Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Novela zákona o premávke schválená

Poslanci dnes v treťom čítaní schválili novelu zákona o premávke, ktorá prináša viacero zmien.
3 14 príspevkov 29.10.2013 / Soňa Zverková

Parlament sa dnes dostal k druhému a tretiemu čítaniu novely zákona o premávke, ktorá sa dotkne viacerých oblastí.

Vodiči sa pravdepodobne potešia zníženiu hornej hranice pokút za menej závažné priestupky zo 60 na 50 eur. Ide o priestupky, ktoré nepredstavujú vážne ohrozenie bezpečnosti premávky, napríklad nepoužitie bezpečnostného pásu či pozabudnutá povinnosť denného svietenia. Ministerstvo vnútra svoje rozhodnutie vysvetľuje zlepšením situácie v premávke, predovšetkým poklesom nehodovosti.

Ilustračná snímka. Zdroj DVR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj DVR Zdroj: DVR Novela sa snaží zlepšiť aj viditeľnosť chodcov, ktorí po novom už aj v obci budú musieť mať reflexné prvky alebo reflexný odev, ak sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky. Úľavu prináša zákon cyklistom a motorkárom. Doterajšia právna úprava sa postarala o paradoxné situácie pri parkovaní, nakoľko na chodníku umožňovala parkovať len osobným vozidlám. Po novom už bude možné odstaviť na chodníku aj bicykel a motorku, ak zostane voľný priestor aspoň 1,5 metra.

Mnoho moderných áut je oveľa ťažších než v minulosti a po pripojení prívesu neraz presahovali celkovú hmotnosť 3,5 t, ktorá je limitom pre vodičské oprávnenie skupiny B. Vzhľadom na tento vývoj novela rozšíri celkovú hmotnosť súpravy na 4 250 kg, avšak za predpokladu, že vodič absolvuje osobitný výcvik v autoškole.

Zmeny v evidencii vozidiel

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková Najrozsiahlejšie zmeny sa dotknú evidencie vozidiel, najmä vo forme jej elektronizácie. Úkony, ktoré majú vplyv na vlastníctvo vozidla, napríklad prvú evidenciu, zmenu majiteľa či odhlásenie auta do cudziny, bude možné vykonávať prostredníctvom zaručeného elektronického podpisu. Ostatné úkony, pri ktorých sa vlastníctvo vozidla nemení, ako je zmena farby, strata, odcudzenie alebo výmena osvedčenia prípadne evidenčného čísla a zmena pobytu majiteľa, bude možné vykonávať prostredníctvom pripravovaného občianskeho preukazu s čipom. Táto možnosť sa však týka iba vozidiel, ktoré majú elektronické osvedčenie vydané po 31. máji 2010.

Zákon výrazne zjednoduší proces dočasného vyradenia vozidla z evidencie, nakoľko po novom budú za to zodpovedné dopravné inšpektoráty. Motoristom tak odpadne povinnosť navštíviť obvodný úrad. Poplatky zostávajú nezmenené. Obiehanie úradov sa skončí aj pri odovzdávaní vozidla na likvidáciu, nakoľko z reťazca vypadáva dopravný inšpektorát. Spracovateľské firmy totiž prevezmú doklady aj evidenčné čísla, následne „ešpézetku“ znehodnotia a doklady odošlú príslušnému dopravnému inšpektorátu.

Nehody a alkohol

Novela počíta so zmiernením trestov za dopravné nehody, konkrétne hovoríme o zadržaní vodičského preukazu. Podľa súčasného zákona mohol vodič prísť v momente, keď v priebehu piatich rokov spôsobil dopravnú nehodu. Po schválení novely bude preukaz zadržaný až vtedy, ak v priebehu piatich rokov spôsobí tri nehody s následkom na živote alebo zdraví. V tejto súvislosti upozorňujeme, že nehovoríme o škodovej udalosti, ku ktorej sa polícia neprivoláva.

Novinky sa týkajú aj psychologického a zdravotného vyšetrenia. Lekár je povinný informovať políciu, ak zistí zníženú schopnosť riadiť vozidlo. Taktiež v prípade podozrenia, že vodičove schopnosti sa znížili alebo „ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac“, polícia rozhodne o preskúšaní.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Podvody s lekárskymi a psychologickými posudkami by mala obmedziť povinnosť lekárov posielať kópiu posudku polícii. Zavádza sa aj lehota, v ktorej sa musí vodič podrobiť vyšetreniu, najmä v súvislosti s možnou závislosťou od alkoholu alebo návykových látok. Podľa novely musí lekára navštíviť do 30 dní od rozhodnutia o vyšetrení.

