Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tipy ľudí vs. chémia: Čo vyčistí auto lepšie

Špeciálna chémia verzus prostriedky z babičkinej špajze. Profesionál verzus laik. Kto a čo vyčistí auto dôkladnejšie? Vyskúšali sme to v netradičnom teste.
8 12 príspevkov 18.12.2014 / Soňa Zverková

Starec, ty ale vyzeráš! Kto by si takto nepovzdychol, keď slnečné lúče prerazia cez mraky a v celej kráse ukážu prachový tuning karosérie. Dokonalým exemplárom tohto druhu nežiadanej povrchovej úpravy je dlhodobo testované BMW radu 5, ktoré si v službách redakcie AUTO BILD odkrútilo poctivých milión kilometrov. Áno, čítate dobre.

Profesionál Olaf Menzel (vpravo) pracuje so špeciálnou chémiou, redaktor Malte Büttner sa spoľahol na to, čo kuchyňa dala 8 fotografií v galérii Profesionál Olaf Menzel (vpravo) pracuje so špeciálnou chémiou, redaktor Malte Büttner sa spoľahol na to, čo kuchyňa dala Zdroj: redakcia

Či už je to exteriér alebo interiér auta, dlhý test na ňom zanechal nezameniteľné stopy. O to viac, že počas testu videlo naše BMW vodu zväčša len za daždivých dní. AUTO BILD sa preto rozhodol pre neobvyklý test. Vyzvali sme na súboj profesionála na čistenie áut. Olaf Menzel prišiel so svojím zázračným kufríkom, ktorý obsahuje profesionálne chemické prípravky. Vyárendovali sme mu ľavú polovicu auta, my na svojej pravej strane použijeme domáce prostriedky. Prášok do pečiva, zubnú pastu, kolu či aviváž, teda všetky tipy, o ktorých sa traduje, že by mali skvele čistiť. Je drahá chémia skutočne potrebná, alebo ju porazia osvedčené triky z babičkinej špajze?

Sprej na čistenie rúr vyčistí disky kolies perfektne, ale treba ho opláchnuť skôr, než sa zažerie do hliníka 8 fotografií v galérii Sprej na čistenie rúr vyčistí disky kolies perfektne, ale treba ho opláchnuť skôr, než sa zažerie do hliníka Zdroj: redakcia Náš kilometrový milionár si veru užil svoje. Kapota je od špiny taká drsná, že by sa dala použiť ako prerastený pilníček na nechty. Preč s tým! Na kapotu prídu tri balíčky prášku do pečiva a poďho leštiť vlhkou handrou. Prvý dojem je silný! Presnejšie, veľmi silný! Abrazívne častice prášku si poradili s nečistotou a preleštili povrch ako nefalšovaná leštenka. Pohľad na Olafovu stranu nás však rýchlo uzemní. To, čo tu predvádza tento chlapík, je úplne z iného vesmíru. V ľavej časti kapoty sa vidíme ako v zrkadle.

Také niečo sa nám s kypriacim práškom veru nepodarilo, ale nevzdávame sa. Na pochrómované časti použijeme zubnú pastu. Tá vraj zastane rovnakú prácu ako profesionálna politúra a pritom je oveľa lacnejšia. Prostriedok zubnej hygieny nám ako-tak zafunguje na pravom chróme, lenže na plasty s chrómovou farbou je prikrátky. Oveľa lepší výsledok dosahujeme so sprejom na čistenie rúr na hliníkových diskoch. Ale pozor! Prostriedok je mimoriadne agresívny, preto je čistené plochy potrebné dôkladne opláchnuť čistou vodou. V opačnom prípade hrozí poškodenie povrchu.

S hrubou kefou môžete vydrhnúť do koberčeka lysinu. Profesionál len zľahka strieka textilný čistič 8 fotografií v galérii S hrubou kefou môžete vydrhnúť do koberčeka lysinu. Profesionál len zľahka strieka textilný čistič Zdroj: redakcia

Na hrdzu si berieme na pomoc alobal a bublinkové nealko. Mýtus potvrdený. Kyselina fosforečná v kole čistí nielen záchodovú keramiku, ale dokonalo odstráni aj zhrdzavený povrch a odkryje podklad vhodný na nový lak. Používajte však túto metódu opatrne, aby ste laku nezbavili väčšiu plochu, než je potrebné. Na čalúnenie a koberčeky sme použili viacúčelový čistiaci prostriedok do domácnosti a kefu. Táto metóda funguje naozaj výborne, vyžaduje ale citlivý prístup, aby z čalúnenia napokon nezostalo len zopár vlákien.

BANNER300

Kuchynské recepty nás milo prekvapili a osvedčili sa lepšie, než sme očakávali. Výsledok súboja proti profesionálnym prostriedkom zďaleka nie je jednoznačný. Domáci arzenál môže byť dobrou alternatívou k drahej chémii, vyžaduje však obozretnosť. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek prístup, to najdôležitejšie pravidlo znie: auto vyžaduje pravidelné čistenie aj údržbu.

Domáce recepty alebo profesionálna chémia?

. 8 fotografií v galérii . Zdroj: redakcia

. 8 fotografií v galérii . Zdroj: redakcia

. 8 fotografií v galérii . Zdroj: redakcia

Facebook like button


Video
Najnovšie články
Renault Arkana: SUV-kupé ide do predaja

S novým japonským SUV vybaveným zmiešaným pohonom je parkovanie hrou, výnimočná je tiež jeho urbanizovaná spotreba. Báť sa nemusí ani terénu. Naftu však celkom...

Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×