Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový radar rozpozná, že za jazdy telefonujete

Na svet prichádza nová technológia, ktorá polícii umožní odhaliť vodiča, ktorý počas šoférovania telefonuje alebo posielania SMS. Čo na túto novinku hovoria slovenské inštitúcie?
1 204 príspevkov 05.10.2014 / Soňa Zverková

Vidieť na ceste policajta s prenosným radarom nie je nič nezvyčajné. V blízkej budúcnosti však už nikto nebude vedieť, či to, čo sa na neho pozerá je „normálny“ radar alebo novinka, ktorá onedlho uzrie svetlo sveta. Americká spoločnosť ComSonics vyvíja zaujímavú radarovú technológiu, ktorá umožní polícii nachytať vodičov pri telefonovaní alebo posielaní SMS počas jazdy.

Táto technológia dokáže analýzou frekvenčného pásma na základe signálov, ktoré vychádzajú z vozidla, určiť, že niekto vo vnútri používa mobilný telefón. Ako sa portál PilotOnline.com odvoláva na predstaviteľa spoločnosti Malcolma McIntyreho, zariadenia pracujúce na podobnom princípe využívajú napríklad opravári pri hľadaní prerušených alebo poškodených káblov.

Ajhľa, policajti merajú rýchlosť. Alebo nie? Foto: Soňa Zverková

Hoci textové správy, hovor alebo prenos dát vytvára rozdielne frekvenčné signály, nové zariadenie ich dokáže rozlíšiť. Podľa McIntyreho sa firma pripravuje na sériovú výrobu, i keď ešte zostávajú určité prekážky, najmä schválenie prístroja príslušnými úradmi. V súvislosti s ním vznikli aj obavy z narušenia súkromia, McIntyre však tvrdí, že zariadenie nedokáže odhaliť obsah vysielania. Okrem toho vzniká aj otázka, či prístroj dokáže rozlíšiť, kto vo vozidle používa telefón. Odpoveď na ňu je dôležitá najmä vtedy, ak sa vo vozidle nachádza viac osôb.

Čo na to slovenské inštitúcie?

Naše ministerstvo vnútra informáciu o novej technológii zaregistrovalo. Podľa hovorcu Ivana Netíka sú podobné technológie novinkou, ktorá sa momentálne testuje aj v západnej Európe. „Ministerstvo vnútra SR sa nebráni inováciám a pokiaľ sa testami osvedčia, nevylučujeme, že tieto technológie v budúcnosti obstaráme,“ povedal Ivan Netík.

Nateraz však ministerstvo nákup technológie neplánuje. Podľa Netíka polícia disponuje 232 radarmi, z ktorých 57 je zabudovaných vo vozidle a 175 sú ručné, tzv. „pištoľové“. K nim onedlho pribudne ďalších 25 moderných radarov, vrátane pätnástich prístrojov Polkam 10, ktoré sú schopné merať aj v noci a za zníženej viditeľnosti a zachytia viacero jazdných pruhov, vrátane protismeru.

Facebook like button


Video
Najnovšie články
Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne

Briti hlásia príchod svojej vlajkovej lode v najlepšej forme. Tretia generácia modelu Flying Spur má byť najlepším Bentley, ktoré kedy vzniklo. Zachová si...

Opulentný luxus: Bentley Flying Spur cieli na trón

Renault a Fiat Chrysler sa chceli zlúčiť, no rokovania sa skončili neúspechom, za ktorý obidve automobilky obvinili francúzsku vládu. Viacerí vládni činitelia...

Nádej na zlúčenie Renaultu a FCA ešte stále žije
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×