V prípade preskúšania alebo doškoľovacieho kurzu zákon už nenúti vlastníkov viacerých skupín vodičského oprávnenia k absolvovaniu preskúšania vo všetkých skupinách. Polícia získa právo rozhodnúť, ktorých skupín sa preskúšanie alebo školenie bude týkať. Ak napríklad vodič má vodičské oprávnenie skupiny B, C a D, polícia môže rozhodnúť, že preskúšanie sa dotkne iba jednej skupiny.

Priestupky v zahraničí

Mnohí Slováci po spáchaní priestupku v zahraničí len mávli rukou nad hrozbou pokuty. Táto bezstarostnosť sa však zrejme skončí. Novela totiž prehlbuje spoluprácu medzi členskými krajinami únie, ktoré získajú prístup do našej evidencie vozidiel aj vodičov. A naopak, slovenská polícia si bude môcť preveriť cudzincov a ich vozidlá v domovskom štáte.

Spolupráca sa bude týkať závažných dopravných priestupkov, najmä prekročenia rýchlosti, jazdy pod vplyvom alkoholu, jazdy na červenú či telefonovania za volantom. Členské krajiny si budú môcť vymieňať aj informácie o type a značke vozidla, evidenčných číslach, VIN číslach či osobných údajoch majiteľa.

Pozmeňujúce návrhy

Nedávno sme vás informovali o štyroch pozmeňujúcich návrhoch, ktoré predložili opoziční poslanci Juraj Droba a Martin Chren. Parlament dnes tri z nich zamietol, schválil iba návrh, ktorý umožní taxíkom jazdu v jazdných pruhoch vyhradených pre MHD.

Novela zákona o premávke vstupuje do platnosti 1. januára 2014. Výnimkou sú ustanovenia týkajúce sa registrácie do elektronickej služby a výmeny evidenčných čísiel prostredníctvom elektronického systému, ako aj povinnosti niektorých vlastníkov, výrobcov, polície a obvodných úradov týkajúce sa evidencie vozidiel. Tieto novinky vstupujú do platnosti už 7. novembra.

 

Z pozmeňovacích návrhov parlament neschválil:

  • povinnosť dodržiavať vzdialenosť 1,5 m pri predchádzaní cyklistov
  • možnosť odbočiť doprava na červenú
  • možnosť otáčania na každej križovatke, vrátane svetelných

TIP REDAKCIE: Pozrite si, aké pozmeňujúce návrhy predložili opoziční poslanci 


Video
Najnovšie články
Elektrický hyperšport chystá aj Lotus

Firmy by mali spolupracovať na vývoji nových elektrických áut Fordu na platforme Rivianu. Partnerstvo prinesie nový prístup k inteligentným a elektrickým autám...

Ford investuje 500 miliónov USD do startupu Rivian

Nájsť v mestách vhodné parkovacie miesto je čoraz ťažšie a vtesnať sa doň dupľom. Parkovacie kamery sú určite užitočným pomocníkom a dodatočná montáž nie je...

Nejde vám parkovanie? Takto ho zvládne každý

Atraktívny kórejský liftback dostal oranžový lak, karbónové doplnky, čalúnenie Alcantarou a najmä upravený pohon všetkých kolies.

Stinger GTS: Pripravený na jazdu šmykom

Facelift prináša decentné úpravy zahŕňajúce zadné svetlá s motívom britskej vlajky a tiež rozšírené možnosti individualizácie navonok i zvnútra.

MINI Clubman má za sebou malú plastiku

Na vojenskej prehliadke vozila dôstojníkov nemaskovaná ruská novinka, ktorá vznikla na základe sedanu a disponuje rovnakou technikou.

Luxusný kabriolet Aurus: Debut pri Kremli

Modely s 2,3-litrovým motorom majú vo verzii High Performance výkon 335 koní a viacero komponentov zdedených od osemvalcových kúskov.

Ford Mustang: Viac elánu pre štvorvalec
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×