Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Štát vyženie kamióny z ciest nižšej triedy

Ministerstvo dopravy chce znemožniť kamiónom ničiť cesty v dedinách. Pripravilo viaceré opatrenia.
2 2 príspevky 27.09.2013 / Soňa Zverková

Tranzitná kamiónová doprava prestane komplikovať život ľudom žijúcim popri cestách nižšej triedy. Ministerstvo dopravy pripravilo rad opatrení. V rámci nich plánuje od januára budúceho roka rozšíriť spoplatnenú sieť ciest prvej triedy o 225 kilomerov, vrátane bratislavského obchvatu.

Zdroj: ministerstvo dopravy 2 fotografie v galérii Zdroj: ministerstvo dopravy Zdroj: ministerstvo dopravy

Okrem toho sa zvýši aj počet úsekov ciest II. triedy, na ktoré bude zakázaný vjazd nákladného tranzitu. Pre cesty III. triedy bude platiť plošný zákaz pre nákladnú dopravu nad 12 t, s výnimkou dopravnej obsluhy. Na 140 križovatkách pribudnú zákazové značky, aby kamionisti nemohli obchádzať povinnosť platiť mýto a ničiť tak cesty, ktoré na takú intenzitu ťažkej dopravy neboli technicky a konštrukčne stavané.

Kamióny pod lupou

Ďalším opatrením je sledovanie všetkých ciest II. a III. triedy prostredníctva mýta s nulovou sadzbou. Hoci kamióny za jazdu platiť nebudú, štát získa podrobný prehľad nieln o tom, kadiaľ jazdia, ale predovšetkým o tom, kto vykonáva dopravnú obsluhu alebo iba obchádza mýtny systém. V rámci toho ministerstvo výrazne zvýši pokuty za obchádzanie mýta aj za porušenie zákazu vjazdu. Zároveň sa zdvihne mýto na cestách I. triedy, ktoré sú paralelné s diaľnicami a rýchlostnými cestami, aby sa kamióny nemali ako vyhnúť mýtu.

BANNER300

Veľkou zmenou prešli aj mýtne sadzby. Podľa informácií ministerstva do opatrení zapracovali návrh prepravcov, napríklad systém zliav pri najazdení určitého počtu kilometrov či úľavy pre najekologickejšie vozidlá. Na diaľniciach a rýchlostných cestách pre ne klesnú sadzby o štyri percentá a na cestách I. triedy o dve percentá. Prepravcovia so starším vozovým parkom zaplatia viac.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×