Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes prikrášlil spotrebu

Americké úrady podstatne sprísnili kontrolu továrenských údajov o spotrebe. Tentokrát sa zamerali na Mercedes.
2 1 príspevok 02.10.2014 / Soňa Zverková

Téma prikrášlených údajov o spotrebe rezonuje všade vo svete, úrady v USA však nútia automobilky oficiálne priznať pochybenie. Tentokrát prišiel na rad Mercedes a jeden z modelov triedy C, keď federálne úrady pri audite odhalili chyby pri testovaní spotreby.

Rozhodnutie sa týka modelu C300 4Matic, ročníky 2013 a 2014, s certifikáciou „vozidlo s čiastočne nulovými emisiami“. Podľa portálu Automotive News musí Mercedes opraviť zvýšiť továrenské údaje o spotrebe pre všetky tri jazdné cykly: v meste tak spotreba bude 13,1 l/100 km (pôvodne 12,4 l), mimo mesta 8,4 l (8,1 l) a kombinovaná 10,7 l (10,2 l). V rovnakom rozsahu musí upraviť aj mestskú spotrebu pre verziu tohto modelu, ktorá spaľuje etanol aj benzín.

Ilustračná snímka. Zdroj: Daimler 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Daimler Zdroj: Daimler

Hovorkyňa Mercedesu správu pre portál potvrdila s tým, že z celkovo 70 preverovaných modelov sa len v prípade jedného preukázala chyba. Na skladoch predajcov zostalo približne 500 vozidiel, nakoľko automobilka v auguste všetky nahradila najnovším ročníkom 2015.

V dôsledku revízie sa však Mercedes dostal na zoznam automobiliek, u ktorých americký Úrad pre ochranu životného prostredia (EPA) odhalil nesprávne testovacie postupy. EPA pravidelne kontroluje výrobcov, aby dodržiavali skúšobné metódy a uvádzali správne údaje o spotrebe. V prípade Mercedesu úrad zistil, že automobilka podcenila vplyv aerodynamického odporu karosérie a valivého odporu pneumatík. EPA pri testoch vo vlastnom laboratóriu dosiahla odlišné výsledky a nové údaje zodpovedajú práve týmto zisteniam. Následne Mercedes vykonal nové skúšky pod dohľadom inšpektorov úradu.

Prísne kontroly, vysoké náklady

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Ford Zdroj: Ford Spúšťačom prísnejšieho dohľadu v USA bola aféra, ktorá koncom roka 2012 zasiahla značky Hyundai a Kia. Na základe sťažností spotrebiteľov sa zistilo, že automobilky predali približne 900 000 vozidiel s vylepšenými údajmi o spotrebe, medzi nimi boli aj najpredávanejšie modely Hyundai Elantra a Kia Soul. Následkom bola séria žalôb, ktorá vyústila do mimosúdneho vyrovnania v celkovej výške zhruba 400 miliónov dolárov.

Ďalším na rade bol Ford, keď sa ani nie dva týždne po Hyundai a Kia objavili správy o nesprávnych údajoch o spotrebe modelov Ford Fusion Hybrid a Ford C-Max Hybrid. V polovici roka 2013 napokon Ford oficiálne chybu priznal v prípade modelu C-Max, údaje upravil a majiteľom ponúkol odškodné vo výške 550 dolárov.

Tým sa však problémy Fordu neskončili, nakoľko v polovici tohto roka sa prevalili správy o vylepšenej spotrebe u šiestich modelov. Podľa portálu Forbes najnovší problém sa týka hybridov a plug-in hybridov, modelové ročníky 2013 a 2014, ako aj väčšiny vozidiel Fiesta, ročník 2014. Ford uviedol, že chybu odhalil pri internom audite a informoval o nej EPA. Súkromné osoby získajú odškodné 450 dolárov, majitelia áut na lízing 275 dolárov.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×