Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Elektrický Saab 9-3 sa stáva realitou

Skrachovaná automobilka predstavila prototyp modelu 9-3 Electric Vehicle. Poháňa ho 100 kW (136 k) a ponúka dojazd asi 200 kilometrov.
2 1 príspevok 22.08.2014 / Marek Pokrývka

Už sú to takmer tri roky, čo kedysi slávna švédska značka Saab zbankrotovala. Zhruba rok po vyhlásení insolventnosti prevzala jej aktíva spoločnosť s čínskym finančným pozadím pomenovaná National Electric Vehicle Sweden (NEVS). Ako už napovedá tento názov, jej plánom bolo obnoviť výrobu týchto modelov s elektrickým pohonom. To sa však zatiaľ nepodarilo. Zdá sa, že v súčasnosti svitá na lepšie časy, na svete je totiž prvý prototyp.

Známy sedan Saab 9-3 s prívlastkom Electric Vehicle 2 fotografie v galérii Známy sedan Saab 9-3 s prívlastkom Electric Vehicle Zdroj: Saab

Aj keď v máji musela skrachovaná automobilka zastaviť výrobu konvenčne poháňaných áut a v ostatnom čase sa opäť začali skloňovať finančné problémy, firma NEVS vydala správu o príprave známeho sedanu 9-3 s prívlastkom Electric Vehicle. Navonok sa nijako nelíši od omladeného variantu tohto modelu, ktorý prišiel na trh pôvodne ešte v roku 2008.

Napriek tomu, že v Trollhättane museli pracovať s existujúcou architektúrou, podarilo sa im akumulátor kompletne napchať pod podlahu. Vďaka tomu nijako nezasahuje do pôvodného vnútorného priestoru auta. Interiér i batožinový priestor sa teda nezmenili, vozidlo má navyše aj nízko položené ťažisko a rozloženie hmotnosti na nápravy v ideálnom pomere 50:50.

Elektromotor pod kapotou Saabu má výkon 136 koní 2 fotografie v galérii Elektromotor pod kapotou Saabu má výkon 136 koní Zdroj: Saab

To hlavné sa však skrýva pod kapotou. Namiesto spaľovacieho agregátu poháňa prednú nápravu elektromotor s výkonom 100 kW (136 k). Ten čerpá energiu z batérie typu Li-ion, ktorej kapacita má vystačiť na dojazd asi 200 kilometrov. Saab 9-3 Electric Vehicle zrýchli na stovku za desať sekúnd a dosiahne maximálnu rýchlosť 120 km/h. Tieto parametre však ešte nie sú konečné, nakoľko ide len o prototyp. Čas ukáže, kedy by sa mohla objaviť sériová verzia a či sa vôbec objaví.


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×