zariadenie sa odomyká kľúčom, alarm sa dá zapnúť a vypnúť infračerveným diaľkovým ovládaním.

Cena: 55 eur

 

3. Tichý poplach a lokalizácia

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Špičkové riešenie, nanešťastie proti nemu existuje obrana vo forme rušičky. Pri pokuse o manipuláciu vozidla je auto lokalizované v rámci celej Európy a na centrálu je vyslaný tichý poplach. Auto sa na diaľku deaktivuje a začne sa prenasledovanie. K cene systému je potrebné prirátať aj náklady za službu.

Cena: 500 eur

 

4. Tajné tlačidlo

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Jednoduché riešenie a veľmi obľúbené riešenie, najmä v starších modeloch, keď sa mohol spínač nachádzať hocikde vo vozidle. Modernejšie systémy prerušia elektrický obvod medzi batériou a zapaľovaním, čím prekazí úmysel o rýchle premostenie. A podľa výrobcov nie je možné systém odstrániť bez poškodenia batérie. Tie lacnejšie však majú nedostatok: niektoré zariadenia, napríklad, rádio alebo navigácia, stratia uložené dáta.

Cena: od 5 do 99 eur

 

5. Plynový senzor

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Špecializované bandy vykrádajú obytné prívesy v kempoch tak, že uspia pasažierov plynom a následne vybielia celý príves. Tento postup relatívne často používajú zlodeji v dovolenkovej sezóne po celej Európe. Existuje preto senzor na plyn, ktorý alarmom vystríha ľudí skôr, ako upadnú do bezvedomia.

Cena: 99 eur

 

6. Slzný plyn

. 17 fotografií v galérii . Zdroj: Auto BILD Drsné riešenie, napriek tomu sú vozidlá, ktoré ho majú namontované. Tlaková nádoba so slzným plynom je kombinovaná s obvyklým poplachovým systémom. Akonáhle je zlodej v aute a aktivuje alarm, uvoľní sa plyn a dôsledky si už každý domyslí. Rovnako ako nevýhody. Pri nesprávnom vypnutí alebo poruche to schytá vodič.

Cena: okolo 150 eur

Facebook like button

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×