Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla sprístupní svoje patenty

Tesla v snahe podporiť rozvoj elektrickej mobility pristúpila k radikálnemu kroku. Všetky svoje patenty sprístupní každému, kto má záujem o výrobu elektromobilov.
1 10 príspevkov 13.06.2014 / Soňa Zverková

Tesla sa rozhodla uvoľniť svoje patenty v duchu open source s cieľom podporiť rozvoj technológií elektromobilov. Šéf automobilky Elon Musk včera vo svojom blogu napísal, že Tesla nebude žalovať nikoho, kto v dobrej viere chce využiť jej technológie.

Podľa jeho slov Tesla Motors vznikla s cieľom podporiť ekologickejšie spôsoby dopravy. „Ak vyčistíme cestu k podmanivým elektrickým autám a následne za seba kladieme míny intelektuálneho vlastníctva, konáme v rozpore s týmto cieľom,“ píše Musk. Šéf Tesly priznáva, že spočiatku považoval patenty za dobrú vec, no v súčasnosti už slúžia iba na brzdenie pokroku, zabarikádovanie pozícií veľkých korporácií a obohatenie ľudí s „legálnou profesiou“ v neprospech skutočných vynálezcov.

Zakladateľ a šéf Tesly Elon Musk. Zdroj: Tesla

Aj Tesla získala patenty pre obavy, že veľké automobilky skopírujú jej technológie a využijú ich na zvýšenie výroby, predaja a marketingovej sily s cieľom poraziť ju. „Nemohli sme sa viac mýliť,“ hovorí Musk. Realita je totiž úplne iná. Programy pre elektrické vozidlá alebo autá s alternatívnymi pohonmi sú u veľkých automobilových hráčov malé až nijaké a tvoria ani nie jedno percento ich celkového predaja. V tom lepšom prípade vyrábajú elektromobily v obmedzenom rozsahu, niektoré ich nevyrábajú vôbec.

„Naším skutočným konkurentom je záplava áut so spaľovacími motormi, ktorá každý deň opúšťa všetky fabriky vo svete,“ tvrdí Musk. Poukazuje na to, že ročná produkcia nových áut dosahuje 100 miliónov kusov a celkovo sa po cestách pohybujú zhruba dve miliardy vozidiel. Z tohto hľadiska nie je Tesla schopná dostatočne rýchlo vyrábať autá, aby zmiernila klimatickú krízu. Podľa Muska je však potenciál trhu enormný. Vyjadril presvedčenie, že výrobcovia elektromobilov aj celý svet budú ťažiť z rýchleho rozvoja technológií.

„Technologické prvenstvo nedefinujú patenty, ktoré už historicky dokázali, že sú príliš malou ochranou pre odhodlaného konkurenta. Je to skôr schopnosť spoločnosti prilákať a motivovať najtalentovanejších inžinierov sveta,“ píše ďalej Musk. Preto je Tesla presvedčená, že sprístupnenie technológií v zmysle open source pozíciu Tesly neohrozí, ale naopak, posilní.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×