Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aston Martin šokoval krížencom kupé a SUV

AUTOSALÓN
Popri dvoch vozidlách vychovaných na okruhoch odhalila firma z anglického Gaydonu aj kupé so zvýšeným podvozkom a elektrickým pohonom 4x4.
21 03.03.2015 / Marek Pokrývka

V dnešnom digitálnom svete sa málokedy stáva, že by sa automobilke podarilo kompletne utajiť prípravu nejakého vozidla, aj keď iba konceptu. Britskej značke Aston Martin sa to však podarilo. Všetci očakávali, že hlavnou hviezdou v jej stránku bude dvojica kupé vychovaná na pretekárskych okruhoch: limitovaný Vantage GT3brutálny špeciál Vulcan. No nakoniec ich zatienila šokujúca štúdia DBX.

Aston Martin predviedol v Ženeve šokujúci koncept 21 fotografií v galérii Aston Martin predviedol v Ženeve šokujúci koncept Zdroj: autor

Písmená DB používa firma z Gaydonu pre svoje vozidlá už dlho, ale X k nim ešte nepriradila. Poznáme ho však od mnohých iných výrobcov, ktorí týmto znakom symbolizujú pohon 4x4 a terénne ambície. Platí to aj pre novinku Aston Martin. No DBX napriek tomu nie je ledajakým klasickým zástupcom triedy SUV. Namiesto toho ide o vozidlo na hranici viacerých segmentov.

Anglická automobilka vzala veľké štvormiestne kupé, postavila ho na zvýšený podvozok a obula mu veľké disky kolies. Ide teda o kríženca. Vozidlo si zachovalo charakteristickú masku chladiča i zadných svetiel, no vpredu sa objavili tenké LED kúsky. Zaujímavo pôsobia strešné oblúky z brúseného hliníka, ktorých sa dotýkajú sklá bezrámových dverí. Tie sa otvárajú jemne nahor. 

Kabína tejto štúdie je štvormiestna, pričom všetci pasažieri majú k dispozícii sedadlá s tenkou konštrukciou a zaujímavým segmentovým čalúnením. Palubná doska je minimalizovaná na dva panely po boku volantu, uprostred ktorého je displej. Dizajnové riešenie týchto partií dýcha budúcnosťou. Ani pohonný systém však nie je predpotopný. Aston Martin DBX má v každom kolese integrovaný elektromotor. Hovoríme teda o pohone 4x4. No žiadne bližšie parametre sme sa nedozvedeli.

Takýto automobil by sa mohol objaviť aj vo výrobe 21 fotografií v galérii Takýto automobil by sa mohol objaviť aj vo výrobe Zdroj: Aston Martin Riaditeľ spoločnosti Andy Palmer hovorí o tomto koncepte ako o novom type luxusného auta. Na trhu totiž nič podobné nie je. Palmer si zároveň myslí, že takéto vozidlo by mohlo osloviť ďalšiu skupinu zákazníkov a dobre doplniť modelové portfólio tejto britskej automobilky. Prototyp, ktorý šokoval Ženevu, má teda slušné šance na budúcnosť v sériovej výrobe.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×