Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína zvýši dotácie na elektromobily

Čínska vláda spúšťa nový program na podporu elektromobility. Okrem veľkorysých dotácií mieni stavať vyhradené parkoviská a nabíjačky majú byť na všetkých čerpacích staniciach.
1 14.07.2014 / Soňa Zverková

Čína štartuje novú kampaň, ktorej jediným cieľom je podporiť predaj elektromobilov a vozidiel s alternatívnym pohonom. Podľa neho majú elektromobily a hybridy do roka 2016 tvoriť najmenej 30 percent nových vozidiel štátnych inštitúcií.

Nový plán sa však neobmedzuje len na štátne nákupy áut. Tamojšie úrady musia budovať parkoviská určené výlučne pre vozidlá s alternatívnym pohonom. Rozšíriť sa má aj infraštruktúra nabíjacích staníc a tie sa majú v dlhodobom horizonte nachádzať na všetkých čerpacích staniciach. Okrem toho vláda plánuje zvýšiť dotáciu na kúpu týchto áut v prepočte až na 21 000 eur, píše portál Automobilwoche.

Chýbajúca infraštruktúra a vysoké výrobné náklady narušujú plány vlády.

Čína sa svojimi ambicióznymi plánmi na podporu elektrickej mobility postarala o nemalý rozruch. Vláda je presvedčená, že elektromobily pomôžu vyriešiť problémy zahltených a smogom znečistených metropol. V súčasnosti sa dotácie v prepočte pohybujú približne na úrovni 7 300 eur. Podľa doterajších plánov malo do roka 2020 jazdiť po čínskych cestách päť miliónov elektromobilov, no aj napriek štátnej podpore sa predaj áut s alternatívnym pohonom prakticky nehýbe. Splnenie tohto plánu je tak viac ako otázne.

V 25 pilotných mestách sa do konca roka 2012 predalo len niečo vyše 27 000 elektromobilov, z čoho iba 16 percent putovalo do súkromných rúk. Už na budúci rok by sa tu podľa plánov mal predať 500 000 elektrických áut, čo je veľmi skromné číslo, nakoľko celkovo jazdí v Číne až 250 miliónov áut. Dôvodom sú najmä vysoké výrobné náklady a chýbajúca infraštruktúra nabíjacích staníc.


Video
Najnovšie články
Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×