Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Diaľnice budú pre ZŤP bezplatné

Od 1. januára 2015 budú všetci držitelia preukazov ZŤP oslobodení od diaľničných poplatkov. Podmienkou je prítomnosť oprávnenej postihnutej osoby vo vozidle.
2 80 príspevkov 12.12.2014 / Soňa Zverková

Blíži sa koniec roka a prvým dňom toho nového prichádza do platnosti zmena zákona o diaľničných poplatkoch, ktorá uľahčí život zdravotne a telesne postihnutým osobám. Doteraz mohli spoplatnené cesty využívať len osoby, ktoré dostávali štátny príspevok na palivo pre vozidlo. Po novom už bude môcť o oslobodenie od diaľničného poplatku požiadať každý držiteľ parkovacieho preukazu ZŤP.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Od 1. januára 2015 budú od poplatkov oslobodené vozidlá zariadení sociálnych služieb a autá zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu. V druhom uvedenom prípade môže ísť o viaceré autá a pre každé vozidlo musí oprávnená osoba vyplniť žiadosť zvlášť. Podanie a vybavenie žiadosti je bezplatné.

BANNER300

Aký je postup

Každý oprávnený záujemca o oslobodenie od diaľničných poplatkov pošle Národnej diaľničnej spoločnosti písomnú žiadosť, kde okrem osobných údajov musí byť uvedené aj evidenčné číslo vozidla. Žiadateľ musí priložiť aj kópiu rozhodnutia o vyhotovení parkovacieho preukazu, kópiu parkovacieho preukazu a kópiu technického preukazu vozidla. Práve parkovací preukaz je pre NDS dôležitý, nakoľko v nejednom prípade je jeho platnosť obmedzená.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Ako nás upozornil sociálny poradca pre osoby s telesným postihnutím Tibor Köböl, po schválení žiadosti NDS vydá potvrdenie, ktoré musí byť spolu s oprávnenou osobou a parkovacím preukazom na palube vozidla. V opačnom prípade je oslobodenie od poplatku neplatné a za nezaplatenie diaľničnej známky hrozí pokuta až do 500 eur. V tejto súvislosti Köböl poukázal na nedostatok zákona, nakoľko rodiny, ktoré vozievajú deti alebo svojich príbuzných na niekoľkodňové pobyty do rehabilitačných či sociálnych zariadení, zostávajú tak povediac visieť vo vzduchu. Pritom cieľom novej úpravy bolo práve tieto rodiny odbremeniť. Problém spočíva v tom, že vždy dve cesty ide vodič naprázdno: domov sa vracia bez postihnutej osoby a jej preukazu a rovnako je to aj v deň, keď ju ide vyzdvihnúť.

Medzera v zákone

Podľa Köböla je kameňom úrazu práve možnosť zaregistrovať viacero vozidiel, čo výrazne zvyšuje riziko zneužitia. Preto sa ministerstvo dopravy rozhodlo podmieniť platnosť výnimky prítomnosťou držiteľa parkovacieho preukazu ZŤP vo vozidle. Tento krok je pochopiteľný, ale zasahuje najmä rodiny, pre ktoré je každé euro dôležité. Na druhej strane sú zas mnohí telesne postihnutí ľudia odkázaní na pomoc viacerých ľudí, ktorí zväčša pracujú a nemusia byť vždy k dispozícii v čase, keď je to potrebné. Nová úprava im tak poskytuje určitú flexibilitu.

„Netvrdím, že novela je chybná. Len sa snažím poukázať na medzeru a jej dôsledky pre citlivú skupinu ľudí, ktorým sme chceli pomôcť. A to sú rodiny s postihnutými deťmi,“ hovorí Köböl. Každé z dvoch uvedených riešení má svoje klady aj zápory a celá situácia vznikla v dôsledku meškania zavedenia elektronickej diaľničnej známky. Zákon by mohol obmedziť oslobodenie na jedno vozidlo a keďže elektronický systém by uľahčil registráciu, jedným z možných riešení by sa mohla stať, napríklad jednorazová registrácia iného vozidla na určitý deň a trasu.

AUTOBILD.sk komentuje

Uznávame, že problémy zdravotne a telesne postihnutých ľudí sú veľmi špecifické a širšia verejnosť sa o ne nemusí podrobne zaujímať. To, čo však motoristov určite zaujíma, je zneužívanie parkovacích preukazov ZŤP. Je verejným tajomstvom, že ide o bežný jav. Nanešťastie, takíto špekulanti svojou aroganciou poškodzujú tých, ktorí sú reálne na pomoc a podporu odkázaní. S oslobodením zdravotne postihnutých ľudí od diaľničných poplatkov súhlasíme a sme presvedčení, že aj väčšina motoristov, no štát by už konečne mal prísť so systémovým riešením, ktoré zneužívaniu preukazov ZŤP zabráni.

 

Základné informácie o žiadostiach

Žiadosť obsahuje:

- obchodné meno, adresu miesta podnikania (iba právnické osoby),
- meno a priezvisko,
- dátum narodenia,
- adresu bydliska,
- štátnu príslušnosť,
- číslo OP alebo pasu,
- evidenčné číslo vozidla,
- krajinu, kde je vozidlo registrované,
- kontaktné údaje
- údaje potvrdzujúce nárok na oslobodenie od úhrady:
  - kópiu rozhodnutia o žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu
  - kópiu parkovacieho preukazu
  - kópiu technického preukazu vozidla, prípadne vozidiel
  - kópiu zriaďovacej listiny (iba právnické osoby)

Kam poslať

Žiadosť o oslobodenie od diaľničného poplatku si môžete stiahnuť z tohto odkazu. Vyplnenú a podpísanú žiadosť s prílohami je potrebné poslať poštou alebo doručiť osobne na adresu:

Národná diaľničná spoločnosť, a. s.
Mlynské Nivy 45
821 09 Bratislava 

Facebook like button

Focus Media

Video
Najnovšie články
Nemecké automobilky žiadajú vládu o väčšiu podporu

Návrat Land Roveru Defender patrí medzi najočakávanejšie automobilové udalosti nadchádzajúcej automobilovej jesene. Auto, ktoré pribudne do portfólia modelov...

Nové auto zo Slovenska: Únik ukázal ikonu z Nitry

Nepochopiteľný skrat na českej D1 mohol viesť ku tragickej dopravnej nehode. Dezorientovaný vodič červeného Citroënu si to namieril rovno do protismeru, kamión...

Skrat na D1: Drámu v ČR takto vyriešila polícia

Bratislavský primátor Matúš Vallo má pripravený upravený návrh parkovacej politiky, ktorý ešte tento týždeň predloží poslancom mestského zastupiteľstva...

Parkovacia politika Valla: Poznáme finálne detaily

Dovolenkové obdobie je na spadnutie a mnohí vodiči pri balení používajú strešné boxy. Tie sa však výrazne líšia. Poradíme vám, ako vybrať správny a na čo dať...

Strešné boxy: Na čo si pri nich dávať pozor?

Audi má v ponuke jeden z najzaujímavejších naftiakov súčasnosti a teraz sa dostáva pod plechy imidžového SUV-kupé. Lokomotíva s krútiacim momentom 900 Nm...

Audi SQ8: Lokomotíva v imidžovom balení

Projekt cesty pod Dunajom v dunajskostredskom okrese by mal byť dokončený v roku 2022. Nový prejazd budú môcť využívať nielen autá, ale aj chodci a cyklisti.

Cesta pod Dunajom vo Vojke bude otvorená v roku 2022
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×