Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Parlament zamietol predbiehanie kamiónov v noci

Dvaja poslanci chceli umožniť nákladným vozidlám predchádzanie na diaľniciach v nočných hodinách. Ich návrh dnes parlament zamietol.
01.07.2014 / Soňa Zverková

Koncom mája sme informovali o dvoch poslaneckých návrhoch zákonov. Jeden sa týkal upozornenia na neplatnú technickú alebo emisnú kontrolu a podľa nášho názoru mohol motoristom výrazne pomôcť. V prvej polovici júna však návrh skončil už v prvom čítaní.

Rovnaký osud dnes postihol aj druhý návrh, keď ho parlament drvivou väčšinou hlasov nepodporil. Poslanci Štefan Kuffa a Miroslav Kadúc (OĽaNO) chceli v noci umožniť predchádzanie nákladných vozidiel nad 7,5 tony na diaľniciach. Poslanci navrhli, aby v čase od 23.00 do 5.00 h mohli tieto vozidlá predchádzať. Zároveň chceli zachovať obmedzenie, na základe ktorého mohli vozidlá nad 3,5 tony používať mimo obce na troj- a viacprúdovej ceste len dva jazdné pruhy najbližšie k pravému okraju vozovky

Poslanci argumentovali, že za súčasným zákazom stála snaha o zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Prax ukázala, že v nimi navrhovanom časovom rozpätí sú tieto cesty takmer prázdne a pohybujú sa po nich zväčša práve nákladné vozidlá. „Z tohto dôvodu je dnešná podoba zákona kontraproduktívna a zakazuje nákladným vozidlám predchádzanie iných motorových vozidiel aj v čase, kedy to vôbec nie je potrebné,“ skonštatovali vo svojej dôvodovej správe.


Video
Najnovšie články
Bude VW v Bratislave vyrábať elektromobil?

Debut formálne dôležitej novinky sa odohrá 23. mája, elektrický hatchback sa predvedie po boku omladenej vlajkovej lode Superb.

Prvý elektromobil Škoda: Premiéra v Bratislave

Nemci zverejnili fotografie maskovaného kompaktu i jeden záber bez kamufláže, ktorý zachytáva špičkovú verziu M135i.

BMW radu 1 sa začína oficiálne odhaľovať

Mitsubishi doprialo svojmu SUV malý facelift, no ten v prípade plug-in hybridu priniesol aj takmer kompletne novú techniku.

Test Outlander PHEV: Vylepšený bestseller

Rodinne orientovaný model by mal disponovať 608-litrovým batožinovým priestorom a ponúkne benzínový alebo naftový motor.

Ford Focus ST: Do ponuky sa vracia kombi

Pod kapotu dvojice Angličanov sa nasťahoval rovnaký motor, aký poháňa aj BMW X2 M35i. Jeho maximálny výkon 306 koní sa nezmenil.

MINI uvádza svoje najsilnejšie modely

Volkswagen sa snaží vylepšiť svoj imidž poškodený emisným škandálom. Jednou z ciest je podpora elektrickej mobility, v rámci ktorej chce investovať do novej...

VW investuje miliardu do nového závodu na batérie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×