Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla a Panasonic postavia megafabriku na batérie

Tesla pokročila v projekte obrovskej fabriky na výrobu batérií pre elektromobily. Jej novým partnerom sa stal japonský výrobca elektroniky Panasonic.
1 31.07.2014 / Soňa Zverková

Tesla ešte začiatkom tohto roka ohlásila plány na výstavbu megafabriky na výrobu batérií pre elektromobily v USA. Tento projekt sa teraz dostáva do novej etapy. Tesla sa totiž dohodla s japonskou spoločnosťou Panasonic na partnerstve a spolupráci.

Tesla poskytne a bude spravovať pozemky a budovy, Panasonic dodá strojné vybavenie a bude vyrábať cylindrické lítium-iónové akumulátory. „Projekt Gigafactory vznikol s cieľom zabezpečiť nepretržité znižovanie nákladov na výrobu veľkokapacitných automobilových akumulátorov v rozsahu, ktorý umožní podporiť rozvoj masového trhu elektrických vozidiel,“ cituje zo spoločného vyhlásenia portál Automotive News.

Tesla Model S. Zdroj: Tesla Motors

Partneri sa ešte musia dohodnúť viaceré aspekty projekty, napríklad distribúciu a investície. Firmy odmietli uviesť aj podrobnosti, okrem iného aj umiestnenie novej továrne. Tá bude vyrábať batérie pre elektromobily, vrátane nového sedanu Model 3. Má ísť o malý mestský model, ktorého cena 35 000 dolárov má byť zhruba polovičná oproti Modelu S.

Podľa údajov Tesly bude výstavba novej fabriky stáť až päť miliárd eur a do roka 2020 zamestná 6 500 ľudí. Automobilka momentálne preveruje lokality v štátoch Arizona, Nové Mexiko, Nevada, Kalifornia a Texas. Voľba Panasonicu má svoje opodstatnenie. Japonská firma je s vlaňajšími tržbami 8,3 miliardy dolárov na 23. mieste rebríčka portálu Automotive News, ktorý hodnotí 100 najvýznamnejších automobilových dodávateľov sveta. Automobilkám dodáva, napríklad prémiové audio a navigačné systémy, batérie a senzory.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×