Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dokončenie D1 sa môže oddialiť

Riaditeľ IDH Ondrej Matej predpokladá, že hlavná domáca diaľnica D1 medzi Bratislavou a Košicami môže byť namiesto roku 2019 dokončená v rokoch 2020 až 2022.
1 príspevok 26.09.2013 / SITA

Dokončenie chýbajúcich úsekov na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Košicami sa môže oddialiť z plánovaného roku 2019 o jeden až tri roky. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej s tým, že výdavky na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest sa v budúcom roku majú znížiť a pre neuzavreté tendre sa nezačali práce na viacerých úsekoch hlavnej domácej diaľnice.

„V kombinácii krátených výdavkov so situáciou, že aj po novele zákona o verejnom obstarávaní sa nerozhodli tendre a stojí výstavba, odhadujeme termín 2020 až 2022. Ak bude pokračovať krátenie, nemáme šancu," povedal Matej o termíne dokončenia hlavnej domácej diaľnice. Myslí si, že termín ukončenia D1 medzi Bratislavou a Košicami v roku 2019 je ešte stále dodržateľný, ale na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest by podľa neho muselo ísť ročne okolo 1,6 mld. eur.

Podľa prvého návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by mali výdavky ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dosiahnuť 2,149 mld. eur. V porovnaní s minulým rokom je to takmer o 127 mil. eur, resp. o 5,6 % menej.

„To už nie je ani pribrzdenie, to je čistý škrt. Je to taká veľká suma, ktorá v dnešnej situácii môže priniesť veľmi negatívny dopad nielen na segment stavebníctva, rozvoj jednotlivých regiónov, ale aj na samotný štátny rozpočet," predpokladá Matej.

Na trase D1 Bratislava - Košice treba ešte postaviť, resp. dokončiť deväť úsekov v celkovej dĺžke 117 kilometrov. V súčasnosti sú rozostavané štyri úseky D1 Dubná Skala - Turany, Jánovce - Jablonov (úsek je rozdelený na dve samostatné stavby) a Fričovce - Svinia v dĺžke 46,1 kilometra. Pre neukončené súťaže zatiaľ nezačala výstavba troch úsekov Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, Hubová - Ivachnová a Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka v dĺžke 40,1 kilometra a v príprave je výstavba dvoch úsekov Prešov, západ - juh a Turany - Hubová v dĺžke 30,8 kilometra.

Na rozvoj cestnej infraštruktúry je pre budúci rok určených zatiaľ 903,196 mil. eur, čo je medziročne menej o 17,9 %, resp. o 196,433 mil. eur. Na železničnú dopravu by o rok malo ísť 997,420 mil. eur, čiže o 4,8 %, alebo o 45,395 mil. eur viac. Z toho dotácie na prevádzkovanie železničnej infraštruktúry majú dosiahnuť 272,5 mil. eur, čo je viac o 4,8 %, resp. o 12,5 mil. eur. Na prevádzku osobnej vlakovej dopravy chce štát dať rovnako ako v tomto roku, teda 205 mil. eur.

(SITA)


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×