Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa sťažovať na technika pri STK a EK

Ľudia robia chyby a nanešťastie sa nevyhýbajú ani technikom STK a emisných kontrol. Poradíme vám, ako a kde môžete podať sťažnosť na ich pochybenia.
3 29 príspevkov 25.03.2015 / Soňa Zverková

Pravidelné technické a emisné kontroly považujú mnohí motoristi za zbytočnosť a ťahanie peňazí z ich peňaženiek. Nech sú názory akékoľvek, zákon ich pod hrozbou nemalých sankcií nekompromisne vyžaduje.

Okrem blokovej pokuty 60 eur hrozí nielen zadržanie osvedčenia o evidencii, ale aj tabuľky s evidenčným číslom. Navyše príslušný okresný úrad odboru pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie môže udeliť sankciu vo výške 166 eur za každú neplatnú kontrolu, čiže za chýbajúcu technickú aj emisnú kontrolu zaplatíte 332 eur.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Kontroly vykonávajú ľudia, preto robia chyby. Keďže nesú veľkú zodpovednosť, každá ich chyba môže mať pre majiteľa vozidla nemalé finančné dôsledky. Pokiaľ vodič prítomný pri kontrole odhalí chybu technika, môže ho na to upozorniť. Ak si ten chybu uvedomí a napraví ju, všetko sa vyrieši a svet sa krúti ďalej. Čo však v prípade, keď technik trvá na svojom, nie je ochotný s motoristom diskutovať alebo dokonca odmieta vydať príslušné povolenie?

Kam poslať sťažnosť?

Hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa v prvom rade odporúča vyhľadať vedúceho STK alebo jeho zástupcu, ktorí sú nadriadenými kontrolného technika a aspoň jeden z nich musí byť na stanici prítomný. Riaditeľ poverenej technickej služby technickej kontroly vozidiel Testek Marián Rybianský dodáva, že v prípade, ak má majiteľ alebo vodič vozidla podozrenie z porušenia niektorého z platných predpisov, môže sa obrátiť na príslušný orgán štátnej správy.

Prvostupňovým dozorom nad dodržiavaním predpisov pri vykonávaní technických a emisných kontrol sú zákonom poverené okresné úrady odborov cestnej dopravy a pozemných komunikácií, príslušné podľa sídla STK alebo pracoviska emisnej kontroly (PEK). Ten je povinný sťažnosť preveriť a ak sa preukáže pochybenie technika, má právomoc udeliť sankciu a nariadiť nápravu. Zoznam okresných úradov s adresami a kontaktnými údajmi sa nachádza na stránke ministerstva vnútra (lišta vľavo).

Ilustračná snímka. Zdroj: Dekra 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dekra Zdroj: Dekra

Podľa výkonného riaditeľa poverenej technickej služby pre emisné kontroly vozidiel S-EKA Petra Lenďáka, ak vodič resp. majiteľ vozidla nie je spokojný s rozhodnutím okresného úradu, môže podať odvolanie na okresný úrad v sídle kraja. Najvyšší dozorným orgánom je odbor kontroly, štátneho dozoru a dohľadu ministerstva dopravy, ten však po preskúmaní sťažnosti vracia vec na doriešenie príslušnému okresnému úradu.

Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na príslušnú poverenú technickú službu, čiže na Testek v prípade technickej kontroly alebo S-EKA pre emisné kontroly. Tieto organizácie sa však riešením sťažností nezaoberajú, ale posielajú ich príslušným okresným úradom.

BANNER300

Ako podať sťažnosť?

Ak má majiteľ alebo vodič vozidla podozrenie, že došlo k porušeniu predpisov v súvislosti s vykonaním technickej alebo emisnej kontroly, môže podať podnet vyššie uvedeným orgánom štátnej správy. Podľa Kóňu je síce možné podať podnet aj anonymne a príslušný úrad sa ním musí zaoberať, no v prípade kontroly konkrétneho vozidla je potrebné uviesť podrobné údaje.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Okrem údajov sťažovateľa minimálne v rozsahu meno, priezvisko a korešpondenčná adresa je potrebné presne identifikovať STK alebo PEK a pochopiteľne aj vozidlo. Kamerové systémy nie sú na staniciach len tak pre nič za nič a pri kontrole musí dozorný orgán šancu nájsť príslušný záznam. V záujme vyriešenia veci odporúčame čo najpresnejšie popísať, čoho sa sťažnosť týka.

Každé pochybenie technika so sebou prináša pre majiteľa vozidla nepríjemnosti. Problém nastáva v momente, ak znamená finančné straty, napríklad, v súvislosti s podnikaním. Keďže ide o vyčísliteľné škody, poškodení môžu vymáhať náhradu škody súdnou cestou. Zo zákona musia mať všetky STK a PEK uzatvorené zmluvy o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú výkonom kontrol. A majiteľa vozidla vôbec nemusí zaujímať, či pochybenie technika spadá do výluky v poistení.

Facebook like button

Focus Media

Video
Najnovšie články
Súdny dvor EÚ označil nemecké mýto za protizákonné

Peugeot s každým ďalším novým modelom smeruje k lepším zajtrajškom. Revolúciu odštartovalo SUV 3008, príjemnou zmenou už ale prešla aj malá 208 či vlajková...

Zabudnite na starú 2008, nová verzia prekvapuje

Slovenský Aeromobil doslova urobil dieru do sveta, keď predstavil funkčný prototyp lietajúceho auta. Spoločnosť teraz získala nových investorov, ktorých...

Slovenský Aeromobil má nových investorov

Jedno z vrcholných podujatí motoristickej sezóny na okruhu SLOVAKIA RING prichádza začiatkom júla: FIA Majstrovstvá Európy preteky ťahačov (FIA ETRC) ako OMV...

Majstrovstvá Európy preteky ťahačov na okruhu SLOVAKIA RING

Česká fabrika Hyundai v Nošoviciach má za sebou úspešný a ziskový rok. V najbližšom období však očakáva problémy na trhu a v predstihu znižuje výrobu.

Nošovický Hyundai prosperuje, očakáva však problémy

Dočkali sme sa. Z SUV-kupé je legitímny trend a teraz sa jedno z nich bude môcť vybrať aj do tvrdého off-roadu.

Extrémne SUV-kupé: GLE do ťažkého terénu?

Renault postupne omladzuje modelové portfólio. Po novej generácii Clia na rad prichádza modernizovaný elektromobil. Model Zoe si množstvo vychytávok požičal...

Facelift pre Renault Zoe: Dojazd sa blíži ku 400 km
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×