Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zapaľovanie je podľa testov GM bezpečné

General Motors otestoval vozidlá s chybným zapaľovaním. Z výsledkov vyplýva, že ani po odstránení niektorých súčiastok nedochádza k samovoľnému otočeniu kľúča.
1 15.05.2014 / Soňa Zverková

Koncern General Motors v snahe zabrániť záplave žalôb pre chybné zapaľovanie vykonal od februára do apríla vyše sto testov, v ktorých sa snažil simulovať správanie sa kľúča v spínacej skrinke. V rámci poslednej série 16 testov dokonca vybral niektoré súčiastky z chybných skriniek tak, aby uľahčil samovoľný pohyb kľúča.

Ilustračná snímka. Zdroj: General Motors

Automobilka v správe pre Národný úrad pre bezpečnosť premávky na diaľniciach (NHTSA) uviedla, že ani pri dodatočných testoch nedošlo k samovoľnému presunu kľúča medzi jednotlivými polohami. Počas všetkých testoch však používal iba kľúč bez akéhokoľvek ďalšieho prívesku. Testy sa nezaoberali scenármi, pri ktorých vodič úmyselne kolenom zasiahol spínaciu skrinku, a náhodný úder kolenom sa nevyskytol ani raz.

GM preto trvá na tom, že vozidlá sú bezpečné aj pred výmenou chybného zapaľovania, ak vodič odstráni z krúžku všetky ostatné prívesky prípadne iné kľúče. Tento postoj zdôraznil koncern aj na aprílovom súdnom pojednávaní v Texase. Žalobcovia vtedy požiadali sudcu, aby prinútil automobilku vydať odporúčanie o odstavení všetkých vozidiel až do výmeny zapaľovania. Sudca a neskôr aj NHTSA uznali, že odstavenie áut nie je potrebné.


Video
Najnovšie články
Elektrický hyperšport chystá aj Lotus

Firmy by mali spolupracovať na vývoji nových elektrických áut Fordu na platforme Rivianu. Partnerstvo prinesie nový prístup k inteligentným a elektrickým autám...

Ford investuje 500 miliónov USD do startupu Rivian

Nájsť v mestách vhodné parkovacie miesto je čoraz ťažšie a vtesnať sa doň dupľom. Parkovacie kamery sú určite užitočným pomocníkom a dodatočná montáž nie je...

Nejde vám parkovanie? Takto ho zvládne každý

Atraktívny kórejský liftback dostal oranžový lak, karbónové doplnky, čalúnenie Alcantarou a najmä upravený pohon všetkých kolies.

Stinger GTS: Pripravený na jazdu šmykom

Facelift prináša decentné úpravy zahŕňajúce zadné svetlá s motívom britskej vlajky a tiež rozšírené možnosti individualizácie navonok i zvnútra.

MINI Clubman má za sebou malú plastiku

Na vojenskej prehliadke vozila dôstojníkov nemaskovaná ruská novinka, ktorá vznikla na základe sedanu a disponuje rovnakou technikou.

Luxusný kabriolet Aurus: Debut pri Kremli

Modely s 2,3-litrovým motorom majú vo verzii High Performance výkon 335 koní a viacero komponentov zdedených od osemvalcových kúskov.

Ford Mustang: Viac elánu pre štvorvalec
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×