Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čínsky podnikateľ zažaloval Teslu a žiada odškodné

Tesla musí zaplatiť niekoľko miliónov dolárov, aby mohla používať svoj obchodný názor v Číne. A zápasiť aj s nepríjemnou reklamou, keď sklamaný zákazník zdemoloval auto v showroome.
3 2 príspevky 09.07.2014 / Soňa Zverková

Kšeftovanie s internetovými doménami bolo istý čas výnosným biznisom. Mnohí ľudia si zaregistrovali domény s názvami, o ktorých sa dalo predpokladať, že ich firmy budú chcieť použiť. Ak tak chceli urobiť, museli zaplatiť. Zdá sa, že podobne sa nechali inšpirovať aj Číňania, ktorí si na domácej pôde zaregistrovali obchodné názvy a následne žalovali veľké koncerny.

Súdne spory už v minulosti opakovane výrazne skomplikovali koncernom, ako Apple, Philips či Unilever, vybudovať podnikanie v Číne. Apple len vlani ukončil vlečúci sa spor a musel zaplatiť 60 miliónov dolárov, aby v tejto krajine mohol používať názov „iPad“, píše nemecký Handelsblatt.

Tesla S. Zdroj: Tesla Motors 3 fotografie v galérii Tesla S. Zdroj: Tesla Motors Zdroj: Tesla Motors

Teraz sa do podobnej kaše dostala aj Tesla. Podnikateľ Čan Pao-šenk žiada Teslu, aby úplne zastavila všetky predajné aktivity a zaplatila mu v prepočte 2,8 milióna eur odškodného. Zhan si totiž už pred rokmi zaregistroval názov „Tesla“, čím spôsobil odklad vstupu firmy na čínsky trh. Pritom ešte v januári automobilka oznámila ukončenie sporu ohľadne názvu „Te Si La“, ktorý Tesla používa v Číne. Zdá sa však, že jej tortúra s tamojšími kreatívcami sa ešte nekončí. K novej situácii sa spoločnosť pre Handelsblatt odmietla vyjadriť.

Nahnevaný klient rozmlátil auto

Čínsky podnikateľ pri demolácii modelu S 3 fotografie v galérii Čínsky podnikateľ pri demolácii modelu S Zdroj: Die Welt Tesla sa dožila v Číne aj neveľmi príjemnej reklamy. Pre niektorých majetných Číňanov je dôležité byť prvým alebo jedným z prvých, ktorí vlastnia úplne nový model. No keď sa takýto zákazník musí bezmocne prizerať, ako autá dostávajú tí, ktorí si ich objednali neskôr, môže sa stať všeličo.

Sklamanie podnikateľa  Jü Sin-čchuana bolo tak veľké, že v deň, ktorý mu mal priniesť radosť, napokon vybuchol a kladivom na okná zdemoloval model S. Podľa denníka Die Welt totiž nešlo o auto v hodnote zhruba 125 000 eur, ktoré si objednal vlani v októbri. A nadôvažok doklady zostali pre nezrovnalosti visieť na colnici. Zastúpenie Tesly preto ponúklo klientovi „novučičké“ auto z vlastného showroomu, z ktorého sa však vykľulo predvádzacie vozidlo. Keďže podnikateľ zásadne odmieta kúpiť ojazdené vozidlo, siahol po kladive a vyrobil autu neplánovaný facelift.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Sú vaše pneu bezpečné? Takto si to viete overiť

Podľa nemeckých médií plánuje Volkswagen vybudovať v Turecku novú fabriku, ktorá má vyrábať modely viacerých koncernových značiek.

Volkswagen plánuje vybudovať v Turecku nový závod

Milovníci automobilov značky Volkswagen by si mali nachystať približne 100 eur. Nemecký gigant do ponuky uvádza novinku, ktorá je vystrihnutá zo sveta...

Novinka VW: Nečakaná vychytávka z Bentley

Napriek revolučným zmenám v technológiách existuje staré pravidlo, ktoré stále platí: nové autá sa musia opatrne zajazdiť. Spôsob, akým sa to udeje, nemožno...

Nevedomé chyby: Ako správne zajazdiť auto?

Začiatkom septembra spoznáme nástupcu kontroverzného malého SUV. Ponechá si viaceré charakteristické rysy, no môže vyzerať príťažlivejšie.

Nissan avizuje Juke druhej generácie

Rakúsko prvýkrát prekonalo päťmiliónovú hranicu v počte registrácií nových vozidiel za jeden polrok.

V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×