Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Motoristické klenoty Východného Nemecka

V rámci letného špeciálu sme prešli múzeá v rodisku Wartburgu, Trabantu či Chrobáka, centrum veteránov i dve zaujímavé trate.
7 3 príspevky 29.08.2014 / Marek Pokrývka

Počas ostatných týždňov ste mohli na našej stránke vidieť niekoľko reportáži z rôznych miest, ktoré by nemali chýbať na mape skutočného fanúšika štyroch kolies. Navštívili sme ich pod hlavičkou nášho letného cestovateľského špeciálu. V jeho prvej časti sme sa zamerali na bývalé územie Východného Nemecka. Tu sme našli niekoľko automobilových klenotov so zaujímavými príbehmi.

Jedným z hlavných lákadiel našej cesty bolo mesto Eisenach. To bolo kedysi známe produkciou vozidiel značky Wartburg, ktoré patrili k najrozšírenejším v krajinách socialistického bloku. V bývalej fabrike je dnes umiestnené múzeum. Mapuje históriu lokálneho automobilového priemyslu a obsahuje viaceré vzácne exponáty i množstvo zaujímavých informácií. Vedeli ste napríklad, že automobily BMW sa najprv vyrábali práve tu a až neskôr v Mníchove?

Tip redakcie

Eisenach bol známy výrobou automobilov Wartburg, dnes je tu múzeum 7 fotografií v galérii Eisenach bol známy výrobou automobilov Wartburg, dnes je tu múzeum Zdroj: Marek Pokrývka

V našom zameriavači sa okrem historických exponátov ocitli aj pretekárske okruhy. Pozreli sme sa preto na najvýznamnejší polygón v týchto končinách, známy ako Sachsenring. Na členitú pretekársku trať s obrubníkmi v nemeckých farbách sme zavítali počas konania motocyklového šampionátu MotoGP. Ako sme zistili, história pretekania na motorkách má v týchto končinách takmer deväťdesiatročnú históriu. Aj dnes ide o výnimočný zážitok.

Tip redakcie

Pretekársky okruh Sachsenring sme navštívili počas konania súťaže MotoGP 7 fotografií v galérii Pretekársky okruh Sachsenring sme navštívili počas konania súťaže MotoGP Zdroj: Marek Pokrývka

Počas brázdenia končín, v ktorých kedysi vládli socialisti, sme sa nevyhli ani Berlínu. V západnej časti hlavného mesta sme navštívili jedinečný objekt Classic Remise. Ide o súkromné centrum veteránov, ktoré je využívané na viaceré účely: predaj, renováciu či garážovanie. Množstvo boháčov tu necháva svojich historických miláčikov a prechádzka jeho priestormi môže byť pre zanieteného motoristu väčším zážitkom než kadejaká muzeálna expozícia.

Tip redakcie

Pod strechou objektu Classic Remise sa môžete vzácnych veteránov doslova dotknúť 7 fotografií v galérii Pod strechou objektu Classic Remise sa môžete vzácnych veteránov doslova dotknúť Zdroj: Marek Pokrývka

Zvedaví sme boli aj na miesto ležiace tesne za bývalou hranicou medzi Východom a Západom, ktoré nesie meno dediniek Ehra a Lessien. Tie sú známe vďaka tomu, že pri nich stojí „tajná“ testovacia trať koncernu Volkswagen. Na jej asfalte sa McLaren F1 stal najrýchlejším autom našej planéty a rovnako je na tom aj súčasný držiteľ tohto titulu, Bugatti Veyron Super Sport. Obrovský okruh Ehra-Lessien známy deväťkilometrovou rovinkou síce nie je prístupný verejnosti, no aj vidieť na vlastné oči rozmery a zabezpečenie tohto objektu aspoň zvonku stojí za to.

Tip redakcie

Pre verejnosť je testovacia dráha v Ehra-Lessien zavretá, no určite stojí za pozornosť 7 fotografií v galérii Pre verejnosť je testovacia dráha v Ehra-Lessien zavretá, no určite stojí za pozornosť Zdroj: Marek Pokrývka

Okrem Wartburgu nás zaujímalo aj miesto, kde vznikal nemenej slávny Trabant. Našli sme ho v Zwickau. Tu dnes sídli August Horch Museum. Nachádza sa vo fabrike, ktorá kedysi patrila Audi. Počiatky výroby v tomto meste sú totiž previazané so štyrmi kruhmi. Dodnes používané logo vzniklo ako symbol fúzie štvorice automobiliek, o ktorej sa v rámci expozície máte možnosť dozvedieť skutočne dosť. Zároveň sa môžete pozrieť na všetko, čo viedlo k úspechu Trabantu.

Tip redakcie

Trabant je najslávnejším produktom Zwickau, no história mesta je previazaná aj s Audi 7 fotografií v galérii Trabant je najslávnejším produktom Zwickau, no história mesta je previazaná aj s Audi Zdroj: Marek Pokrývka

Tesne za hranicou bývalého socialistického bloku sme okrem testovacej trate koncernu Volkswagen navštívili aj sídlo tohto giganta. V meste Wolfsburg sme sa vybrali do múzea venovaného domácej značke. To nie je nijako honosné, no môžete si v ňom prezrieť kompletnú históriu automobilky od prvých kusov Chrobáka a Transportera cez zrod populárneho typu Golf až po moderné prototypy vrátane litrového plug-in hybridu XL1.

BANNER300

Tip redakcie

Múzeum venované značke Volkswagen obsahuje desiatky exponátov vrátane Golfa 7 fotografií v galérii Múzeum venované značke Volkswagen obsahuje desiatky exponátov vrátane Golfa Zdroj: Marek Pokrývka

 

Spaceback na cestách Východného Nemecka

Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI 7 fotografií v galérii Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI Zdroj: Marek Pokrývka Všetky spomínané miesta sme navštívili na našom cestovateľskom automobile Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI. Počas brázdenia nemeckých ciest nás nezradil. Stovky kilometrov medzi okruhmi a múzeami nás vozil pomerne komfortne a nemal problém zhltnúť nás ani techniku. Na dlhé diaľničné presuny bez obmedzenia rýchlosti však nie je najvhodnejším kandidátom, keďže si počas nich vypýta svoj prídel paliva. Spotreba sa pohybovala v priemere na úrovni 7,5 l/100 km.

Ako môžete vidieť, na území bývalého Východného Nemecka sa automobiloví turisti nestratia. Západná časť rozdelenej a opäť zjednotenej krajiny je však na motoristické atrakcie ešte podstatne bohatšia. Navštívili sme ju v druhej časti nášho špeciálu. Preskúmali sme niekoľko ďalších miest, na ktorých srdce zarytého motoristu zaplesá. Jedným z nich je mestský pretekársky okruh Norisring, ktorého minulosť nesie podpis Adolfa Hitlera...

 

Partnerom cestovateľského projektu je poisťovňa Union.

:gallery:true:true:true

Video
Najnovšie články
Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×