Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

BMW X5: Mnoho tvárí novej tváre

FRANKFURT      Bavori v tomto roku predstavili novú generáciu vlajkovej lode svojej cestno-terénnej flotily. A postupne k nej pridali ďalšie rozlične ladené verzie.
21 11.09.2013 / Ladislav Malák

BMW X5 s poradovým číslom tri uniklo predčasne na verejnosť ešte začiatkom roka, oficiálne je známe od mája. Dizajnéri BMW Group občas robia psie kusy, v tomto prípade sa však radšej rozhodli evolučne držať pri zemi, a tak vylepšili svoje najväčšie SUV bez toho aby pokazili to, čo bolo na ňom pekné.

Zmeny sú viditeľné, generačný dizajnový prevrat sa ale nekonal. Chvalabohu, pri tomto segmente sa experimenty nemusia vyplatiť. Foto: Marián Balog 21 fotografií v galérii Zmeny sú viditeľné, generačný dizajnový prevrat sa ale nekonal. Chvalabohu, pri tomto segmente sa experimenty nemusia vyplatiť. Foto: Marián Balog Zdroj: Marián Balog

Bavorský tank so šasi kódom F15 vyzerá robustne, napriek tomu však schudol nejaké tie desiatky kíl a zlepšil sa v efektivite rozrážania vzduchu. Po prvýkrát v histórii dostal pod kapotou štvorvalec. Horí mu v ňom nafta a historicky premiérovo si to odskáču iba zadné kolesá, vo verzii sDrive25d. Podrobnejšie predstavenie základnej verzie nového modelu nájdete v samostatnom článku.

Aktuálne najvýkonnejším variantom je benzínový osemvalcový model 50i. Kedy asi ho zosadí z trónu nové X5M? Už sa nevieme dočkať. Foto: Marián Balog 21 fotografií v galérii Aktuálne najvýkonnejším variantom je benzínový osemvalcový model 50i. Kedy asi ho zosadí z trónu nové X5M? Už sa nevieme dočkať. Foto: Marián Balog Zdroj: Marián Balog

Nedlho pred ukončením kariéry predošlej generácie (E70) sa na špičku naftovej ponuky postavil M Performance model X5 M50d. Nová iks päťka ho dostala do portfólia de facto hneď na začiatku. Svojím výkonom 280 kW (381 k) je trojturbový naftový šesťvalec M50d na druhom mieste za benzínovou vé osmičkou 50i, jeho krútiaci moment 740 Nm ale môže prekonať hádam len nové X5 M. Aj o špičkovom naftovom X5 sme už písali podrobnejšie.

Brusel tlačí, papierové spotreby treba znižovať.... a tak sa aj hybridná verzia X5 eDrive zrejme stane produkčnou realitou 21 fotografií v galérii Brusel tlačí, papierové spotreby treba znižovať.... a tak sa aj hybridná verzia X5 eDrive zrejme stane produkčnou realitou Zdroj: Marián Balog

Ďalšia nová verzia, ďalší štvorvalec. Zatiaľ síce iba ako koncept, ale taký realistický, že by sme pokojne zhltli aj háčik s produkčnou návnadou. Hovoríme o novom X5 s prívlastkom „eDrive“, čo znamená kombináciu radového štvorvalca (s najväčšou pravdepodobnosťou benzínového) s elektrickým motorom. Ten druhý spomenutý agregát má výkon 70 kW (95 k) a auto rozhýbe aj sám, zadnými kolesami. Chcete vedieť viac? Pozrite si náš predošlý podrobnejší článok.

BANNER300

Prvé dojmy z miesta činu

Nová generácia BMW X5 je úplne klasické bavorské SUV. Naživo jasne vidno, že ide o novinku, no taktiež nezaprie svoj pôvod a pôsobí trochu ako navretý predchodca. Pri statickej prezentácii sa toho veľa zhodnotiť nedá, ale aspoň sme si pod frankfurtskými svetlami vyskúšali sedenie v treťom rade sedemmiestnej verzie. Je to pochopiteľne trestná lavica, vhodná akurát pre malé deti, no prekvapila nás pomerne ťažká manipulácia so sedadlami.

Niežeby sme nevedeli, ktorú páčku treba potiahnuť, práve naopak. Za tie správne nitky ťaháte intuitívne. No samotné preklápanie a sklápanie vyžaduje väčšiu silu a občas aj obidve ruky. Úplne najťažším bremenom je roletka batožinového priestoru s puzdrom, ktorú pri prestavbe na sedemmiestnu verziu musíte demontovať. Na to treba určite chlapskú silu. Nuž ale, BMW X5 nikdy nebol ani dámskym, ani unisex módnym doplnkom...

Sledujte nás na Facebooku a nič dôležité nezmeškáte!

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×