Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prius má rekord z Nürburgringu

Motoristický novinár prešiel s japonským plug-in hybridom trať za menej než päť lyžíc paliva a dosiahol spotrebu 0,4 l/100 km.
7 16.07.2014 / Marek Pokrývka

Slávny nemecký okruh Nürburgring zažil nedávno ďalšiu bitku o rekordy, ktorá sa týkala titulu najrýchlejšej prednokolky. Renault ukončil trojmesačné panovanie Seatu Leon Cupra 280 a na trón vrátil svoj model Mégane R.S. v drsnej verzii 275 Trophy-R. Teraz sa so špičkovým výkonom hlási Toyota. Rekord na náročnej trati stanovil jej model Prius PHEV.

Prius rekordérom Nürburgringu? Áno, ale iba v spotrebe 7 fotografií v galérii Prius rekordérom Nürburgringu? Áno, ale iba v spotrebe Zdroj: Toyota

Ak by ste čakali od tohto vozidla nejaký výborný čas v cieli, mýlili by ste sa. Motoristický novinár Joe Clifford prešiel s plug-in hybridom okruh v čase 20 minút a 59 sekúnd, čo je skutočne veľa aj na túto kategóriu áut. Dôvodom bola snaha o čo najnižšiu spotrebu a zároveň plnenie minimálnej priemernej rýchlosti 60 km/h, ktorá je zakotvená v stanovách Nürburgringu. Výsledok? Na svoj rekord potreboval japonský automobil menej než päť lyžíc paliva.

V reči čísel to znamená neskutočnú priemernú spotrebu 0,4 l/100 km. Ako je to možné? Pomerne jednoducho. Prius PHEV sa totiž postavil na štart plne nabitý a majoritu trate absolvoval len pomocou elektrickej energie. Spaľovací motor sa podľa Clifforda naštartoval len na jednom dlhšom stúpaní. Elektrina a zotrvačnosť sa postarali o všetko ostatné. Vozidlo bolo pritom takmer sériové, malo iba doplnky TRD a osemnásťpalcové disky obuté do pneumatík s nízkym valivým odporom.


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×