Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla S sa v Nórsku predáva lepšie než Golf

VIDEO
Výkonný športový elektromobil Tesla S zosadil z nórskeho trónu najpredávanejšieho auta VW Golf.
1 2 príspevky 09.10.2013 / Soňa Zverková

Nórskym štatistikám predajnosti modelov ešte donedávna kraľoval VW Golf. Podľa najnovších informácií sa však na prvom mieste objavil relatívne nečakaný model: Tesla S. Vozidlo je tak obľúbené, že Nóri sú za ojazdenú Teslu ochotní zaplatiť viac než za akékoľvek iné nové auto. Nič prekvapujúce, veď aj prvá európska Tesla smerovala práve do Nórska.

Podľa denníka Handelsblatt sa tak stalo vďaka veľkorysým daňovým úľavám a zrušeniu mýta pre elektricky poháňané vozidlá. Športová Tesla tak v septembri získala v Nórsku trhový podiel 5,1 percenta, kým Golf iba 4,6 percenta. Ďalším dôvodom úspechu Tesly je vysoké daňové zaťaženie veľkých spaľovacích motorov. Znamená to, že vozidlo s výkonom porovnateľným so 416 koňmi Tesly S stojí dvojnásobok.

Elektrický krásavec Tesla S. Zdroj: Tesla

Nórska vláda podporuje elektromobily bezplatnými parkovacími miestami a nabíjacími stanicami. Vodiči takýchto vozidiel dokonca smú využívať vyhradené autobusové pruhy, píše Handelsblatt. Pozoruhodné úľavy a bonusy si Nórsko môže dovoliť, nakoľko príjmy z ropy bohato dopĺňajú štátnu pokladňu.

BANNER300

Nóri sa nenechali odplašiť ani požiarom modelu Tesla S, ktorý vzbĺkol začiatkom októbra v blízkosti Seattlu. Podľa agentúry Reuters príčinou požiaru bol kovový objekt na ceste, ktorý od podvozku zasiahol jeden zo 16 článkov lítium-iónovej batérie. Problematické však bude dôkladné preskúmanie celej udalosti, nakoľko Národný úrad pre bezpečnosť premávky na diaľniciach (NHTSA) pre finančné škrty americkej vlády v súčasnosti pracuje v úspornom režime. Inými slovami, podobné incidenty až do obnovenia financovania neprešetruje.

Hoci sa spotrebitelia v USA aj Nórsku o udalosť zaujímajú, dopyt nateraz neklesol, dodáva Handelsblatt. O veľkej obľube tohto modelu v USA svedčí aj fakt, že v tomto roku sa tu predalo odhadom 14 300 exemplárov modelu Tesla S.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km

Asistenčné systémy majú podporiť vodiča a zvýšiť bezpečnosť. Aké systémy však existujú a ako vlastne fungujú? Presne na to sa pozrel nemecký klub ADAC.

Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×