Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford predstavil omladený Focus

VIDEO
ŽENEVA  Facelift odhalil Ford naživo ešte pred ženevským autosalónom. Modernizácia priniesla masku prirovnávanú k autám Aston Martin a nové motory.
48 20 príspevkov 24.02.2014 / Marek Pokrývka

Novinky vychádzajúce v ostatnom čase zo stajne Fordu spája dizajn, ktorého centrálnym prvkom je charakteristická maska chladiča. Napriek kritike o podobnosti s modelmi Aston Martin ju automobilka postupne zavádza na všetkých svojich vozidlách. Aktuálne je na rade najdôležitejší pán na holenie, populárny typ Focus. Jeho zmodernizovaná verzia absolvovala predpremiéru v týchto dňoch. Pri odhalení vo Frankfurte sme nechýbali ani my.

Zmodernizovaný Ford Focus na predpremiére vo Frankfurte 48 fotografií v galérii Zmodernizovaný Ford Focus na predpremiére vo Frankfurte Zdroj: Ján Trangel

Maska chladiča, svetlá a menej tlačidiel

Ako možno vidieť na fotografiách, dizajnové zmeny sa koncentrovali v prednej časti. Objavila sa tu už spomínaná mriežka pred chladičom, ktorú dopĺňajú ostrejšie rezané svetlá. V ich vnútri sú nielen nové diódové pásy pre denné svietenie, ale vo vyšších verziách aj bi-xenónové svetlomety s vylepšenou adaptívnou funkciou.

Jemnou úpravou prešla predná kapota i nárazník. V ostatných partiách sú zmeny prakticky neviditeľné, pozornejšie oči si všimnú nové disky kolies či grafiku zadných svetiel. Rozsah omladenia je identický pre hatchback i kombi. Tieto verzie absolvovali debut spoločne, pričom bok po boku prezentovali dva nové odtiene modrého lakovania. Výzor sedanu zostáva zatiaľ tajomstvom.

Ford predstavil omladený Focus 48 fotografií v galérii Ford predstavil omladený Focus Zdroj: Ján Trangel Ford predstavil omladený Focus 48 fotografií v galérii Ford predstavil omladený Focus Zdroj: Ján Trangel  
Dizajnové zmeny sú len kozmetického rázu

Prekresľovanie kabíny sa nieslo v duchu zjednodušovania. Najvýraznejšie sa zmenila centrálna konzola, ktorá má podstatne menej tlačidiel než doposiaľ. Okrem toho dostal interiér nový volant a stredový tunel s lakťovou opierkou. Profitovali z toho aj odkladacie priestory.

Zásadnou novinkou v interiéri je palubný systém Sync 2, dostupný po prvýkrát v Európe. Ponúka osempalcový displej s ovládaním pomocou dotyku i hlasu. Systém v sebe združuje funkcie audiosústavy, klimatizácie, navigácie a prípadne i mobilného telefónu. Focus zároveň dostal prvok MyKey, umožňujúci naprogramovať na kľúč rôzne obmedzenia.

Ford predstavil omladený Focus 48 fotografií v galérii Ford predstavil omladený Focus Zdroj: Ján Trangel Ford predstavil omladený Focus 48 fotografií v galérii Ford predstavil omladený Focus Zdroj: Ján Trangel  
V kabíne sa úpravy koncentrovali na stredovú konzolu

Naďalej aj s poslednou atmosférou

Facelift sa dotkol aj priestoru pod kapotou. Focus dostal do vienka dva nové 1,5-litrové štvorvalce: benzínový EcoBoost a naftový TDCi. Zážihová jednotka nie je celkom nová, Ford už avizoval jej nasadenie do typu Mondeo. Pre menší model bude tento agregát k dispozícii v dvoch naladeniach, s maximálnym výkonom 110 kW (150 k) alebo 132 kW (180 k).

Tento motor úplne nahradí starší EcoBoost s objemom 1,6 litra. Atmosférický agregát Ti-VCT s rovnakou kapacitou ešte pokračuje vo svojom živote. K dispozícii bude v troch rôznych prevedeniach, aj napriek tomu, že v portfóliu sa čiastočne prelína s litrovým trojvalcom.

Vznetový motor 1.5 TDCi je novinkou. Motor bude mať dve štandardné verzie s výkonom 70 kW (95 k) a 88 kW (120 k), medzi nimi bude figurovať úsporný model ECOnetic naladený na 77 kW (105 k). Na rozdiel od benzínu sa tu nekonala výmena stráží, zákazníci si budú môcť aj naďalej vybrať podobne výkonný 1,6-litrový motor. Silnejšou alternatívou je dvojliter. Ten bude okrem manuálu možné kombinovať aj s automatickou prevodovkou PowerShift, podobne ako silnejšie verzie ostaných pohonných jednotiek.

Detailným úpravám sa nevyhli ani ďalšie časti techniky. Podľa slov výrobcu má nová verzia auta tuhšiu prednú nápravu, prepracované nápravy a tlmiče, konštruktéri sa pozreli aj na elektrický posilňovač riadenia či systém ESP. Bezpečnostná funkcia Active City Stop je vylepšená a po novom funguje do 50 km/h. Na vyšší level sa posunul aj parkovací robot, ktorý to dokáže po novom pozdĺžne i paralelne a v prípade potreby vie pomôcť aj pri opustení miesta.

Omladený Focus uvidíme na ženevskom autosalóne 48 fotografií v galérii Omladený Focus uvidíme na ženevskom autosalóne Zdroj: Ján Trangel

Oficiálny debut v Ženeve

Zmodernizovaný Ford Focus má teda prvú predpremiéru za sebou, druhou prejde práve dnes na výstave Mobile World Congress v Barcelone. Oficiálne odhalenie ho čaká už onedlho, vozidlo túto ceremóniu absolvuje začiatkom marca na pôde ženevského výstaviska. V obchodoch sa má inovovaná verzia objaviť v druhej polovici roka. Ceny ešte nie sú stanovené.

Pracovnú cestu redaktora hradila spoločnosť Ford.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km

Asistenčné systémy majú podporiť vodiča a zvýšiť bezpečnosť. Aké systémy však existujú a ako vlastne fungujú? Presne na to sa pozrel nemecký klub ADAC.

Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×